Zamawiam bezpłatną konsultację










Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Małgorzata Porębska Bielecka | Lublin

Małgorzata Porębska Bielecka | Lublin

Nurty psychoterapeutyczne: psychodynamiczny i integracyjny

Z jakimi pacjentami pracuje:
Pracuję z osobami dorosłymi, które doświadczają trudności emocjonalnych, adaptacyjnych, przeżywających kryzysy życiowe. Podejmuję pracę z osobami chcącymi pogłębić samoświadomość, dokonać zmian w swoim życiu.

Edukacja:

  • Psychologia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  • 4,5 letni kurs psychoterapii akredytowany przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, pod kierownictwem prof. Andrzeja Cechnickiego

Doświadczenie w zawodzie:

  • Środowiskowy Dom Samopomocy
  • Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. M. Kaczyńskiego w Lublinie
  • Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim

Terapeuta o sobie i o swojej pracy 

Jaka była twoja droga do zostania terapeutką? Co zainspirowało cię do wyboru tego zawodu?

Moja przygoda z psychologią rozpoczęła się od początkowych zainteresowań jak działa umysł, czyli od psychologii poznawczej. Byłam zafascynowana tym jak pracuje mózg, jakie przebiegają w nim procesy. Następnie zastanawiałam się jak to się dzieje, że pomimo tego, że każdy człowiek dysponuje podobnymi strukturami  mózgu, to ludzie zachowują się inaczej, każdy jest indywidualny, inaczej postrzega świat.  Wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi w obszarze zdrowia psychicznego, dlatego już w czasie studiów poszerzałam swoją wiedzę na licznych szkoleniach, poprzez udział w wolontariatach.  Po studiach rozpoczęłam 4,5-letni kurs psychoterapii, w trakcie którego jestem. W ramach kursu jestem w procesie własnej psychoterapii w grupie oraz zdobywam wiedzę teoretyczną. Pracuję również jako psycholog w ośrodku dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, gdzie prowadzę diagnozę funkcjonowania intelektualnego, ćwiczenia wspierające funkcje poznawcze, psychoedukację. W gabinecie pracuję z osobami dorosłymi w nurcie psychodynamicznym oraz integracyjnym. 

Co pacjent powinien wiedzieć o pracy z tobą? Co chciałabyś, żeby ktoś wiedział o pracy z tobą? Jak wygląda pierwsza sesja z tobą?

W trakcie pracy jestem uważna i skupiona na pacjencie, wysłuchuję co jest powodem zgłoszenia, jakie pacjent zgłasza trudności, jakie ma oczekiwania i cele odnośnie terapii. Nie jest to tylko bierne słuchanie. W procesie terapii nie chodzi tylko o to, żeby „się wygadać.” Pierwsza konsultacja jest czasem do określenia obszaru do pracy. W trakcie dalszych sesji słucham co mówi pacjent, komentuję analizuję. Towarzyszę w odsłanianiu tych obszarów psychiki, do których pacjent miał utrudniony dostęp. W pracy nikogo nie oceniam, nie daję rad. Skupiam się na pacjencie w odniesieniu do wiedzy dotyczącej psychoterapii.

Jaką radę dałabyś komuś, kto się waha, aby spróbować terapii? Jak myślisz, co jest dzisiaj największą przeszkodą dla ludzi szukających opieki? Gdyby była jedna rzecz, którą chciałabyś, aby osoby wahające się wiedziały o terapii, co by to było?

Jestem przekonana o tym, że podjęcie pracy terapeutycznej wymaga odwagi z kilku powodów. Po pierwsze trzeba się przyznać przed sobą, że w jakimś obszarze życia potrzebuje się pomocy, że jest coś, co kogoś „uwiera,” utrudnia funkcjonowanie, blokuje. Po drugie, trzeba mieć odwagę, żeby zaufać terapeucie, opowiedzieć o sobie, odsłonić się. Trzecim powodem jest to, że w procesie terapii dochodzi się do różnych trudnych rzeczy, analizuje się ważne i niestety często bolesne doświadczenia. Należy pamiętać, że terapia ma przynieść poprawę funkcjonowania, dlatego trzeba zagłębić się w swojej przeszłości, przyjrzeć się jej, przeanalizować ją, aby nie blokowała nas w dalszym życiu.

Największą przeszkodą dla ludzi szukających opieki, pomocy psychologicznej, czy psychoterapii myślę, że jest lęk przed zmianą oraz lęk przed oceną ze strony innych. Ludzie, którzy rozważają taką pracę nad sobą muszą chcieć, uzyskać pomoc, dokonać zmian w życiu, być gotowym na konfrontowanie się z samym sobą. Ważną kwestią jest to jak społeczeństwo ocenia korzystanie z takich form pomocy. Niestety nadal w niektórych środowiskach chodzenie do psychologa nie jest popularne, jest czymś wstydliwym. Wynika to z dużej niewiedzy części ludzi, obaw, mitów dotyczących ludzi, którzy korzystają z usług psychologa, lub psychiatry.

Czy wykonałaś jakąś pracę badawczą, która była dla Ciebie szczególnie ekscytująca? W jaki sposób to wpływa na Twoją dzisiejszą praktykę?

W trakcie studiów  wykonałam dwie prace badawcze. W pierwszej badałam zależność między kolejnością urodzenia (czyli pozycją dziecka w rodzinie)  a obrazem siebie. Wówczas to były tylko badania, jednak nawet dzisiaj sięgam do literatury, którą wykorzystywałam pisząc rozdziały teoretyczne. Moje rozważania i badania  dotyczyły tego, że najstarsze, najmłodsze dzieci idą w świat z zupełnie innymi doświadczeniami, oczekiwaniami, inaczej widzą świat pomimo tego, że miały wspólne środowisko wychowawcze.

Druga praca badawcza dotyczyła postrzegania własnej choroby u osób chorujących na stwardnienie rozsiane. Wyniki pokazują, że ludzie będący w podobnej sytuacji życiowej mogą w różny sposób postrzegać swoją chorobę. Myślę, że można to odnieść  do osób zdrowych doświadczających trudności w funkcjonowaniu, przeżywających kryzys. Ludzie w różny sposób oceniają swoją sytuację w zależności od predyspozycji, osobowości.

Gdybyś mogła wybrać jeden lub dwa filmy, które wpłynęły na Twoje podejście do terapii, co by to było i dlaczego? Gdybyś mogła wybrać jedną lub dwie książki, które wpłynęły na Twoje podejście do terapii, jakie by one były i dlaczego? 

Pierwszą książką dotyczącą problematyki zaburzeń psychicznych, którą przeczytałam był „Lot nad kukułczym gniazdem,” pamiętam, że lektura była dla mnie niezwykle wciągająca, ale jednocześnie przygnębiająca. Miałam w sobie dużo sprzeciwu na to w jaki sposób traktowani są bohaterowie. Chciałam móc w swojej pracy zawodowej z empatią, w indywidualnym podejściu koncentrować się na ludziach. Mieć przestrzeń do osobistych spotkań z drugim człowiekiem.

Jak widzisz stan zdrowia psychicznego dzisiaj? Czym jesteś najbardziej podekscytowana w tym rozwijającym się krajobrazie zdrowia psychicznego?

Śledzę statystyki dotyczące stanu zdrowia psychicznego. Wynika z nich, że 1/4 Polaków ma trudności i zaburzenia psychiczne. Dane WHO dotyczące występowania depresji i prognozy na najbliższe lata są zatrważające. Szybkie tempo życia, stres, nadużywanie alkoholu, narkotyków, bezrobocie, pogorszenie relacji z ludźmi mogą wpływać na pogorszenie zdrowia psychicznego.

Obserwuję, że coraz więcej ludzi korzysta z pomocy specjalistów: psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów. Ludzie coraz otwarciej mówią o swoich trudnościach. Jednak nadal jest przyjęte w społeczeństwie, że korzystanie z powyższych usług jest wstydliwe, a część osób nie przyznaje się bliskim do tego.

Na szczęście w social mediach coraz więcej uwagi poświęca się problematyce zdrowia psychicznego, mówi się o problemach psychicznych, normalizowane jest korzystanie z porad specjalistów.  Widzę, że zmiany następują, niestety powoli, jednak z nadzieją obserwuję to co się dzieje.

 

Nasi terapeuci

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

  • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

  • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

  • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Wykształcenie   |   Doświadczenie   |   Profesjonalizm

Rozwiązaniem na wszystkie problemy może być wsparcie odpowiednich ludzi wokół nas 

W MindMed współpracujemy wyłącznie z certyfikowanymi, doświadczonymi oraz sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Liczy się dla nas Twoje zaufanie. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci to specjaliści w swojej branży, których kompetencje umożliwiają skutecznie pomagać pacjentom wprowadzać pozytywne zmiany w ich życiu i wspierać w procesie dążenia do dobrostanu. Cechuje nas indywidualne podejście do każdego problemu, dlatego możemy Ci pomóc z wszelkimi trudnościami z jakimi się zmagasz. 

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci dzielą się swoją wiedzą w mediach na temat walki z depresją, nerwicami, lękami oraz innymi problemami natury psychicznej

Twój problem da się rozwiązać

Poradnictwo internetowe czy rozmowa z przyjacielem nie zawsze okazują się wystarczające. W wielu przypadkach rozwiązanie problemu wymaga bezpośredniego kontaktu z osobą z odpowiednimi kwalifikacjami. Istnieją takie trudności, z których rozwiązaniem może pomóc tylko profesjonalista.

Liczy się wsparcie

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w kryzysach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Wartościowy może okazać się kontakt z człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia i motywację, a także pomoże Ci zauważyć zależności przyczynowo-skutkowe związane z mechanizmami myślowymi i behawioralnymi.  Pierwszym krokiem do osiągnięcia dobrostanu może okazać się nawiązanie kontaktu z psychoterapeutą.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą to początek pracy nad samym sobą. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać odpowiedniego specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Relacja psychoterapeutyczna z psychologiem/psychoterapeutą może być źródłem cennych wskazówek i rozwiązań, które wesprą Cię w drodze do samoświadomości. 

W Instytucie MindMed znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami przez okres minimum 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

stosują techniki z różnych nurtów terapeutycznych i specjalizują się w wielu problemach

stale dążą do rozwoju swoich kompetencji, dzięki regularnym superwizjom, konsultacjom oraz współpracy między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, analizę i wspólną pracę nad mechanizmami kierującymi postrzeganiem rzeczywistości oraz naszymi reakcjami.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który dzięki specjalnym kursom przygotowawczym, profesjonalnym szkoleniom oraz uzyskanym certyfikatom, przez wiele lat zdobywa odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Proces uzyskania zawodu psychoterapeuty wymaga ukończenia minimum 5 letnich studiów magisterskich oraz 4 letniego kursu w szkole psychoterapii, wybranej według specyfiki swojej pracy. Podczas długoletniej nauki, przyszli psychoterapeuci zobowiązani są do ukończenia własnej terapii oraz poddawaniu swojej pracy superwizji, które stanowią podstawę ich profesjonalizmu. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym i jest to podstawa dołączenia do naszego zespołu.  

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

  • Zacznij od zgłoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji z Asystentem Psychoterapii
  • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i na jej podstawie pomoże Ci wybrać odpowiedniego terapeutę
  • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy, taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
  • Wspólnie wybierzecie właściwy nurt psychoterapii oraz jej rodzaj
  • W trakcie pierwszych trzech spotkań wraz z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii oraz plan działania, po czym zawiążecie kontrakt psychoterapeutyczny, stanowiący podstawę Waszej współpracy
  • Dzięki wstępnym konsultacjom oraz dokładnemu wywiadowi diagostycznemu nasz specjalista wskaże Ci genezę oraz specyfikę problemu, z jakim się zmagasz
  • Podczas trwania procesu terapeutycznego zrozumiesz zależności przyczynowo-skutkowe wpływające na Twoje myślenie i zachowanie, dzięki czemu uda Ci się wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu
  • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość spróbowania terapii w innym nurcie. Kładziemy nacisk na wartość relacji terapeutycznej, której podstawą jest Twój komfort, także zawsze możesz również spróbować współpracy z innym terapeutą 

Najczęstsze obszary pomocy

Spektrum trudności z jakimi możemy się zmagać na codzień jest bardzo bogate. Zaburzenia nastroju, przewlekły stres, niezrozumiałe lęki, zakłócona higiena snu, bądź degenerujące funkcjonowanie traumatyczne wydarzenia mogą stanowić przyczynę stagnacji oraz poczucia bezradności w obliczu wyzwań życia codziennego.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość swojego życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press