Zamawiam bezpłatną konsultacjęPodczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Jagoda Potapczuk | Rzeszów

Jagoda Potapczuk | Rzeszów

Nurty psychoterapeutyczne:  Pracuję w nurcie psychodynamicznym, korzystając z innych podejść terapeutycznych w zależności od potrzeb Pacjenta.

Z jakimi pacjentami pracuje: 

Na spotkania zapraszam osoby cierpiące z powodu: 

 • uzależnień
 • trudności w radzeniu sobie ze stresem
 • lęków
 • poczucia pustki, poczucia obcości
 • trudności w radzeniu sobie z emocjami
 • trudności w budowaniu bliskich relacji
 • kryzysu i trudności w poradzeniu sobie z nim
 • problemów zdrowotnych o podłożu psychologicznym

Edukacja:

 • Kurs Psychoterapii organizowany przez przez Oddział Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic Szpitala Specjalistycznego im. Dr-a J. Babińskiego w Krakowie (akredytacja SN PTP)
 • Szkoła terapii uzależnień – Instytut Psychoprofilaktyki i Psychoterapii w Lublinie (akredytacja KBdsPN)
 • Studia: Psychologia – specjalność psychologia kliniczna i osobowości - Katolicki Uniwersytet Lubelski 

Doświadczenie w zawodzie:

Na co dzień pracuje w Poradni Leczenia Uzależnień oraz w Oddziale Leczenia Uzależnień w Rzeszowie. Prowadzę terapię indywidualną i grupową.

Mam kilkuletnie doświadczenie w pracy terapeutycznej z osobami uzależnionymi od substancji i zachowań. Zajmuję się również prowadzeniem psychoterapii osób cierpiących z powodu zaburzeń adaptacyjnych, doświadczających trudności w relacjach i radzeniu sobie z emocjami.  Pracuję pod stałą superwizją superwizora Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

 

Terapeuta o sobie i o swojej pracy

Moja droga do zastania psychoterapeutą

Myślę, że na mój wybór studiów i drogi zawodowej złożyły się 2 czynniki.

Pierwszym była ciekawość - od kiedy pamiętam interesowało mnie to co dzieje się z człowiekiem, jak działa  ludzka psychika, jakie rzeczy mają na nią wpływ, dlaczego ludzie dokonują określonych wyborów.

Drugim były informacje które dostawałam od  przyjaciółek, znajomych dotyczące tego, że moje słuchanie czy wsparcie im pomaga i jest dla nich ważne.

Psychoterapią zainteresowałam się już na studiach, ale do pójścia w tym kierunku przekonały mnie 2 sprawy.

1) Zobaczyłam, że psychoterapia działa.

Mimo, że niektórzy myślą, że jako psycholodzy nie mamy problemów w życiu i świetnie sobie ze wszystkim radzimy nie jest to prawda. Jesteśmy zwykłymi ludźmi, którzy czasami też potrzebują wsparcia :).

Ja w pewnym okresie życia bardzo go potrzebowałam i bardzo mi pomogło doświadczenie własnej terapii, nie tylko lepiej poznać siebie ale i lepiej radzić sobie z różnymi sprawami w życiu.

2) Przekonałam się, że kontakt z drugą osobą i pomaganie to jest to, co chce robić.

Miałam szczęście trafić na staż do Ośrodka dla osób uzależnionych od narkotyków gdzie ujęły mnie zaangażowanie i autentyczność ze strony Pacjentów i Terapeutów. Dostałam wiele cennych informacji od Pacjentów i Terapeutów na swój temat - wtedy poczułam wyraźnie, że ja też mogę i chcę pomagać innym.

Zaczęłam szkolenie z zakresu terapii uzależnień i pracę w tym kierunku. Jednak cały czas z tyłu głowy pojawiało mi się, że to jest pewien wycinek wiedzy, że osoby, które do mnie przychodzą oprócz uzależnienia mają inne trudności. Chcąc lepiej pomagać zaczęłam szkołę psychoterapii. Obecnie pracuje z osobami doświadczającymi różnych trudności.

 

Co pacjent powinien wiedzieć o pracy ze mną/ co chciałabym, żeby wiedział/ jak wygląda 1 sesja

Jestem psychologiem i psychoterapeutą w związku z czym pomagam poprzez rozmowę.

Towarzyszę i wspieram Pacjentów w procesie dokonywania przez nich zmian w swoim życiu. Wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie w celu dostosowania najlepszych metod pomocy.

Zauważyłam, że u wielu osób nadal istnieje przekonanie, że terapeuta powie im co mają robić, podejmie za nich ważne wybory życiowe, doradzi.

Bardzo cenie autonomie drugiego człowieka, uważam, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za swoje wybory życiowe. Moją rolą nie jest danie Ci gotowych rozwiązań - ale umożliwienie wypracowania Twoich własnych poprzez rozmowę na ważne dla Ciebie tematy, oraz zrobienie przestrzeni na myślenie o ważnych dla Ciebie sprawach. To Ty wybierasz wątki nad którymi chcesz pracować w sesji i problemy którym chcesz poświęcić uwagę.

W nurcie w  którym pracuję dużą wagę przywiązuje się do:

 • budowania świadomości emocji i potrzeb
 • budowania zdrowych relacji
 • świadomości wpływu wczesnych doświadczeń życiowych na widzenie siebie, innych ludzi i rzeczywistości - a co za tym idzie ich wpływu na nasze zachowania i wybory życiowe

Mam świadomość, że 1 sesja może być trudnym, rodzącym wiele niepewności doświadczeniem. Idziemy z naszymi najbardziej intymnymi sprawami do kogoś kogo nie znamy, to może rodzić niepokój. Dodatkowo nie wiemy czy osoba którą spotkamy to będzie osoba z którą poczujemy się bezpiecznie.

W trakcie pierwszych konsultacji staram się uważnie słuchać, jak najlepiej zrozumieć sytuację i problem z którym do mnie przychodzisz, poznać Cię i zobaczyć jakiej zmiany chciałbyś dla siebie.

Dlatego mogę prosić Cię o to, żebyś opowiedział mi o tym w jakim problemie potrzebujesz mojej pomocy, po czym poznasz, że poradziłeś sobie z problemem. W trakcie konsultacji mogę zadawać Ci pytania, wyjaśniać wątpliwości, zwracać Twoją uwagę na pewne aspekty.

 

Rada dla osób wahających się/ przeszkody dla szukających opieki/ co bym chciała, żeby ludzie wiedzieli na temat terapii wahający się

Nie czekaj do ostatniego momentu z szukaniem dla siebie pomocy. Jeśli doprowadzisz siebie do naprawdę ostrego kryzysu więcej czasu i wysiłku będzie wymagało leczenie. Jeśli zareagujesz szybciej - masz szansę szybciej poczuć się lepiej i zacząć żyć w zdrowszy dla siebie sposób.

Wiem, że niektórzy boją się jak zostanie ocenione ich zdrowie psychiczne, boją się uznania za chorych psychicznie. Ale to co może doprowadzić do naprawdę poważnych zaburzeń to długotrwałe ignorowanie niepokojących sygnałów i brak troski o własne zdrowie psychiczne. To, że o czymś nie mówisz, nie sprawia, że to znika.

Jeśli nie rozumiesz skąd biorą się u Ciebie pewne emocje/myśli/zachowania to normalne jest, że czujesz niepokój.

Terapia służy temu, żebyś mógł lepiej zauważać i rozumieć to co się z Tobą dzieje i dlaczego się tak dzieje oraz wiedzieć co możesz i chcesz z tym zrobić.

Nawet jeśli występuje u Ciebie jakieś zaburzenie lub choroba - brak leczenia nie poprawi Twojego stanu, a leczenie może pomóc poczuć Ci się lepiej.

Wiele osób obawia się, że jak zaczną mówić nie skontrolują emocji, wybuchną płaczem - wstydzą się tego.

Jako psychoterapeutka jestem oswojona z uczuciami ludzi. Uważam, że zdrowiej jest jeśli ktoś daje sobie szansę na upuszczenie emocji. Długotrwałe powstrzymywanie/hamowanie uczuć zamraża nas, odbiera energię do działania, życia, powoduje, że zaczynamy się czuć puści. Dlatego w terapii dużo uwagi poświęcam temu, żeby osoba korzystająca z pomocy miała kontakt z tym co czuje - dzięki temu łatwiej będzie jej podejmować ważne dla siebie decyzje życiowe.

Jeśli masz dylemat czy zacząć psychoterapię czy nie - to łatwiej go rozwiążesz jeśli w ogóle sprawdzisz jak to jest być u  psychoterapeuty. Możesz skorzystać ze wstępnych konsultacji i wspólnie z terapeutą ocenić czy to jest dobry moment na rozpoczęcie psychoterapii.

 

Stan zdrowia psychicznego dzisiaj

Z jednej strony bardzo niepokojące są informacje na temat wzrostu zachorowań na różne zaburzenia psychiczne również wśród dzieci i młodzieży. Z drugiej strony ludzie zaczynają mieć większą świadomość.

Zorientowaliśmy się, że trudno nam jest budować relacje i że mamy trudności w radzeniu sobie z emocjami - co skutkuje różnymi objawami od uzależnień, poprzez depresję, somatyzacje, lęki, nerwice.

Pomoc oferowana przez publiczną służbę zdrowia jest niestety niewystarczająca w stosunku do potrzeb, lub dostępna w odległym terminie. Zwiększa się za to dostępność prywatnej pomocy psychoterapeutycznej. Coraz więcej osób kształci się, zdobywa doświadczenie, pracuje pod superwizją. Widzę, że osoby ze środowiska dbają o jakość swojej pracy i ciągły rozwój.

To co mnie napawa nadzieją, to fakt, że jednak ludzi szuka dla siebie pomocy i że robią to już osoby bardzo młode. Pomoc psychoterapeutyczna zaczyna być oswajana  przez wypowiedzi osób publicznych, przez to, że internauci dzielą się wiedzą, a psychoterapeuci udzielają się w internacie i przybliżają dzięki temu psychoterapię. Ludzie zaczynają widzieć, że inwestycja w zdrowie psychiczne może być opłacalna.

 

Jakie jest moje nastawienie do pracy z innymi osobami pomagającymi

W mojej pracy często konsultuje się w celu lepszej pomocy z innymi psychoterapeutami, również pracującymi w innych nurtach niż ja. Pracuje pod superwizją superwizora towarzystwa psychiatrycznego.

Cenię sobie współpracę z psychiatrami, ponieważ mam świadomość, że w niektórych sytuacjach wsparcie farmakologiczne Pacjenta jest kluczowe do tego, żeby miał możliwości zaangażować się w proces wprowadzania zmian w swoim życiu.

Terapię wspiera zadbanie o zdrowie i kondycję fizyczną - dlatego duże znaczenie mają konsultacje lekarskie/u dietetyków czy podjęcie przez Pacjentów aktywności fizycznej.

Nasi terapeuci

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Licencjonowani   |   Doświadczeni   |   Sprawdzeni Psychoterapeuci

Rozwiązaniem na wszystkie problemy, są odpowiedni ludzie wokół nas

W MindMed współpracujemy jedynie z certyfikowanymi, doświadczonymi i sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci posiadają odpowiednie certyfikaty i doświadczenie umożliwiające skuteczną pomoc w osiąganiu pozytywnej zmiany w życiu, niezależnie od tego, z jakim problemem do nas zadzwonisz.

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci rozmawiają w mediach o radzeniu sobie z depresją, nerwicami, lękami, uzależnieniami i innych problemach.

Twój problem da się rozwiązać

Czytanie internetowych porad czy rozmowa z przyjacielem, może w Twoim przypadku nie wystarczyć. Aby znaleźć rozwiązanie problemu potrzebny jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Są też takie trudności, w których pomóc może tylko profesjonalista.

Każdy potrzebuje kontaktu

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w trudnościach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Kontaktu z drugim człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia, motywację. Kontakt internetowy może pomóc, ale nie jest w stanie zastąpić bezpośredniej relacji psychoterapeutycznej.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą jest pierwszym krokiem do pomocy sobie. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Pomoże Ci wizyta u psychologa-psychoterapeuty, którego możesz być pewien.

W MindMed Instytut znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami co najmniej przez okres 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

pracują w różnych nurtach psychoterapii i specjalizują się różnych problemach

regularnie odbywają superwizje, konsultują się i współpracują między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga trwale poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, rozmowę i pomoc w odkrywaniu siebie. Bez przepisywania leków czy udzielania porad.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który jest specjalnie przygotowany poprzez kursy i certyfikacje do tego, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Aby zostać psychoterapeutą trzeba ukończyć 5-6 letnie studia, często 5 letnią specjalizację kliniczną, a następnie co najmniej 4 letni kurs w wybranej szkole psychoterapeutycznej, przejść własną psychoterapię i stale rozwijać się konsultując w superwizji. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym.

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 

Zdiagnozujemy problem i pomożemy Ci wybrać właściwy rodzaj pomocy, interwencji, edukacji, psychoterapii

Pomożemy Ci wybrać psychoterapeutę, który zna się na takich problemach jak Twoje

W razie wątpliwości, umożliwimy Ci pracę z inną osobą, która może Ci bardziej odpowiadać

Na trzecim spotkaniu zaproponujemy Ci kontrakt psychoterapeutyczny, w którym ustalimy cele, które chcesz osiągnąć

 • Zacznij od złoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i pomoże Ci w wyborze psychoterapeuty
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań razem z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii, który chcesz osiągnąć tzw. kontrakt psychoterapeutyczny
 • W trakcie psychoterapii będziesz mógł lepiej poznać siebie, przyczyny i skutki swoich decyzji, aby finalnie świadomie wpłynąć na pozytywną zmianę w swoim życiu
 • W trakcie pierwszych konsultacji doświadczony psycholog zdiagnozuje przyczynę Twoich problemów
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie z psychologiem wybierzesz właściwy nurt psychoterapii oraz rodzaj np. psychoterapię indywidualną, par, systemową czy grupową
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość sprobowania terapii w innym nurcie lub z terapeutą z którym będziesz się czuć najbardziej komfortowo

Najczęstsze obszary pomocy

Obniżenia nastroju, stres, stany depresyjne, lęki, problemy z zasypianiem, tragiczne i traumatyczne wydarzenia, po których nie łatwo się pozbierać. Spektrum trudności dnia codziennego jest bardzo duże.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press