Jak wygląda terapia online?
Terapia w formie online będzie wyglądała tak jak o to zadbają zarówno psychoterapeuta jak i pacjent/klient. Zdecydowanie nie powinna znacząco odbiegać od spotkań stacjonarnych. Różnica powinna zakończyć się jedynie na odległości i innym miejscu przebywania. Najczęściej odbywa się w formie wideokonsultacji za pośrednictwem na ogół łatwo dostępnych platform i komunikatorów społecznościowych.
Czy obawy o nieskuteczność terapii online są słuszne?
Badania prowadzone przez naukowców z różnych uniwersytetów w zakresie skuteczności psychoterapii online wskazują, że terapia przez Internet jest równie skuteczna lub prawie tak samo skuteczna jak terapia twarzą w twarz. Nie stwierdza się istotnych różnic pomiędzy rezultatami terapii online a rezultatami terapii w gabinecie. Skuteczność terapii zarówno online jak i w gabinecie będzie wynikała z tych samych czynników, a więc zaangażowania pacjenta/klienta, kompetencji psychoterapeuty, wglądu i samoświadomości pacjenta/klienta czy też poziomu powstałej relacji między terapeuta a zaineresowanym.
Jakie są zalety terapii online?
Główną zaletą terapii online jest jej dostępność dla klienta, gdziekolwiek mieszka wystarczy że posiada dostęp do Internetu. Dodatkowo fakt, że sesję można odbyć w domu lub aktualnym miejscu przebywania klientem, jest niewątpliwie wygodą. Taka forma jest zaleca dla osób, które często zmieniają swoje miejsce zamieszkania, bądź też dużo podróżują, ze względów zawodowych i prywatnych. W przypadku niektórych chorób, takich jak na przykład zaburzenia lękowe może to być argument decydujący o podjęciu leczenia.
W obecnych czasach związanych z sytuacją pandemiczną terapia w formie online stała się popularna. W niektórych momentach okazała się jedynym sposobem na kontynuowanie procesu terapeutycznego i była pomocna dla osób przeżywających silny lęk i stres wynikający z niepewności oraz obawy o zdrowie, życie swoje i swoich najbliższych.