Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Uzależnienie od telefonu, smartfona dzieci i dorosłych - przyczyny, objawy, leczenie

Uzależnienie od telefonu (smartfona) należy do grupy uzależnień behawioralnych. Ze względu na rozpowszechnienie tego zjawiska i jego wzrost w ostatnich latach, fonocholizm można uznać za chorobę cywilizacyjną. Granica między prawidłowym używaniem telefonu, a jego nadużywaniem jest dość niejasna. 

W dzisiejszych czasach ciężko jest wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego. Każdy z nas używa go co najmniej kilka razy dziennie, nie tylko do wykonywania połączeń. Współczesne telefony komórkowe posiadają dostęp do Internetu oraz wiele innych funkcji, jak aparat fotograficzny, odtwarzacz muzyki czy gry, dzięki którym sięgamy po niego znacznie częściej, niż w rzeczywistości potrzebujemy. Dawniej funkcja komórki ograniczała się wyłącznie do wykonywania i odbierania połączeń lub wysłania smsów. Dziś sięgamy po smartfony w celu zrobienia zakupów online, sprawdzenia powiadomień na portalach społecznościowych czy obejrzenia filmu, a dzięki ich mobilnej formie możemy korzystać ze wszystkich funkcji, gdzie tylko chcemy. Niektóre osoby nie wyobrażają sobie życia bez telefonu komórkowego w zasięgu ręki, sięgają po niego kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Telefony komórkowe to nie tylko ułatwienie w codziennym życiu, ale także poważne zagrożenie, gdyż zbyt częste i intensywne korzystanie z telefonu może prowadzić do uzależnienia się. Największą grupą ryzyka są dzieci oraz młodzież, choć uzależnienie od telefonu występuje także u dorosłych.

Uzależnienie od telefonu- objawy

Uzależnienie od smartfona należy do grupy uzależnień behawioralnych. Ze względu na rozpowszechnienie tego zjawiska i jego wzrost w ostatnich latach, fonocholizm można uznać za chorobę cywilizacyjną. Granica między prawidłowym używaniem telefonu, a jego nadużywaniem jest dość niejasna. Każdy posiadacz smartfona wie, jak pomocny bywa on w codziennym życiu. Korzystanie z portali społecznościowych i komunikatorów internetowych daje możliwość łączności ze światem, niezależnie od naszego położenia. Możliwość zrobienia zakupów online znacznie ułatwia życie, a bogata oferta gier na smartfona pozwala nie nudzić się podczas podróży. Producenci co roku udoskonalają swoje sprzęty, aby użytkownicy nie mogli się bez nich obejść w codziennym życiu. Problem zaczyna się, kiedy niemożność skorzystania z telefonu wywołuje frustrację i wiele negatywnych emocji, a sprzęt musi być zawsze w zasięgu ręki, by móc co chwilę zerknąć na ekran w poszukiwaniu nowych powiadomień. Uzależnienie od telefonu objawia się przede wszystkim ciągłym przymusem korzystania ze smartfona. Osoba nie potrafi wytrzymać nawet kilku minut bez sięgnięcia po telefon, a gdy nie ma go w zasięgu ręki odczuwa zdenerwowanie. Poza tym, charakterystycznym sygnałem jest także ilość czasu spędzanego przed ekranem telefonu. Uzależniony potrzebuje coraz więcej czasu na korzystanie z urządzenia, aby poczuć się dobrze, wzrasta tolerancja na bodźce płynące ze smartfona. Osoby uzależnione bardzo często zaniedbują codzienne obowiązki na rzecz używania telefonu. Uzależnienie od telefonu u dzieci i młodzieży może wpłynąć na pogorszenie się wyników w szkole, gdyż nie jest ono w stanie skupić się na lekcji, a cały czas wolny spędza w świecie wirtualnym. Uzależnienie od telefonu u dorosłych natomiast może objawiać się problemami w życiu rodzinnym i zawodowym. Bliscy osoby uzależnionej często zwracają uwagę na nieinteresowanie się sprawami rodzinnymi, a przełożeni w pracy na niewywiązywanie się z obowiązków zawodowych. W konsekwencji prowadzi to do konfliktów w rodzinie oraz utraty pracy, dlatego wczesne zauważenie problemu może zapobiec pogłębianiu się problemu.

Uzależnienie od telefonu- leczenie

Jak sobie poradzić z uzależnieniem od telefonu? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Uzależnienie nie jest zaburzeniem, które następuje z dnia na dzień- jest stopniowo postępującym procesem. Warto więc obserwować dziecko lub inną bliską osobę, aby móc zauważyć pierwsze niepokojące objawy. Jeśli korzystanie z telefonu zaczyna przypierać niepokojącą formę, na początku warto porozmawiać z bliską osobą o niepokojących nas objawach. W przypadku dzieci i młodzieży dobrym pomysłem jest ustalenie pewnych norm czasowych, dzięki którym młody człowiek będzie mógł utrzymać równowagę między życiem wirtualnym i rzeczywistym. Organizowanie dziecku różnych aktywności w czasie wolnym i spędzanie czasu na świeżym powietrzu z rodziną czy przyjaciółmi sprawi, że telefon odejdzie w zapomnienie. Niekiedy zdarza się, że pierwsze sygnały zwiastujące uzależnienie zostają przegapione, a stan jest na tyle poważny, że pomoc specjalisty jest niezbędna. Nie warto czekać z wizytą u terapeuty, gdyż z czasem stan osoby uzależnionej będzie się pogarszać, a szybka reakcja pozwala na efektywny proces leczenia. Najkorzystniejszą opcją będzie wizyta u psychoterapeuty uzależnień, wyspecjalizowana osoba w profesjonalny sposób pomoże pokonać trudności i poprawić jakość życia uzależnionego. W procesie leczenia bardzo ważną rolę odgrywa także wsparcie ze strony najbliższych i poszukiwanie nowych, konstruktywnych sposobów spędzania wolnego czasu bez telefonu.

 

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Licencjonowani   |   Doświadczeni   |   Sprawdzeni Psychoterapeuci

Rozwiązaniem na wszystkie problemy, są odpowiedni ludzie wokół nas

W MindMed współpracujemy jedynie z certyfikowanymi, doświadczonymi i sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci posiadają odpowiednie certyfikaty i doświadczenie umożliwiające skuteczną pomoc w osiąganiu pozytywnej zmiany w życiu, niezależnie od tego, z jakim problemem do nas zadzwonisz.

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci rozmawiają w mediach o radzeniu sobie z depresją, nerwicami, lękami, uzależnieniami i innych problemach.

Twój problem da się rozwiązać

Czytanie internetowych porad czy rozmowa z przyjacielem, może w Twoim przypadku nie wystarczyć. Aby znaleźć rozwiązanie problemu potrzebny jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Są też takie trudności, w których pomóc może tylko profesjonalista.

Każdy potrzebuje kontaktu

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w trudnościach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Kontaktu z drugim człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia, motywację. Kontakt internetowy może pomóc, ale nie jest w stanie zastąpić bezpośredniej relacji psychoterapeutycznej.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą jest pierwszym krokiem do pomocy sobie. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Pomoże Ci wizyta u psychologa-psychoterapeuty, którego możesz być pewien.

W MindMed Instytut znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami co najmniej przez okres 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

pracują w różnych nurtach psychoterapii i specjalizują się różnych problemach

regularnie odbywają superwizje, konsultują się i współpracują między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga trwale poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, rozmowę i pomoc w odkrywaniu siebie. Bez przepisywania leków czy udzielania porad.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który jest specjalnie przygotowany poprzez kursy i certyfikacje do tego, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Aby zostać psychoterapeutą trzeba ukończyć 5-6 letnie studia, często 5 letnią specjalizację kliniczną, a następnie co najmniej 4 letni kurs w wybranej szkole psychoterapeutycznej, przejść własną psychoterapię i stale rozwijać się konsultując w superwizji. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym.

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od złoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i pomoże Ci w wyborze psychoterapeuty
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań razem z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii, który chcesz osiągnąć tzw. kontrakt psychoterapeutyczny
 • W trakcie psychoterapii będziesz mógł lepiej poznać siebie, przyczyny i skutki swoich decyzji, aby finalnie świadomie wpłynąć na pozytywną zmianę w swoim życiu
 • W trakcie pierwszych konsultacji doświadczony psycholog zdiagnozuje przyczynę Twoich problemów
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie z psychologiem wybierzesz właściwy nurt psychoterapii oraz rodzaj np. psychoterapię indywidualną, par, systemową czy grupową
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość sprobowania terapii w innym nurcie lub z terapeutą z którym będziesz się czuć najbardziej komfortowo

Najczęstsze obszary pomocy

Obniżenia nastroju, stres, stany depresyjne, lęki, problemy z zasypianiem, tragiczne i traumatyczne wydarzenia, po których nie łatwo się pozbierać. Spektrum trudności dnia codziennego jest bardzo duże.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press