Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Zaburzenia seksualne

To problem nie tylko w medycynie.

Poniżej dowiesz się czym są zaburzenia seksualne i jaka jest ich przyczyna. Problemy natury psycholgicznej, takimi jakimi są często zaburzenia seksualne, wymagają zrozumienia siebie i przepracowania własnych emocji. Do tego niezbędny jest kontakt z drugim człowiekiem, a najskuteczniejszą pomoc otrzymasz pracując z profesjonalnym psychoterapautą.

Jeśli chcesz otrzymać pomoc, wypełnić test online i umówić się na konsultajcę, na której wspólnie z drugą osobą, psychoterapeutą, postawimy diagnozę i powiemy Ci w jaki sposób poradzić sobie z problemem to wypełnij formularz po prawej. Bedziesz mógł:

 • dowiedzieć się wszystkiego anonimowo
 • otrzymasz diagnozę
 • omówienie testów i
 • zdecydujesz czy psychoterapią jest najlepszą formą pomocy dla Ciebie.

Jeśli chcesz poznać czym jest psychoterapia, dowiedzieć się kim jest psychoterapeuta i jak pracujemy zapraszamy na dół strony.

Jak leczyć zaburzenia seksualne?

Ze względu na złożone przyczyny występowania tego typu problemów najczęściej stosuję się terapię długoterminową, która pozwala odkryć i ponownie przeżyć doświadczenia wpływające na obecne życie. U zdecydowanej większości pacjentów pojawia się wyraźna poprawa już po pierwszych sesjach psychoterapeutycznych.

Przy zaburzeniach seksualnych skuteczność leczenia jest wysoka, wynosi 90%, gdy chodzi o zaburzenia erekcji, pochwicy czy wytrysku przedwczesnego.

Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń seksualnych?

Zaburzenia seksualne mogą mieć swoje podłoże w czynnikach biolgicznych, psychicznych lub społeczno-kulturowych. W przeważającej ilości osób cierpiących na zaburzenia seksualne przyczyny leżą w wielu czynnikach, które składają się na występowanie zaburzenia. Jednak skuteczność przeprowadzanych terapii jest wysoka, większość przypadków daje się wyleczyć.

Czynniki mogące wpłynąć na występowanie zaburzeń seksualnych:

Czynniki biologiczne
Choroby takie jak: cukrzyca, choroba wieńcowa, udary, stwardnienie rozsiane, choroba nadciśnieniowa, palenie papierosów (połowa palących cierpi na zaburzenia erekcji), uzależnienie do narkotyków (ok.50% osób uzależnionych od heroiny cierpi na zaburzenia wytrysku, u ok. 60% uzależnionych jest zmniejszony popęd płciowy), uzależnienie od alkoholu (u ok.60% mężczyzn i 50% kobiet wywołuje różne zaburzenia seksualne).

Czynniki psychiczne
Czynniki rozwojowe takie jak: nieudane i konfliktowe małżeństwo rodziców, brak akceptacji płci dziecka, wykorzystanie seksualne w dzieciństwie, czynniki osobowościowe np. niedojrzałość uczuciowa, kompleksy, lęki w relacjach z innymi ludźmi, zaburzenia identyfikacji z płcią, ukryte homoseksualne preferencje, czynniki partnerskie m. in. walka o dominację.

Czynniki społeczno-kulturowe
Należą do nich mity i stereotypy pokazujące seksualność i role seksualne, przekaz dotyczący seksualności, przyjemności seksualnej, orgazmu kreowany w środkach masowego przekazu, ograniczenia seksualne związane z rygoryzmem religijnym.

Charakterystyka zaburzeń seksualnych

Brak lub utrata potrzeb seksualnych

Często spotykane, charakteryzują się brakiem lub ograniczeniem potrzeby seksualnej, spadkiem zainteresowania tematami seksualnymi, zubożeniem fantazji erotycznych. Najczęstszymi przyczynami tych zaburzeń są choroby, zmęczenie, zaburzone relacje partnerskie, przesyt seksem, zaburzenia hormonalne.

Zaburzenie erekcji członka (Leczenie impotencji)

Istnieją trzy poziomy tego zaburzenia 1. Łagodny, 2. Umiarkowany, najczęściej występujący, 3. Całkowity brak erekcji. Czynniki psychogenne stanową około 15% zachorowań i dotyczą zaburzeń erekcji podczas kontaktu seksualnego. Czynniki związane z krążeniem, hormonalne, neurogenne, anatomiczne, dotyczą około 50% mężczyzn.

Zaburzenia orgazmu

Orgazm nigdy nie wystąpił lub znacznie się opóźnia. Zaburzenie może mieć różny charakter orgazm nigdy nie był przeżywany, w przeszłości był przeżywany, ale obecnie nie. Może być związany partnerem lub typem pobudzenia. Najczęstszymi przyczynami są zaburzone relacje partnerskie, lęki, uwarunkowania masturbacyjne, stany zapalne, choroby prostaty.

Zahamowanie orgazmu u kobiet (anorgazmia)

W tym przypadku orgazm jest znacznie opóźniony albo wcale nie występuje, natomiast kontakt seksualny przebiega prawidłowo, a kobieta osiąga podniecenie. Przyczynami mogą być zaburzenia hormonalne, depresja, urazy seksualne, lęki, uprzedzenia wobec mężczyzn, zaburzone relacje partnerskie, zmiany poporodowe.

Wytrysk przedwczesny

Zaburzenie rozpoznaje się, gdy wytrysk występuje wbrew woli mężczyzny i wcześniej niż tego chce, aktywność seksualna jest regularna, mężczyzna ma stałą partnerkę. Stany zapalne, zaburzone relacje partnerskie, cukrzyca, uwarunkowania masturbacyjne, lęki nadwrażliwość żołędzi członka na tle neuronalnym, są częstymi przyczynami wytrysku przedwczesnego.

Pochwica

Skurcz mięśni otaczających pochwę, który jest niezależny od woli, spontaniczny, powoduje zamkniecie wejścia do pochwy. Zaburzone relacje partnerskie, lęki, osobowość niedojrzała, urazy seksualne, zaburzona identyfikacja z rolą kobiecą są najczęstszymi przyczynami tego zaburzenia.

Odczuwanie bólu w trakcie stosunku (dyspareunia)

Jedno z najczęściej spotykanych zaburzeń u kobiet. Przyczynami są m.in. zmiany poporodowe, zaburzone relacje partnerskie, urazy seksualne.

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Wykształcenie   |   Doświadczenie   |   Profesjonalizm

Rozwiązaniem na wszystkie problemy może być wsparcie odpowiednich ludzi wokół nas 

W MindMed współpracujemy wyłącznie z certyfikowanymi, doświadczonymi oraz sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Liczy się dla nas Twoje zaufanie. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci to specjaliści w swojej branży, których kompetencje umożliwiają skutecznie pomagać pacjentom wprowadzać pozytywne zmiany w ich życiu i wspierać w procesie dążenia do dobrostanu. Cechuje nas indywidualne podejście do każdego problemu, dlatego możemy Ci pomóc z wszelkimi trudnościami z jakimi się zmagasz. 

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci dzielą się swoją wiedzą w mediach na temat walki z depresją, nerwicami, lękami oraz innymi problemami natury psychicznej

Twój problem da się rozwiązać

Poradnictwo internetowe czy rozmowa z przyjacielem nie zawsze okazują się wystarczające. W wielu przypadkach rozwiązanie problemu wymaga bezpośredniego kontaktu z osobą z odpowiednimi kwalifikacjami. Istnieją takie trudności, z których rozwiązaniem może pomóc tylko profesjonalista.

Liczy się wsparcie

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w kryzysach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Wartościowy może okazać się kontakt z człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia i motywację, a także pomoże Ci zauważyć zależności przyczynowo-skutkowe związane z mechanizmami myślowymi i behawioralnymi.  Pierwszym krokiem do osiągnięcia dobrostanu może okazać się nawiązanie kontaktu z psychoterapeutą.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą to początek pracy nad samym sobą. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać odpowiedniego specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Relacja psychoterapeutyczna z psychologiem/psychoterapeutą może być źródłem cennych wskazówek i rozwiązań, które wesprą Cię w drodze do samoświadomości. 

W Instytucie MindMed znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami przez okres minimum 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

stosują techniki z różnych nurtów terapeutycznych i specjalizują się w wielu problemach

stale dążą do rozwoju swoich kompetencji, dzięki regularnym superwizjom, konsultacjom oraz współpracy między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, analizę i wspólną pracę nad mechanizmami kierującymi postrzeganiem rzeczywistości oraz naszymi reakcjami.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który dzięki specjalnym kursom przygotowawczym, profesjonalnym szkoleniom oraz uzyskanym certyfikatom, przez wiele lat zdobywa odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Proces uzyskania zawodu psychoterapeuty wymaga ukończenia minimum 5 letnich studiów magisterskich oraz 4 letniego kursu w szkole psychoterapii, wybranej według specyfiki swojej pracy. Podczas długoletniej nauki, przyszli psychoterapeuci zobowiązani są do ukończenia własnej terapii oraz poddawaniu swojej pracy superwizji, które stanowią podstawę ich profesjonalizmu. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym i jest to podstawa dołączenia do naszego zespołu.  

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od zgłoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji z Asystentem Psychoterapii
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i na jej podstawie pomoże Ci wybrać odpowiedniego terapeutę
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy, taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie wybierzecie właściwy nurt psychoterapii oraz jej rodzaj
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań wraz z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii oraz plan działania, po czym zawiążecie kontrakt psychoterapeutyczny, stanowiący podstawę Waszej współpracy
 • Dzięki wstępnym konsultacjom oraz dokładnemu wywiadowi diagostycznemu nasz specjalista wskaże Ci genezę oraz specyfikę problemu, z jakim się zmagasz
 • Podczas trwania procesu terapeutycznego zrozumiesz zależności przyczynowo-skutkowe wpływające na Twoje myślenie i zachowanie, dzięki czemu uda Ci się wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość spróbowania terapii w innym nurcie. Kładziemy nacisk na wartość relacji terapeutycznej, której podstawą jest Twój komfort, także zawsze możesz również spróbować współpracy z innym terapeutą 

Najczęstsze obszary pomocy

Spektrum trudności z jakimi możemy się zmagać na codzień jest bardzo bogate. Zaburzenia nastroju, przewlekły stres, niezrozumiałe lęki, zakłócona higiena snu, bądź degenerujące funkcjonowanie traumatyczne wydarzenia mogą stanowić przyczynę stagnacji oraz poczucia bezradności w obliczu wyzwań życia codziennego.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość swojego życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press