Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Moczenie nocne dzieci, młodzieży i dorosłych

Jak pomóc dziecku, które się moczy?

Problem z siusianiem przez sen dotyczy 7-10% chłopców i 3-5% dziewczynek powyżej 5 roku życia. Jak możesz rozpoznać czy problem z moczeniem dotyczy twojego dziecka? Z czego może wynikać moczenie nocne i co zrobić kiedy podejrzewasz, że dziecko ma problem z kontrolą pęcherza nocą?

Moczenie nocne – na czym polega?

Kiedy dziecko się moczy?

Choć nazwa zaburzenia to moczenie nocne, to dziecko może również moczyć się jedynie w dzień (moczenie dzienne dotyczy 3-4% dzieci w wieku 4-12 lat), albo przemiennie - czasem w dzień, czasem w nocy. W każdym z tych przypadków mamy do czynienia z podobnym problemem.

Kiedy dziecko zaczęło się moczyć?

To ważna informacja, bo wyróżnia się dwa rodzaje moczenia:

 • Pierwotne  (w rozwoju dziecka nie pojawił się okres, w którym nie było moczenia)
 • Wtórne (u dziecka pojawił się dłuższy okres, w którym kontrolowało oddawanie moczu). Ten rodzaj moczenia się jest częstszy.

Dlaczego dziecko się moczy? 

Przyczyn moczenia nocnego może być wiele, ale warto wiedzieć, że zaledwie  15-20% wszystkich przypadków moczenia mimowolnego, to moczenie, w którym istotną rolę odgrywają czynniki psychiczne.

Jakie są najczęstsze przyczyny moczenia nocnego dzieci?

Do najczęstszych przyczyn pierwotnego moczenia nocnego zalicza się m.in.:

 • nieprawidłowe nawyki (picie dużej ilości płynów przed snem, brak regularnych wypróżnień),
 • opóźnioną naukę higieny,
 • przedłużone używanie pampersów,
 • zbyt głęboki sen lub problemy z wyburzeniem się ze snu,
 • zaburzenia emocjonalne. 
 • częste zaparcia
 • zaburzone czynności pęcherza,
 • choroby mogące powodować moczenie,
 • zmiany organiczne w drogach moczowych, takie jak kamica, zakażenia układu moczowego
 • wady anatomiczne dróg moczowych.

Bardzo często, przyczyny moczenia nocnego to kwestie fizjologiczne:

Moczenie nocne może również wystąpić na skutek stresujących bądź ważnych wydarzeń w życiu dziecka. Na przykład takich jak:

 • narodziny nowego dziecka,
 • hospitalizacja,
 • molestowanie seksualne,
 • rozwód rodziców,
 • śmierć rodzica. 

Leczenie moczenia mocnego – dlaczego jest tak ważne? 

Moczenia nocnego nie należy bagatelizować ze względu na negatywne skutki w rozwoju emocjonalnym dziecka. Taka sytuacja może również spowodować to, że dziecko zostanie odrzucone przez rówieśników i domowników. To zaś wpłynie negatywnie na jego samoocenę i umiejętności budowania relacji.

Pierwotne izolowane moczenie nocne

Występuje, gdy moczenie jest tylko w nocy, utrzymuje się od urodzenia, nie jest objawem żadnego stanu chorobowego. Granicą wiekową rozpoznania jest piąty rok życia, w którym to oddawanie moczy powinno być kontrolowane podczas snu. Charakterystycznymi cechami są obficie zmoczone łóżko, nieprzerywanie snu pomimo mokrego łóżka, prawidłowe oddawanie moczu w trakcie dnia, prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych oraz niewystępowanie odchyleń w badaniu fizykalnym, częste występowanie moczenia nocnego w rodzinie. Występuje ono 7-10% chłopców pięciolatków oraz 3-5% dziewczynek, w tym samym wieku. W wieku 18 lat moczenie utrzymuje się u 2% chłopców, natomiast u dziewczyn wyjątkowo.

Jak wyleczyć moczenie u dziecka?

Koniecznie trzeba zgłosić się po pomoc aby podjąć leczenie moczenia nocnego. Leczenie moczenia nocnego warto najpierw skonsultować z lekarzem dziecięcym, który pozwoli wykluczyć przyczyny fizjologiczne moczenia nocnego. Jeśli okaże się, że dziecko moczy się ze względu na zaburzenia emocjonalne, konieczna będzie podjęcie leczenia nocnego poprzez psychoterapię.

Niezależnie od przyczyn moczenia warto też udać się na konsultację psychologiczną. Moczenie nocne to choroba, która wpływa mocno na psychikę i stan emocjonalny dziecka i może owocować wieloma dodatkowymi trudnościami. Leczenie moczenia nocnego może być dla dziecka trudnym procesem, dlatego też potrzebuje wsparcia i pomocy.  

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Wykształcenie   |   Doświadczenie   |   Profesjonalizm

Rozwiązaniem na wszystkie problemy może być wsparcie odpowiednich ludzi wokół nas 

W MindMed współpracujemy wyłącznie z certyfikowanymi, doświadczonymi oraz sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Liczy się dla nas Twoje zaufanie. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci to specjaliści w swojej branży, których kompetencje umożliwiają skutecznie pomagać pacjentom wprowadzać pozytywne zmiany w ich życiu i wspierać w procesie dążenia do dobrostanu. Cechuje nas indywidualne podejście do każdego problemu, dlatego możemy Ci pomóc z wszelkimi trudnościami z jakimi się zmagasz. 

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci dzielą się swoją wiedzą w mediach na temat walki z depresją, nerwicami, lękami oraz innymi problemami natury psychicznej

Twój problem da się rozwiązać

Poradnictwo internetowe czy rozmowa z przyjacielem nie zawsze okazują się wystarczające. W wielu przypadkach rozwiązanie problemu wymaga bezpośredniego kontaktu z osobą z odpowiednimi kwalifikacjami. Istnieją takie trudności, z których rozwiązaniem może pomóc tylko profesjonalista.

Liczy się wsparcie

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w kryzysach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Wartościowy może okazać się kontakt z człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia i motywację, a także pomoże Ci zauważyć zależności przyczynowo-skutkowe związane z mechanizmami myślowymi i behawioralnymi.  Pierwszym krokiem do osiągnięcia dobrostanu może okazać się nawiązanie kontaktu z psychoterapeutą.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą to początek pracy nad samym sobą. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać odpowiedniego specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Relacja psychoterapeutyczna z psychologiem/psychoterapeutą może być źródłem cennych wskazówek i rozwiązań, które wesprą Cię w drodze do samoświadomości. 

W Instytucie MindMed znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami przez okres minimum 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

stosują techniki z różnych nurtów terapeutycznych i specjalizują się w wielu problemach

stale dążą do rozwoju swoich kompetencji, dzięki regularnym superwizjom, konsultacjom oraz współpracy między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, analizę i wspólną pracę nad mechanizmami kierującymi postrzeganiem rzeczywistości oraz naszymi reakcjami.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który dzięki specjalnym kursom przygotowawczym, profesjonalnym szkoleniom oraz uzyskanym certyfikatom, przez wiele lat zdobywa odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Proces uzyskania zawodu psychoterapeuty wymaga ukończenia minimum 5 letnich studiów magisterskich oraz 4 letniego kursu w szkole psychoterapii, wybranej według specyfiki swojej pracy. Podczas długoletniej nauki, przyszli psychoterapeuci zobowiązani są do ukończenia własnej terapii oraz poddawaniu swojej pracy superwizji, które stanowią podstawę ich profesjonalizmu. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym i jest to podstawa dołączenia do naszego zespołu.  

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od zgłoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji z Asystentem Psychoterapii
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i na jej podstawie pomoże Ci wybrać odpowiedniego terapeutę
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy, taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie wybierzecie właściwy nurt psychoterapii oraz jej rodzaj
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań wraz z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii oraz plan działania, po czym zawiążecie kontrakt psychoterapeutyczny, stanowiący podstawę Waszej współpracy
 • Dzięki wstępnym konsultacjom oraz dokładnemu wywiadowi diagostycznemu nasz specjalista wskaże Ci genezę oraz specyfikę problemu, z jakim się zmagasz
 • Podczas trwania procesu terapeutycznego zrozumiesz zależności przyczynowo-skutkowe wpływające na Twoje myślenie i zachowanie, dzięki czemu uda Ci się wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość spróbowania terapii w innym nurcie. Kładziemy nacisk na wartość relacji terapeutycznej, której podstawą jest Twój komfort, także zawsze możesz również spróbować współpracy z innym terapeutą 

Najczęstsze obszary pomocy

Spektrum trudności z jakimi możemy się zmagać na codzień jest bardzo bogate. Zaburzenia nastroju, przewlekły stres, niezrozumiałe lęki, zakłócona higiena snu, bądź degenerujące funkcjonowanie traumatyczne wydarzenia mogą stanowić przyczynę stagnacji oraz poczucia bezradności w obliczu wyzwań życia codziennego.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość swojego życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press