Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Telefonozależność - przyczyny, objawy, leczenie

Ze względu na rozpowszechnienie tego zjawiska i jego wzrost w ostatnich latach, fonocholizm można uznać za chorobę cywilizacyjną. Granica między prawidłowym używaniem telefonu, a jego nadużywaniem jest dość niejasna. 

W dzisiejszych czasach ciężko jest wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego. Każdy z nas używa go co najmniej kilka razy dziennie, nie tylko do wykonywania połączeń. Współczesne telefony komórkowe posiadają dostęp do Internetu oraz wiele innych funkcji, jak aparat fotograficzny, odtwarzacz muzyki czy gry, dzięki którym sięgamy po niego znacznie częściej, niż w rzeczywistości potrzebujemy. Dawniej funkcja komórki ograniczała się wyłącznie do wykonywania i odbierania połączeń lub wysłania smsów. Dziś sięgamy po smartfony w celu zrobienia zakupów online, sprawdzenia powiadomień na portalach społecznościowych czy obejrzenia filmu, a dzięki ich mobilnej formie możemy korzystać ze wszystkich funkcji, gdzie tylko chcemy. Niektóre osoby nie wyobrażają sobie życia bez telefonu komórkowego w zasięgu ręki, sięgają po niego kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Telefony komórkowe to nie tylko ułatwienie w codziennym życiu, ale także poważne zagrożenie, gdyż zbyt częste i intensywne korzystanie z telefonu może prowadzić do uzależnienia się. Największą grupą ryzyka są dzieci oraz młodzież, choć uzależnienie od telefonu występuje także u dorosłych.

Uzależnienie od telefonu- objawy

Uzależnienie od smartfona należy do grupy uzależnień behawioralnych. Ze względu na rozpowszechnienie tego zjawiska i jego wzrost w ostatnich latach, fonocholizm można uznać za chorobę cywilizacyjną. Granica między prawidłowym używaniem telefonu, a jego nadużywaniem jest dość niejasna. Każdy posiadacz smartfona wie, jak pomocny bywa on w codziennym życiu. Korzystanie z portali społecznościowych i komunikatorów internetowych daje możliwość łączności ze światem, niezależnie od naszego położenia. Możliwość zrobienia zakupów online znacznie ułatwia życie, a bogata oferta gier na smartfona pozwala nie nudzić się podczas podróży. Producenci co roku udoskonalają swoje sprzęty, aby użytkownicy nie mogli się bez nich obejść w codziennym życiu. Problem zaczyna się, kiedy niemożność skorzystania z telefonu wywołuje frustrację i wiele negatywnych emocji, a sprzęt musi być zawsze w zasięgu ręki, by móc co chwilę zerknąć na ekran w poszukiwaniu nowych powiadomień. Uzależnienie od telefonu objawia się przede wszystkim ciągłym przymusem korzystania ze smartfona. Osoba nie potrafi wytrzymać nawet kilku minut bez sięgnięcia po telefon, a gdy nie ma go w zasięgu ręki odczuwa zdenerwowanie. Poza tym, charakterystycznym sygnałem jest także ilość czasu spędzanego przed ekranem telefonu. Uzależniony potrzebuje coraz więcej czasu na korzystanie z urządzenia, aby poczuć się dobrze, wzrasta tolerancja na bodźce płynące ze smartfona. Osoby uzależnione bardzo często zaniedbują codzienne obowiązki na rzecz używania telefonu. Uzależnienie od telefonu u dzieci i młodzieży może wpłynąć na pogorszenie się wyników w szkole, gdyż nie jest ono w stanie skupić się na lekcji, a cały czas wolny spędza w świecie wirtualnym. Uzależnienie od telefonu u dorosłych natomiast może objawiać się problemami w życiu rodzinnym i zawodowym. Bliscy osoby uzależnionej często zwracają uwagę na nieinteresowanie się sprawami rodzinnymi, a przełożeni w pracy na niewywiązywanie się z obowiązków zawodowych. W konsekwencji prowadzi to do konfliktów w rodzinie oraz utraty pracy, dlatego wczesne zauważenie problemu może zapobiec pogłębianiu się problemu.

Uzależnienie od telefonu- leczenie

Jak sobie poradzić z uzależnieniem od telefonu? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Uzależnienie nie jest zaburzeniem, które następuje z dnia na dzień- jest stopniowo postępującym procesem. Warto więc obserwować dziecko lub inną bliską osobę, aby móc zauważyć pierwsze niepokojące objawy. Jeśli korzystanie z telefonu zaczyna przypierać niepokojącą formę, na początku warto porozmawiać z bliską osobą o niepokojących nas objawach. W przypadku dzieci i młodzieży dobrym pomysłem jest ustalenie pewnych norm czasowych, dzięki którym młody człowiek będzie mógł utrzymać równowagę między życiem wirtualnym i rzeczywistym. Organizowanie dziecku różnych aktywności w czasie wolnym i spędzanie czasu na świeżym powietrzu z rodziną czy przyjaciółmi sprawi, że telefon odejdzie w zapomnienie. Niekiedy zdarza się, że pierwsze sygnały zwiastujące uzależnienie zostają przegapione, a stan jest na tyle poważny, że pomoc specjalisty jest niezbędna. Nie warto czekać z wizytą u terapeuty, gdyż z czasem stan osoby uzależnionej będzie się pogarszać, a szybka reakcja pozwala na efektywny proces leczenia. Najkorzystniejszą opcją będzie wizyta u psychoterapeuty uzależnień, wyspecjalizowana osoba w profesjonalny sposób pomoże pokonać trudności i poprawić jakość życia uzależnionego. W procesie leczenia bardzo ważną rolę odgrywa także wsparcie ze strony najbliższych i poszukiwanie nowych, konstruktywnych sposobów spędzania wolnego czasu bez telefonu.

 

Nasi terapeuci

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Wykształcenie   |   Doświadczenie   |   Profesjonalizm

Rozwiązaniem na wszystkie problemy może być wsparcie odpowiednich ludzi wokół nas 

W MindMed współpracujemy wyłącznie z certyfikowanymi, doświadczonymi oraz sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Liczy się dla nas Twoje zaufanie. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci to specjaliści w swojej branży, których kompetencje umożliwiają skutecznie pomagać pacjentom wprowadzać pozytywne zmiany w ich życiu i wspierać w procesie dążenia do dobrostanu. Cechuje nas indywidualne podejście do każdego problemu, dlatego możemy Ci pomóc z wszelkimi trudnościami z jakimi się zmagasz. 

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci dzielą się swoją wiedzą w mediach na temat walki z depresją, nerwicami, lękami oraz innymi problemami natury psychicznej

Twój problem da się rozwiązać

Poradnictwo internetowe czy rozmowa z przyjacielem nie zawsze okazują się wystarczające. W wielu przypadkach rozwiązanie problemu wymaga bezpośredniego kontaktu z osobą z odpowiednimi kwalifikacjami. Istnieją takie trudności, z których rozwiązaniem może pomóc tylko profesjonalista.

Liczy się wsparcie

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w kryzysach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Wartościowy może okazać się kontakt z człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia i motywację, a także pomoże Ci zauważyć zależności przyczynowo-skutkowe związane z mechanizmami myślowymi i behawioralnymi.  Pierwszym krokiem do osiągnięcia dobrostanu może okazać się nawiązanie kontaktu z psychoterapeutą.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą to początek pracy nad samym sobą. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać odpowiedniego specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Relacja psychoterapeutyczna z psychologiem/psychoterapeutą może być źródłem cennych wskazówek i rozwiązań, które wesprą Cię w drodze do samoświadomości. 

W Instytucie MindMed znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami przez okres minimum 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

stosują techniki z różnych nurtów terapeutycznych i specjalizują się w wielu problemach

stale dążą do rozwoju swoich kompetencji, dzięki regularnym superwizjom, konsultacjom oraz współpracy między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, analizę i wspólną pracę nad mechanizmami kierującymi postrzeganiem rzeczywistości oraz naszymi reakcjami.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który dzięki specjalnym kursom przygotowawczym, profesjonalnym szkoleniom oraz uzyskanym certyfikatom, przez wiele lat zdobywa odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Proces uzyskania zawodu psychoterapeuty wymaga ukończenia minimum 5 letnich studiów magisterskich oraz 4 letniego kursu w szkole psychoterapii, wybranej według specyfiki swojej pracy. Podczas długoletniej nauki, przyszli psychoterapeuci zobowiązani są do ukończenia własnej terapii oraz poddawaniu swojej pracy superwizji, które stanowią podstawę ich profesjonalizmu. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym i jest to podstawa dołączenia do naszego zespołu.  

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od zgłoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji z Asystentem Psychoterapii
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i na jej podstawie pomoże Ci wybrać odpowiedniego terapeutę
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy, taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie wybierzecie właściwy nurt psychoterapii oraz jej rodzaj
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań wraz z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii oraz plan działania, po czym zawiążecie kontrakt psychoterapeutyczny, stanowiący podstawę Waszej współpracy
 • Dzięki wstępnym konsultacjom oraz dokładnemu wywiadowi diagostycznemu nasz specjalista wskaże Ci genezę oraz specyfikę problemu, z jakim się zmagasz
 • Podczas trwania procesu terapeutycznego zrozumiesz zależności przyczynowo-skutkowe wpływające na Twoje myślenie i zachowanie, dzięki czemu uda Ci się wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość spróbowania terapii w innym nurcie. Kładziemy nacisk na wartość relacji terapeutycznej, której podstawą jest Twój komfort, także zawsze możesz również spróbować współpracy z innym terapeutą 

Najczęstsze obszary pomocy

Spektrum trudności z jakimi możemy się zmagać na codzień jest bardzo bogate. Zaburzenia nastroju, przewlekły stres, niezrozumiałe lęki, zakłócona higiena snu, bądź degenerujące funkcjonowanie traumatyczne wydarzenia mogą stanowić przyczynę stagnacji oraz poczucia bezradności w obliczu wyzwań życia codziennego.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość swojego życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press