Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Depresja dwubiegunowa - objawy i leczenie

Poniżej dowiesz się czym jest depresja dwubiegunowa. Problemy natury psycholgicznej, takie jak depresje, wymagają zrozumienia siebie i przepracowania własnych emocji. Do tego niezbędny jest kontakt z drugim człowiekiem, a najskuteczniejszą pomoc otrzymasz pracując z profesjonalnym psychoterapeutą.

Jeśli chcesz otrzymać pomoc i umówić się na bezpłatną konsultację, na której wspólnie z drugą osobą, psychoterapeutą, postawimy diagnozę i powiemy Ci w jaki sposób poradzić sobie z problemem to wypełnij formularz po prawej. Bedziesz mógł:

 • dowiedzieć się wszystkiego anonimowo
 • otrzymasz diagnozę
 • omówienie testów i
 • zdecydujesz czy psychoterapią jest najlepszą formą pomocy dla Ciebie.

Jeśli chcesz poznać czym jest psychoterapia, dowiedzieć się kim jest psychoterapeuta i jak pracujemy zapraszamy na dół strony.

Charakterystyka oraz leczenie zaburzeń depresji dwubiegunowej

Są różne rodzaje i przyczyny depresji.

 

Jak rozpoznać objawy depresji dwubiegunowej?

Osoba chora na depresje dwubiegunową doświadcza silnych zmian nastroju (epizody chorobowe). Mogą one występować naprzemiennie, a między nimi pojawiają się okresy remisji, w trakcie których chory czuje się dobrze.

Epizody chorobowe w depresji dwubiegunowej:

 • Mania – podwyższony nastrój, wzmożona aktywność. Ma zazwyczaj nagły początek i trwa od 2 do 5 tygodni.
 • Hipomania
 • Depresja – spadek aktywności, energii, Trwa około 6 miesięcy.

Okresy remisji (okres bez epizodów chorobowych) i nawrotów choroby są zmienne i mają różny okres trwania. Z czasem okresy remisji stają się coraz krótsze, a okresy chorobowe się wydłużają.

Postacie zaburzeń dwubiegunowych:

 • Typ I – przynajmniej jeden epizod manii, brak epizodów depresji,
 • Typ II – co najmniej jeden epizod hipomanii oraz epizody depresyjne,
 • Typ III (cyklotymia) - długie okresy pojawiania się niektórych objawów depresji i hipomanii bez wyraźnych epizodów manii lub depresji.

Jakie objawy występują w epizodzie depresyjnym?

Objawy depresji to przede wszystkim obniżenie nastroju, smutek, apatia. Epizod depresyjny cechuje złe samopoczucie, niska samoocena, obniżenie aktywności, utrata zainteresowań. Osoba chora ma problemy ze snem oraz słaby apetyt.

Depresję cechują także kłopoty z koncentracją, poczucie beznadziei, myśli samobójcze. Zaburzeniu depresyjnemu towarzyszy zazwyczaj lęk i poczucie winy. Depresja to zaburzenie nastroju, które ma negatywny wpływ na emocjonalne i poznawcze funkcjonowanie osoby chorej.

Zobacz jak wygląda życie osoby z depresją.
Kliknij play poniżej.

Jakie objawy występują w epizodzie maniakalnym i hipomaniakalnym?

Epizod maniakalny cechuje znacznie wzmożony nastrój, zwiększenie aktywności psychicznej i fizycznej, nadwrażliwość. Osoby chore w epizodzie maniakalnym często zachowują się w sposób nietypowy, zwracający uwagę. Są głośne, aktywne, czasem agresywne. Ich zachowanie bywa niestosowne.

Do objawów maniakalnych należy podwyższona samoocena, przymus mówienia, problemy z koncentracją, zmniejszony krytycyzm, odhamowanie seksualne i obniżona potrzeba snu. Osoba w epizodzie manii ma wrażenie, że jest zdolna do wszystkiego.

Zaburzenie nastoju w okresie manii utrzymuje się co najmniej tydzień, a jego nasilenie zaburza aktywność w środowisku lub uniemożliwia codzienną pracę.

Epizod hipomaniakalny różni się od manii mniejszym nasileniem objawów. Jest to łagodne podwyższenie nastroju lub drażliwość.

Jak sobie radzić z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym?

Przyczyny depresji dwubiegunowej związane są z zaburzeniami biochemii mózgu. Z tego powodu, leczenie zaburzeń afektywnych wymaga wspomagania farmakologicznego. Lekami wyrównuje się nastrój, redukuje objawy maniakalne, zmniejsza poziom depresji.

Lekarz psychiatra dobiera odpowiednie środki w zależności od rodzaju epizodu. Leki przyjmuje się również profilaktycznie w okresach remisji, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się nawrotu choroby. Leki muszą być brane systematycznie. W leczeniu choroby maniakalno – depresyjnej wykorzystywana jest psychoterapia. Umożliwia ona zarówno osobie chorej powrót do prawidłowego funkcjonowania, a także zapewnia wsparcie dla rodzin, które często muszą radzić sobie z dodatkowymi problemami unimożliwiającymi im normane funkcjnowanie.

Depresja dwubiegunowa to choroba przewlekła, która towarzyszy choremu przez całe życie i wpływa na funkcjonowanie całej rodziny. Nierzadko, współwystępują z nią inne zaburzenia, a choroba przynosi negatywne skutki psychosocjalne. Dlatego, ważna jest pomoc psychiatryczna i przede wszystkim psychoterapeutyczna, która umożliwia powrót do zrównoważonego życia osobistego, rodzinego i zawodowego.

Nasi terapeuci

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Licencjonowani   |   Doświadczeni   |   Sprawdzeni Psychoterapeuci

Rozwiązaniem na wszystkie problemy, są odpowiedni ludzie wokół nas

W MindMed współpracujemy jedynie z certyfikowanymi, doświadczonymi i sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci posiadają odpowiednie certyfikaty i doświadczenie umożliwiające skuteczną pomoc w osiąganiu pozytywnej zmiany w życiu, niezależnie od tego, z jakim problemem do nas zadzwonisz.

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci rozmawiają w mediach o radzeniu sobie z depresją, nerwicami, lękami, uzależnieniami i innych problemach.

Twój problem da się rozwiązać

Czytanie internetowych porad czy rozmowa z przyjacielem, może w Twoim przypadku nie wystarczyć. Aby znaleźć rozwiązanie problemu potrzebny jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Są też takie trudności, w których pomóc może tylko profesjonalista.

Każdy potrzebuje kontaktu

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w trudnościach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Kontaktu z drugim człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia, motywację. Kontakt internetowy może pomóc, ale nie jest w stanie zastąpić bezpośredniej relacji psychoterapeutycznej.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą jest pierwszym krokiem do pomocy sobie. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Pomoże Ci wizyta u psychologa-psychoterapeuty, którego możesz być pewien.

W MindMed Instytut znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami co najmniej przez okres 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

pracują w różnych nurtach psychoterapii i specjalizują się różnych problemach

regularnie odbywają superwizje, konsultują się i współpracują między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga trwale poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, rozmowę i pomoc w odkrywaniu siebie. Bez przepisywania leków czy udzielania porad.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który jest specjalnie przygotowany poprzez kursy i certyfikacje do tego, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Aby zostać psychoterapeutą trzeba ukończyć 5-6 letnie studia, często 5 letnią specjalizację kliniczną, a następnie co najmniej 4 letni kurs w wybranej szkole psychoterapeutycznej, przejść własną psychoterapię i stale rozwijać się konsultując w superwizji. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym.

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od złoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i pomoże Ci w wyborze psychoterapeuty
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań razem z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii, który chcesz osiągnąć tzw. kontrakt psychoterapeutyczny
 • W trakcie psychoterapii będziesz mógł lepiej poznać siebie, przyczyny i skutki swoich decyzji, aby finalnie świadomie wpłynąć na pozytywną zmianę w swoim życiu
 • W trakcie pierwszych konsultacji doświadczony psycholog zdiagnozuje przyczynę Twoich problemów
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie z psychologiem wybierzesz właściwy nurt psychoterapii oraz rodzaj np. psychoterapię indywidualną, par, systemową czy grupową
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość sprobowania terapii w innym nurcie lub z terapeutą z którym będziesz się czuć najbardziej komfortowo

Najczęstsze obszary pomocy

Obniżenia nastroju, stres, stany depresyjne, lęki, problemy z zasypianiem, tragiczne i traumatyczne wydarzenia, po których nie łatwo się pozbierać. Spektrum trudności dnia codziennego jest bardzo duże.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press