Charakterystyka i leczenie reakcji na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne
Czym charakteryzują się reakcje na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne
Reakcje ludzi na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne bywają bardzo zróżnicowane zarówno w przebiegu jak i ich trwałości. Mogą rozwijać się do kilku dni po danym wydarzeniu bądź od kilku tygodni do pół roku, choć nie jest to jednoznaczne. Charakterystyczne reakcje to napady paniki, lęku, strachu lub wręcz zobojętnienie, pustka emocjonalna, gniew, agresja, depresja, smutek, nagminnie powtarzające się przypominanie przykrego wydarzenia w ciągu dnia, podczas snu np. koszmary. Tego typu doświadczenia mogą kłaść cień na skuteczne radzenie sobie z codziennym życiem i na problemy w planowaniu jego przyszłości.
Zaburzenia adaptacyjne - przyczyny
Przyczyną zaburzeń adaptacyjnych może być wiele sytuacji, które wywołują stres. Zaburzenia adaptacyjne mogą pojawić sie wtedy, gdy człowiek styka się z ciężkimi dla niego wydarzeniami, z którymi jego psychika nie jest w stanie sobie poradzić. Przyczynami zaburzeń adaptacyjnych może być:
- utrata bliskiej osoby w tym śmierć;
- utrata pracy;
- kłopoty finansowe;
- ciężka choroba zwłaszcza przewlekła;
- przeprowadzka;
- długa rozłąka z bliskimi osobami spowodowana wyjazdem;
- przejście na emeryturę.
Zaburzenia adaptacyjne objawy
Najczęstszymi objawami zaburzeń adaptacyjnych są różnego typu dolegliwości.
- obniżejnie nastroju w tym również nastrój depresyjny,
- lęk,
- ciągłe zamartwianie się,
- poczucie bezradności,
- ograniczona zdolność do wykonywania zwykłych codziennych czynności,
- zanik motywacji,
- bezsenność,
- rozdrażnienie,
- agresywne reakcje.
Jak wyleczyć reakcję na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne?
Im szybciej pacjent z zaburzeniami adaptacyjnymi zgłosi się do psychologa po stresującym wydarzeniu tym lepiej. Szybkie rozpoznanie przez psychoterapeutę i rozpoczęcie terapii zwiększa szanse na jego wyleczenie. Niektórzy pacjenci błędnie uważają, że „czas leczy rany” i sami sobie poradzą jakoś z tą sytuacją. Niestety ta strategia nie odnosi rezultatu, w konsekwencji prowadzi do coraz gorszego funkcjonowania pacjenta. Formy leczenia reakcji na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne prowadzone przez wyspecjalizowanych psychoterapeutów to między innymi interwencja kryzysowa, psychoterapia poznawczo-behawioralna, terapia indywidualna i grupowa (biorą udział osoby, które przeżyły podobne zdarzenia).