Przyczny oraz charakterystyka zaburzeń opozycyjno-buntowniczych
Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń zachowania opozycyjno-buntowniczego?
Pomimo wielu badań nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jakie są przyczyny zaburzeń zachowania. Wpływają na nie dziedziczenie przekazywanej podatności agresywnych zachowań, która może być powiązania z gorszym radzeniem sobie z impulsami, co może się objawiać agresywnym zachowaniem, impulsywnym temperamentem. Natomiast przede wszystkim bardzo duży wpływ mają czynniki predysponujące takie jak: indywidualne przeżycia, wychowanie, społeczne doświadczenia, które kształtują to jak reagujemy, postrzegamy świat oraz innych ludzi. Zaburzenia zachowania mogą również pojawić się po uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego.Cechy charakterystyczne zaburzeń opozycyjno-buntowniczych
Zaburzenia opozycyjno-buntownicze objawiają się występowaniem w dzieci następujących zachowań m.in.: dziecko miewa nieadekwatne do swojego wieku wybuchy złości, często spiera się, kłóci, sprzeciwia się dorosłym, lekceważy normy, obwinie innych za swoje złe zachowanie lub błędy, często złości się, obraża , jak i jest złośliwe i mściwe wobec innych, nie kryjąc się umyślnie robi rzeczy, które sprawiają przykrość innym osobom, a z drugiej strony dziecko łatwo urazić, jest przewrażliwione. Zachowanie takie jest przyczyną gorszego funkcjonowania dziecka w sferze społecznej, edukacyjnej.
Jak wyleczyć z zaburzeń zachowania opozycyjno-buntowniczego?
Do powstania zaburzeń najczęściej dochodzi na dwa sposoby, pierwszym z nich jest czynnik biologiczny taki jak geny, temperament, uszkodzony ośrodkowy układ nerwowy. W takim przypadku można je rozpoznać już w bardzo młodym wieku dzieci, nawet przedszkolnym, zazwyczaj jest parę faz przejściowych. Jeśli takie dzieci nie zostaną odpowiednio wcześnie objęte profesjonalną opieką terapeutyczną dochodzi do zaostrzenia problemu. Drugim są czynniki środowiskowe, które nie przejawiają żadnych faz, a najczęściej dochodzi do ich rozpoznania podczas okresu dojrzewania. Przy zaburzeniach opozycyjno-buntowniczych pozytywne rokowanie leczenia jest na poziomie 95%. Zaleca się terapię długoterminową, ponieważ pojedyncze sesje oraz interwencje nie mają zbyt dużej szansy powodzenia zmiany.