Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD)

Problemem jest nieświadomość otoczenia.

Co wyróżnia nadpobudliwość psychoruchową (ADHD)?

Jest to najczęściej występujące zaburzenie okresu dzieciństwa. Częstość jego rozpowszechnienia na świecie waha się w granicach 3-5%. Najbardziej charakterystycznymi objawami ADHD są impulsywność, nadruchliwość, zaburzenia koncentracji uwagi. Skutkami nieleczenia nadpobudliwości jest wcześniejsze zakończenie nauki, niższy status społecznoekonomiczny, częstsze popadanie w konflikty z prawem.Dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej często są postrzegane jako źle wychowane, społeczeństwo nie jest świadome prawdziwej istoty problemu.

Przyczyny oraz leczenie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD)

Jakie są najczęstsze przyczyny nadpobudliwości psychoruchowej(ADHD)?

Na przestrzeni lat pojawiło się bardzo dużo teorii mających na celu wyjaśnienie przyczyn zespołu nadpobudliwości psychoruchowej, większość z nich jest już nie aktualna. Obecnie przyjmuje się, że najważniejszym czynnikiem są genetyczne uwarunkowania występowania nadpobudliwości psychoruchowej. Tylko w 20-30% za występowanie ADHD uważa się czynniki pozagenetyczne. Bardzo ważnym wnioskiem z takich przyczyn jest fakt, że częściej występuje w rodzinach i bardzo często takie same problemy jak dzieci mają ich rodzice.

Jak wyleczyć nadpobudliwość psychoruchową?

Psychoedukacja rodziców, nauczycieli oraz osób przebywających w bliskim otoczeniu dziecka na temat ADHD jest podstawową metodą postępowania. Kolejnym ważnym elementem są modyfikacje behawioralne, do których należą praca nad pozytywnymi wzmocnieniami, opracowanie norm i zasad, a następnie rygorystyczne przestrzeganie ich, poprzez system nagród i wyciągani a konsekwencji za ich łamanie. Czasami zalecana jest indywidualna, długoterminowa terapia dziecka nastawiona na poprawę samooceny, lepsze zrozumienie norm społecznych, w niektórych sytuacjach, gdzie zaburzone jest funkcjonowanie systemy rodzinnego zalecana jest terapia rodzinna.

Charakterystyka zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD)

Najbardziej charakterystycznymi objawami ADHD są impulsywność, nadruchliwość, zaburzenia koncentracji uwagi. Objawy te w znaczący sposób utrudniają funkcjonowanie dziecka w różnych sferach jego życia jak interakcje społeczne oraz szkoła, gdzie wpływają na wyniki w nauce. Deficyt uwagi dziecka charakteryzuje się tym, że nie jest w stanie skoncentrować się na zajęciach szkolnych, sprawia wrażenie nieobecnego, popełnia proste błędy w zadaniach oraz grach, odwleka w czasie rozpoczęcia zajęć wymagających wysiłku umysłowego lub ich unika, sprawia mu trudność organizacja zajęć, gubi rzeczy, zapomina o codziennych sprawach, łatwo rozprasza się bodźcami zewnętrznymi. Nadmierna aktywność dziecka przejawia się w takich zachowaniach, jak wiercenie się na krześle, wymachiwanie rękoma oraz nogami, nieumiejętnością usiedzenia przez dłuższy czas w jednym miejscu, przerywaniem rozmowy, wtrącaniem się do niej nawet jeśli jest to niewłaściwe, nieumiejętnością zachowania spokoju podczas odpoczynku. Impulsywność można dostrzec w zachowaniach, w których potrzebna jest cierpliwość takich jak, np.: udzielanie odpowiedzi zanim pytanie zostanie dokończone, nieumiejętność czekania w kolejce na swoją kolej w grach, zabawach, różnych sytuacjach grupowych, przerywaniem rozmowy, gry innych osób, w które ta osoba nie jest zaangażowana.
Koniecznym kryterium do zdiagnozowania nadpobudliwości jest pojawienie się objawów przed 7 rokiem życia.

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Licencjonowani   |   Doświadczeni   |   Sprawdzeni Psychoterapeuci

Rozwiązaniem na wszystkie problemy, są odpowiedni ludzie wokół nas

W MindMed współpracujemy jedynie z certyfikowanymi, doświadczonymi i sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci posiadają odpowiednie certyfikaty i doświadczenie umożliwiające skuteczną pomoc w osiąganiu pozytywnej zmiany w życiu, niezależnie od tego, z jakim problemem do nas zadzwonisz.

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci rozmawiają w mediach o radzeniu sobie z depresją, nerwicami, lękami, uzależnieniami i innych problemach.

Twój problem da się rozwiązać

Czytanie internetowych porad czy rozmowa z przyjacielem, może w Twoim przypadku nie wystarczyć. Aby znaleźć rozwiązanie problemu potrzebny jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Są też takie trudności, w których pomóc może tylko profesjonalista.

Każdy potrzebuje kontaktu

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w trudnościach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Kontaktu z drugim człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia, motywację. Kontakt internetowy może pomóc, ale nie jest w stanie zastąpić bezpośredniej relacji psychoterapeutycznej.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą jest pierwszym krokiem do pomocy sobie. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Pomoże Ci wizyta u psychologa-psychoterapeuty, którego możesz być pewien.

W MindMed Instytut znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami co najmniej przez okres 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

pracują w różnych nurtach psychoterapii i specjalizują się różnych problemach

regularnie odbywają superwizje, konsultują się i współpracują między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga trwale poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, rozmowę i pomoc w odkrywaniu siebie. Bez przepisywania leków czy udzielania porad.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który jest specjalnie przygotowany poprzez kursy i certyfikacje do tego, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Aby zostać psychoterapeutą trzeba ukończyć 5-6 letnie studia, często 5 letnią specjalizację kliniczną, a następnie co najmniej 4 letni kurs w wybranej szkole psychoterapeutycznej, przejść własną psychoterapię i stale rozwijać się konsultując w superwizji. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym.

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od złoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i pomoże Ci w wyborze psychoterapeuty
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań razem z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii, który chcesz osiągnąć tzw. kontrakt psychoterapeutyczny
 • W trakcie psychoterapii będziesz mógł lepiej poznać siebie, przyczyny i skutki swoich decyzji, aby finalnie świadomie wpłynąć na pozytywną zmianę w swoim życiu
 • W trakcie pierwszych konsultacji doświadczony psycholog zdiagnozuje przyczynę Twoich problemów
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie z psychologiem wybierzesz właściwy nurt psychoterapii oraz rodzaj np. psychoterapię indywidualną, par, systemową czy grupową
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość sprobowania terapii w innym nurcie lub z terapeutą z którym będziesz się czuć najbardziej komfortowo

Najczęstsze obszary pomocy

Obniżenia nastroju, stres, stany depresyjne, lęki, problemy z zasypianiem, tragiczne i traumatyczne wydarzenia, po których nie łatwo się pozbierać. Spektrum trudności dnia codziennego jest bardzo duże.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press