Beata Niedużak Turek | Lublin
Nurty psychoterapeutyczne:
Psycholog, psychoterapeuta systemowy i integracyjny
Z jakimi pacjentami pracuje:
- małżeństwa i pary doświadczające kryzysów
- osoby dorosłe zmagające się z trudnościami emocjonalnymi, poczuciem braku sensu, lękiem przed wchodzeniem w bliskie relacje
- dzieci i młodzież potrzebujące pomocy w rozwijaniu świadomości swoich emocji oraz odnajdywaniu odpowiednich form ich wyrazu
- rodziny poszukujące wsparcia w procesie wychowawczym
Edukacja:
- 4-letni całościowy kurs psychoterapii systemowej w Ośrodku Psychoterapii Systemowej (w trakcie)
- Psychologia – Katolicki Uniwersytet Lubelski
- Filozofia – Katolicki Uniwersytet Lubelski
Doświadczenie w zawodzie:
Doświadczenie zawodowe zdobyłam pracując w Poradni Zdrowia Psychicznego oraz placówkach oświatowych. Odbyłam również staże min. w Oddziale Dziennym Psychiatrycznym Ogólnym „Ex CORDIS” Ośrodka Psychiatrii Środowiskowej i Psychoterapii oraz Domu Pomocy Społecznej. Stale pogłębiam swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w szkoleniach i konferencjach oraz poddając swoją pracę superwizji.
Terapeuta o sobie i o swojej pracy
Jaka była Twoja droga do zostania terapeutą?
O tym, że chcę być psychoterapeutą wiedziałam bardzo wcześnie. Psychologią interesowałam się od czasów szkoły podstawowej stąd oczywistym był wybór studiów na takim kierunku. Następnie była czteroletnia szkoła psychoterapii oraz psychoterapia własna do której zobligowany jest każdy terapeuta. Psychoterapia stanowi dla mnie pewnego rodzaju podróż poprzez lepsze poznanie samego siebie ku świadomemu życiu. Niezwykłe jest dla mnie to, że mogę towarzyszyć i wspierać w tej drodze osoby, które poszukują lepszej jakości życia.
Jak wygląda pierwsza sesja z tobą?
Pierwsze spotkania poświęcone są zwykle rozmowie o tym, co sprawiło, że dana osoba/para/rodzina zdecydowała się na sięgnięcie po wsparcie psychologiczne oraz o oczekiwaniach związanych z terapią. Każdy proces terapeutyczny przebiega w inny sposób stąd nie ma gotowego schematu lub narzuconego tematu spotkania. Wspólnie przyglądamy się doświadczeniom i relacjom ważnym dla danej osoby, aby zrozumieć w jaki sposób mogą one wpływać na obecne trudności. Odkrywamy powtarzające się schematy oraz przekonania, które mogą utrudniać funkcjonowanie. Omawiamy gotowość do wprowadzania zmian oraz to w jakim kierunku mogą one iść.
Jak myślisz co jest dzisiaj największą przeszkodą dla ludzi szukających wsparcia?
Pewną pułapką obecnych czasów wydaje się być przekonanie, że o sile człowieka świadczy to czy ze wszystkim potrafi poradzić sobie sam. Konsekwencją takiego myślenia staje się traktowanie podjęcia psychoterapii jako przyznanie się do słabości. Na szczęście to przekonanie powoli się zmienia i coraz więcej osób dostrzega, że dbanie o swój dobrostan psychiczny oraz jakość życia jest równie ważne jak troska o zdrowie fizyczne.
Gdyby była jedna rzecz, którą chciałabyś aby osoby wahające się wiedziały o terapii, co by to było?
Wiele osób trwa w nadziei, że jeśli nie będą mówiły o tym co jest dla nich trudne i schowają emocje to problemy z czasem same znikną. Niestety tak się nie dzieje a niewypowiedziane myśli i tłumione emocje wracają często z dużo większą siłą lub pod postacią objawów psychosomatycznych, czyli pewnych dolegliwości fizycznych ściśle powiązanych ze sferą emocjonalną. Psychoterapia może być okazją do uporządkowania trudnych doświadczeń i zyskania szerszego spojrzenia na to co minione oraz odkrycia różnych sposobów radzenia sobie z obecnymi, a także tymi mogącymi pojawić się w przyszłości, kryzysami.