Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Uzależnienie od gier komputerowych dzieci i dorosłych - przyczyny, objawy, leczenie

Uzależnienie od gier dzieci jest bardzo powszechnym zjawiskiem- w USA ok 9% dzieci wykazuje objawy uzależnienia od gier. Kiedy hobby staje się uzależnieniem? Jak rozpoznać objawy? Jak leczyć?

W dzisiejszych czasach dostęp do gier komputerowych jest bardzo prosty. Wraz z rozwojem techniki, powstają coraz atrakcyjniejsze gry, które zyskują miliony fanów na całym świecie. Do grona graczy należą nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe. Granie kojarzy się głównie z rozrywką i spędzaniem czasu wolnego. Mimo wielu zalet płynących z korzystania z gier komputerowych, niosą one za sobą liczne zagrożenia. Jednym z nich jest uzależnienie, na które narażony jest każdy, niezależnie od płci i wieku.

Uzależnienie od gier objawy

Diagnoza uzależnienia od gier komputerowych opiera się na następujących kryteriach:

 • Utrata kontroli nad czasem spędzanym na graniu w gry
 • Odczuwanie przymusu grania w gry
 • Wzrost ilości czasu spędzanego na graniu w gry- wzrost tolerancji
 • Odczuwanie negatywnych uczuć w przypadku niemożności zagrania
 • Zaniedbywanie innych obowiązków oraz ról na korzyść czasu spędzanego na graniu w gry
 • Porzucenie wcześniejszych pasji i zainteresowań- jedynym hobby są gry
 • Granie pomimo odczuwanych szkód płynących z tego typu aktywności- np. pogorszenie wzroku, bóle głowy, kręgosłupa, wady postawy, utrata pracy, pogorszenie wyników szkolnych, utrata przyjaciół i zanik relacji rodzinnych

Uzależnienie od gier komputerowym należy do grupy uzależnień behawioralnych. Znaczy to tyle, że osoba może uzależnić się nie tylko od substancji psychoaktywnych, jak alkohol czy narkotyki, ale także od wykonywania różnych czynności. Innym przykładem uzależnień behawioralnych jest zakupocholizm, patologiczny hazard czy seksocholizm. Uzależnienie stwierdza się, jeśli przez dłuższy czas utrzymują się przynajmniej 3 z wyżej wymienionych objawów. W przypadku, gdy zauważysz któryś z tych objawów u siebie lub bliskiej ci osoby, warto poszukać pomocy u psychoterapeuty, gdyż wcześniejsza reakcja i podjęcie terapii, pomoże zapobiec rozwojowi zespołu uzależnienia.

Uzależnienie od gier- leczenie

Jak z tym walczyć? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Niezależnie od tego, czy problem dotyka Cię bezpośrednio, czy martwisz się o bliską Ci osobę- najlepszą odpowiedzią jest udanie się do psychoterapeuty i podjęcie terapii. Konsultacja ze specjalistą pomoże stwierdzić, jak głęboki jest problem oraz jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie go pokonać. W leczeniu uzależnień bardzo często proponuje się podejście poznawczo- behawioralne. Praca psychoterapeutyczna opiera się tu na zrozumieniu problemu, jego przyczyn i zmianie schematów myślenia oraz wypracowaniem nowych sposobów reagowania. Uzależnienie od gier dzieci jest bardzo powszechnym zjawiskiem- w USA ok 9% dzieci wykazuje objawy uzależnienia od gier. Problem ten spowodowany jest zazwyczaj brakiem kontroli czasu spędzanego przed monitorem ze strony rodziców lub poczuciem osamotnienia dziecka. Z drugiej strony może być to sposób na ucieczkę od problemów, z którymi młody człowiek nie może sobie poradzić. Dlatego w procesie leczenia bardzo istotną rolę odgrywa wsparcie najbliższych. Warto ustalić z dzieckiem reguły korzystania z komputera czy konsoli oraz ograniczyć czas spędzany na granie w gry do minimum. Często wskazane jest podjęcie terapii przez całą rodzinę, gdyż uzależnienie od gier dziecka może wskazywać na inne dysfunkcje obecne w rodzinie. Kompleksowe podejście do problemu uzależnienia dziecka pomoże zapobiec nawrotom w przyszłości i pozwoli usunąć jego przyczyny. Uzależnienie od gier u dorosłych może być później zauważone, ze względu na brak kontroli z zewnątrz. Problem zaczyna być widoczny dopiero, gdy osoba zaczyna zaniedbywać inne obowiązki- rodzinne i zawodowe. Do specjalisty zgłaszają się zazwyczaj najbliżsi, zaniepokojeni pogorszeniem relacji lub utratą pracy. Zmotywowanie takiej osoby do podjęcia leczenie może być trudne. Uzależnienie od gier często jest bagatelizowane, gdyż problem ten kojarzy się zazwyczaj z dziećmi i młodzieżą, jednak coraz częściej dotyka on również dorosłych. Leczenie uzależnienia przebiega znacznie szybciej i skuteczniej u osób, u których problem został zauważony zanim zdążyły rozwinąć się wszystkie objawy, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u terapeuty.

 

Nasi terapeuci

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Licencjonowani   |   Doświadczeni   |   Sprawdzeni Psychoterapeuci

Rozwiązaniem na wszystkie problemy, są odpowiedni ludzie wokół nas

W MindMed współpracujemy jedynie z certyfikowanymi, doświadczonymi i sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci posiadają odpowiednie certyfikaty i doświadczenie umożliwiające skuteczną pomoc w osiąganiu pozytywnej zmiany w życiu, niezależnie od tego, z jakim problemem do nas zadzwonisz.

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci rozmawiają w mediach o radzeniu sobie z depresją, nerwicami, lękami, uzależnieniami i innych problemach.

Twój problem da się rozwiązać

Czytanie internetowych porad czy rozmowa z przyjacielem, może w Twoim przypadku nie wystarczyć. Aby znaleźć rozwiązanie problemu potrzebny jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Są też takie trudności, w których pomóc może tylko profesjonalista.

Każdy potrzebuje kontaktu

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w trudnościach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Kontaktu z drugim człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia, motywację. Kontakt internetowy może pomóc, ale nie jest w stanie zastąpić bezpośredniej relacji psychoterapeutycznej.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą jest pierwszym krokiem do pomocy sobie. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Pomoże Ci wizyta u psychologa-psychoterapeuty, którego możesz być pewien.

W MindMed Instytut znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami co najmniej przez okres 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

pracują w różnych nurtach psychoterapii i specjalizują się różnych problemach

regularnie odbywają superwizje, konsultują się i współpracują między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga trwale poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, rozmowę i pomoc w odkrywaniu siebie. Bez przepisywania leków czy udzielania porad.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który jest specjalnie przygotowany poprzez kursy i certyfikacje do tego, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Aby zostać psychoterapeutą trzeba ukończyć 5-6 letnie studia, często 5 letnią specjalizację kliniczną, a następnie co najmniej 4 letni kurs w wybranej szkole psychoterapeutycznej, przejść własną psychoterapię i stale rozwijać się konsultując w superwizji. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym.

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od złoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i pomoże Ci w wyborze psychoterapeuty
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań razem z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii, który chcesz osiągnąć tzw. kontrakt psychoterapeutyczny
 • W trakcie psychoterapii będziesz mógł lepiej poznać siebie, przyczyny i skutki swoich decyzji, aby finalnie świadomie wpłynąć na pozytywną zmianę w swoim życiu
 • W trakcie pierwszych konsultacji doświadczony psycholog zdiagnozuje przyczynę Twoich problemów
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie z psychologiem wybierzesz właściwy nurt psychoterapii oraz rodzaj np. psychoterapię indywidualną, par, systemową czy grupową
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość sprobowania terapii w innym nurcie lub z terapeutą z którym będziesz się czuć najbardziej komfortowo

Najczęstsze obszary pomocy

Obniżenia nastroju, stres, stany depresyjne, lęki, problemy z zasypianiem, tragiczne i traumatyczne wydarzenia, po których nie łatwo się pozbierać. Spektrum trudności dnia codziennego jest bardzo duże.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press