Zamawiam bezpłatną konsultacjęPodczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Beata Marzec | Lublin

Beata Marzec | Lublin

Nurty psychoterapeutyczne:
psychodynamiczny, integracyjny

Z jakimi pacjentami pracuje:
Psychoterapia indywidualna z osobami dorosłymi, zwłaszcza po kryzysie psychicznym. Wsparcie psychologiczne w dążeniu do samorealizacji i pokonywania kryzysów życiowych

Edukacja:

 • Psycholog (ukończenie jednolitych studiów magisterskich),
 • Psychoterapeuta w trakcie certyfikacji (pod kierownictwem dr Andrzeja Cechnickiego z ramienia Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego)

Ponadto:
- ukończenie studiów podyplomowych w kierunku Przygotowania Pedagogicznego,
- ukończenie kursu hipoterapeutycznego i uzyskanie tytułu hipoterapeuty.

Doświadczenie w zawodzie:

 • stanowisko psychologa w Warsztacie Terapii Zajęciowej
 • stanowisko psychologa w poradni psychologiczno-pedagogicznej
 • stanowisko psychologa w przedszkolu terapeutycznym
 • Młodszy asystent psycholog w Centrum Onkologii Ziemii Lubelskiej

Terapeuta o sobie i o swojej pracy

Jaka była twoja droga do zostania terapeutą?

Droga do zostania terapeutą rozpoczęła się już na studiach psychologicznych, gdzie kładziono nacisk na poznawanie różnorodnych miejsc pracy dla psychologa, m.in ośrodki wsparcia dziennego. W takiej placówce też podjęłam pierwszą pracę jako psycholog, był to Warsztat Terapii Zajęciowej, gdzie brałam czynny udział w rehabilitacji osób z niepełnosprawnością psychiczną. Wspieram tam m.in. osoby z diagnozą schizofrenii, depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej czy z zaburzeniami zachowania. Tam też prowadziłam pierwsze swoje rozmowy terapeutyczne i już wiedziałam, że chcę być terapeutą. 

Jednocześnie też wyrobiłam sobie licencję hipoterapeuty, prowadząc terapię przy udziale koni dzieciom ze szczególnymi potrzebami rozwojowi lub z trudnościami o naturze psychologicznej, neurologicznej czy ruchowej. 

Aktualnie pracuję jako psychoterapeuta w szpitalu i w gabinecie MindMed, gdzie prowadzę terapię głównie w nurcie psychodynamicznym, jednak pobierając nauki w szkole psychoterapii o charakterze integracyjnym, staram się wykorzystywać także techniki i metody z innych nurtów, tak aby jak najbardziej zindywidualizować moje podejście do konkretnego pacjenta. 

Co pacjent powinien wiedzieć o pracy z tobą?

Dla mnie praca terapeutyczna ma zwykle metaforycznie wymiar drogi - bywa dynamicznie zmienna, czasami nieprzewidywalna i zaskakująca. Czasami człowiek idzie polną ścieżką wśród zieleni i kwiatów, a czasami wpada po kostki w błoto na wyboistej drodze. W pracy terapeutycznej (metaforycznej drodze) jestem dla pacjenta osobą towarzyszącą, która jest obok, wspiera i jak jest taka konieczność pomaga wyjść z tej wody po kostki. Staram się być zaangażowana, aktywna i czujna. Skupiam uwagę na pacjencie, szanując jego autonomię i samostanowienie, dlatego nie prowadzę go za rękę, a jestem wyłącznie obok. 

Jaką radę dałabyś komuś, kto się waha, aby spróbować terapii?

Udział w psychoterapii jest otwarciem się na zmianę, poszukiwaniem nowych rozwiązań, chęcią nazwania czegoś, skonkretyzowania czy wreszcie - poznania siebie. To krok ku zdrowieniu w wymiarze psychicznym. 

Terapia często kojarzona jest z przeżywaniem ponownie traum z dzieciństwa i wiele osób słusznie twierdzi, że jest to trudne i bolesne. Rozumiem to. Jednak przepracowanie spraw z dzieciństwa wyzwala, uwalnia z utartych schematów i pozwala doświadczać życia w bardziej świadomy, pełniejszy sposób. 

Jak myślisz, co jest dzisiaj największą przeszkodą dla ludzi szukających opieki?

Niestety nadal w społeczeństwie pokutuje niesprawiedliwe stwierdzenie, że osoby korzystające z różnych form pomocowych, m.in. psychoterapii, to osoby, które są słabe psychiczne, że powinny poradzić sobie same ze swoimi problemami, co budzi u tych osób poczucie stygmatyzacji, ogromny wstyd, poczucie winy czy niezrozumienia. Często te osoby, które nawet docierają na terapię, mówią, iż wstydzą się przyznać w swoim otoczeniu, że korzystają z takiej formy pomocy. 

Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Uważam, że każdy ma prawo do decydowania o sobie i swoim zdrowiu, a osoby korzystające z różnych form pomocy bywają niezwykle silne i odważne. Chcą zawalczyć o siebie, więc dla mnie osobiście jest to wyraz odwagi i siły, a nie słabości. 

Czy wykonałaś jakąś pracę badawczą, która była dla Ciebie szczególnie ekscytująca? W jaki sposób to wpływa na Twoją dzisiejszą praktykę?

Moja praca magisterska dotyczyła tematu bezrobocia i osób bezrobotnych oraz postaw społecznych z tym związanych. Nawiązałam wtedy współpracę z Urzędem Pracy i przeprowadziłam badania wśród osób niepracujących, ale także wśród pracujących. 

Wyniki okazały się zaskakujące, gdyż wynikało z nich, że osoby bezrobotne oceniały się o wiele bardziej krytycznie niż określili ich ludzie pracujący. Bezrobotni podkreślali takie cechy własne jak niepewność, bezradność, nieudolność czy brak poczucia własnej godności, kiedy osoby pracujące stwierdziły, że ogólnie są to osoby zaradne życiowo, a na ich sytuację wpływa wiele czynników zewnętrznych, niezależnych od nich. 

Praca badawcza nad bezrobociem uzmysłowiła mi to, że wystarczy jedna zmienna w życiu (w tym przypadku praca), a człowiek całkowicie inaczej na siebie patrzy i ocenia siebie często negatywnie przez jej pryzmat. 

Jak pomagasz osobom, które czują się uwięzione zawodowo?

Z racji, że pracując w Warsztacie Terapii Zajęciowej byłam po części odpowiedzialna za rehabilitację zawodową osób z niepełnosprawnością psychiczną, nabyłam umiejętności i wiedzę w zakresie doradztwa zawodowego. Moje wsparcie w tym zakresie odnosi się przede wszystkim do wyodrębnienia preferencji zawodowych, mocnych stron i umiejętności danej osoby. Ta samowiedza dla pacjenta jest kluczowa i staje się punktem wyjścia, jeżeli chodzi o poszukiwanie lub zmianę pracy. 

Istotnym elementem pracy z pacjentem jest wypracowanie gotowości do zmiany sytuacji zawodowej i odnalezienie w nim samym jego indywidualnych, osobowościowych możliwości do podjęcia tych kroków. 

Gdybyś mogła wybrać jedną lub dwie książki, które wpłynęły na Twoje podejście do terapii, jakie by one były i dlaczego?

Książka, do której często wracam, nosi tytuł "Biegnącą z wilkami". To pozycja o charakterze filozoficzno-psychologiczym. Dlaczego o niej mówię? Bo traktuje o wolności i samostanowieniu o sobie, o tym, że każdy z nas jest wolny, jeżeli oczywiście pozwoli sobie na to uczucie. 

Według Ericha Fromma człowiek poszukuje w życiu wolności do czegoś lub od czegoś. Ta książka zawiera obie wersje i można powiedzieć, że jest swoistym pogłębieniem teorii Fromma. Serdecznie polecam. 

 

Nasi terapeuci

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Licencjonowani   |   Doświadczeni   |   Sprawdzeni Psychoterapeuci

Rozwiązaniem na wszystkie problemy, są odpowiedni ludzie wokół nas

W MindMed współpracujemy jedynie z certyfikowanymi, doświadczonymi i sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci posiadają odpowiednie certyfikaty i doświadczenie umożliwiające skuteczną pomoc w osiąganiu pozytywnej zmiany w życiu, niezależnie od tego, z jakim problemem do nas zadzwonisz.

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci rozmawiają w mediach o radzeniu sobie z depresją, nerwicami, lękami, uzależnieniami i innych problemach.

Twój problem da się rozwiązać

Czytanie internetowych porad czy rozmowa z przyjacielem, może w Twoim przypadku nie wystarczyć. Aby znaleźć rozwiązanie problemu potrzebny jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Są też takie trudności, w których pomóc może tylko profesjonalista.

Każdy potrzebuje kontaktu

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w trudnościach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Kontaktu z drugim człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia, motywację. Kontakt internetowy może pomóc, ale nie jest w stanie zastąpić bezpośredniej relacji psychoterapeutycznej.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą jest pierwszym krokiem do pomocy sobie. Bezpłatna konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Pomoże Ci wizyta u psychologa-psychoterapeuty, którego możesz być pewien.

W MindMed Instytut znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami co najmniej przez okres 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

pracują w różnych nurtach psychoterapii i specjalizują się różnych problemach

regularnie odbywają superwizje, konsultują się i współpracują między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga trwale poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, rozmowę i pomoc w odkrywaniu siebie. Bez przepisywania leków czy udzielania porad.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który jest specjalnie przygotowany poprzez kursy i certyfikacje do tego, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Aby zostać psychoterapeutą trzeba ukończyć 5-6 letnie studia, często 5 letnią specjalizację kliniczną, a następnie co najmniej 4 letni kurs w wybranej szkole psychoterapeutycznej, przejść własną psychoterapię i stale rozwijać się konsultując w superwizji. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym.

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

Otrzymasz od nas bezpłatną konsultację, abyś mógł sprawdzić, jak się czujesz w kontakcie z psychoterapeutą

Zdiagnozujemy problem i pomożemy Ci wybrać właściwy rodzaj pomocy, interwencji, edukacji, psychoterapii

Pomożemy Ci wybrać psychoterapeutę, który zna się na takich problemach jak Twoje

W razie wątpliwości, umożliwimy Ci pracę z inną osobą, która może Ci bardziej odpowiadać

Na trzecim spotkaniu zaproponujemy Ci kontrakt psychoterapeutyczny, w którym ustalimy cele, które chcesz osiągnąć

 • Zacznij od złoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie bezpłatnej konsultacji
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i pomoże Ci w wyborze psychoterapeuty
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań razem z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii, który chcesz osiągnąć tzw. kontrakt psychoterapeutyczny
 • W trakcie psychoterapii będziesz mógł lepiej poznać siebie, przyczyny i skutki swoich decyzji, aby finalnie świadomie wpłynąć na pozytywną zmianę w swoim życiu
 • W trakcie pierwszych konsultacji doświadczony psycholog zdiagnozuje przyczynę Twoich problemów
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie z psychologiem wybierzesz właściwy nurt psychoterapii oraz rodzaj np. psychoterapię indywidualną, par, systemową czy grupową
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość sprobowania terapii w innym nurcie lub z terapeutą z którym będziesz się czuć najbardziej komfortowo

Najczęstsze obszary pomocy

Obniżenia nastroju, stres, stany depresyjne, lęki, problemy z zasypianiem, tragiczne i traumatyczne wydarzenia, po których nie łatwo się pozbierać. Spektrum trudności dnia codziennego jest bardzo duże.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press