Wyróżnia się trzy główne obszary działania psychoonkologii:
- profilaktykę przeciwnowotworową
- pomoc osobom chorującym i ich bliskim
- psychoedukacja personelu
Profilaktyka przeciwnowotworowa polega na propagowaniu badań profilaktycznych raka poprzez np. organizowanie różnego rodzaju wydarzeń celem których jest poszerzenie wiedzy dotyczącej wczesnego wykrywania choroby.
Kto może zostać psychoonkologiem?
Psychoonkologiem może zostać psycholog, który oprócz ukończonych studiów psychologicznych posiada również specjalizację z psychoonkologii.
Zazwyczaj spotkania z psychoonkologiem odbywają się indywidualnie a podczas rozmów porusza się takie tematy jak:
- oswojenie i adaptację pacjenta z chorobą nowotworową
- emocjonalne wsparcie pacjenta oraz najbliższej mu rodziny
- zwalczanie stresu
- zwalczanie obaw przed leczeniem
- stosowanie form psychoterapii dostosowanej do potrzeb osoby cierpiącej onkologicznie
Jak psychoonkolog może pomóc pacjentowi?
Nie ulega wątpliwości, że choroba nowotworowa jest niebywale trudnym schorzeniem wymagającym długotrwałej pracy specjalistów. Często zdarza się że życie pacjenta po usłyszeniu diagnozy przewraca się do góry nogami. Psychoonkolog niesie pomoc psychologiczną pacjentom mimo iż nie jest onkologiem. Wbrew pozorom to właśnie dialog pełni niezwykle istotną rolę w procesie radzenia sobie z chorobą.
Podsumowując wsparcie psychoonkologiczne jest niezwykle ważne w walce z chorobą.Pacjent poznaje sposoby z radzeniem sobie w nieznanej dotąd sytuacji. Osoby korzystające z tego typu wsparcia mogą do perfekcji opanować radzenie sobie z tak silnym stresem i negatywnymi emocjami jakie im towarzyszą.