Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Depresja poporodowa - objawy i leczenie

Wahania natroju, które przeżywa kobieta po urodzeniu dziecka to naturalny stan. Do sześciu tygodni po porodzie naturalny jest płacz czy śmiech bez przyczyny, emocje w ciągu godziny mogą się skrajnie zmieniać. Kobieta boi się, że nie poradzi sobie jako matka, ma zły nastrój. Jednak jeżeli wahania nastroju są bardzo duże, stan ten może zmienić się w depresję.

Są różne rodzaje i przyczyny depresji.

 

Charakterystyka oraz leczenie zaburzeń depresji poporodowej

 • Depresja w czasie ciąży dotyka około 30% kobiet
 • Przygnębienie poporodowe dotyczy 50-90% matek
 • Depresję poporodową stwierdza się w około 20% przypadków

Depresja poporodowa to zaburzenie nastroju, które może rozwinąć się u kobiety do 30 dni po porodzie. Może utrzymywać się 6 miesięcy, a nawet do 3 lat po narodzinach dziecka. W niektórych przypadkach depresja matki może stanowić zagrożenie dla dziecka. Jeżeli kobieta cierpi, a objawy przygnębienia nie ustępują i utrudniają jej codzienne funkcjonowanie często konieczna jest wizyta u specjalisty, w szczególności psychologa lub psychoterapeuty, udział w grupach wsparcia lub farmakoterapia. Poród jest trudnym przeżyciem dla kobiety. Jeżeli kobieta nie potrafi się cieszyć dzieckiem, jest pozbawiona tak ważnego pozytywnego wzmocnienia po ogromnym wysiłku i bólu.

Młode matki zawsze są przemęczone, ale kontakt z dzieckiem wynagradza im wysiłki. W przypadku depresji poporodowej matka sama może unikać kontaktu z dzieckiem, co powoduje, że okres poporodowy staje się bardzo trudnym doświadczeniem.

Jakie są objawy depresji poporodowej?

Do pierwszych symptomów depresji należą

 • bóle głowy
 • palpitacje serca
 • przyspieszony oddech
 • zaburzenia snu
 • zakłócenia rytmu czuwania
 • nieregularny cykl miesiączkowy
 • zaburzenia hormonalne.

Depresja okołoporodowa objawia się przede wszystkim brakiem zainteresowania dzieckiem po porodzie lub jeszcze w czasie ciąży. Często pojawia się poczucie winy i wewnętrzna pustka. Kobieta nie potrafi się cieszyć z nowo narodzonego dziecka, czuje się niekompetentna. Nie rozumie swoich reakcji i podejmuje próby wywołania w sobie pozytywnych emocji do dziecka, ale bez efektu.

Z czasem pojawiają się kłopoty ze snem i apetytem oraz trudności z podejmowaniem działania. Depresji towarzyszy wzmożona płaczliwość, niska samoocena i stany lękowe. W pierwszej fazie depresji matka nie chce zajmować się dzieckiem, jest smutna, drażliwa i skupiona na sobie. Około 3 do 10 dni po porodzie kobieta zaczyna zwracać uwagę na dziecko oraz próbuje się nim zajmować. Zazwyczaj jednak wszystko robi mechanicznie.

Depresja poporodowa a Baby Blues

Depresję poporodową należy odróżnić od Baby Blues - przygnębienia poporodowego. Objawy przygnębienia są dość łagodne. Kobiecie brakuje energii, jest zmęczona czuje się niepewnie i towarzyszą jej wahania nastroju. Baby Blues może się zacząć zaraz po porodzie i do 2-3 tygodnia po urodzeniu dziecka. Trwa nie dłużej niż 2-6 tygodni i ustępuje samoistnie.

Młode matki bywają przygnębione po porodzie, ponieważ mają często nierealistyczne oczekiwania w stosunku do nowej sytuacji. Uważają, że powinny ciągle się cieszyć dzieckiem i nie dają sobie prawa do wyrażania zmęczenia i niezadowolenia i złości. Przygnębienie wynika też z martwienia się relacją z dzieckiem. Matka osądza siebie i swoje uczucia do dziecka. W takiej sytuacji wizyta u psychologa lub psychoterapeuty nie jest niezbędną, ale można wpłynąć na znaczą poprawę nastroju i skrócić okres niepewności.

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Wykształcenie   |   Doświadczenie   |   Profesjonalizm

Rozwiązaniem na wszystkie problemy może być wsparcie odpowiednich ludzi wokół nas 

W MindMed współpracujemy wyłącznie z certyfikowanymi, doświadczonymi oraz sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Liczy się dla nas Twoje zaufanie. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci to specjaliści w swojej branży, których kompetencje umożliwiają skutecznie pomagać pacjentom wprowadzać pozytywne zmiany w ich życiu i wspierać w procesie dążenia do dobrostanu. Cechuje nas indywidualne podejście do każdego problemu, dlatego możemy Ci pomóc z wszelkimi trudnościami z jakimi się zmagasz. 

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci dzielą się swoją wiedzą w mediach na temat walki z depresją, nerwicami, lękami oraz innymi problemami natury psychicznej

Twój problem da się rozwiązać

Poradnictwo internetowe czy rozmowa z przyjacielem nie zawsze okazują się wystarczające. W wielu przypadkach rozwiązanie problemu wymaga bezpośredniego kontaktu z osobą z odpowiednimi kwalifikacjami. Istnieją takie trudności, z których rozwiązaniem może pomóc tylko profesjonalista.

Liczy się wsparcie

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w kryzysach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Wartościowy może okazać się kontakt z człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia i motywację, a także pomoże Ci zauważyć zależności przyczynowo-skutkowe związane z mechanizmami myślowymi i behawioralnymi.  Pierwszym krokiem do osiągnięcia dobrostanu może okazać się nawiązanie kontaktu z psychoterapeutą.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą to początek pracy nad samym sobą. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać odpowiedniego specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Relacja psychoterapeutyczna z psychologiem/psychoterapeutą może być źródłem cennych wskazówek i rozwiązań, które wesprą Cię w drodze do samoświadomości. 

W Instytucie MindMed znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami przez okres minimum 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

stosują techniki z różnych nurtów terapeutycznych i specjalizują się w wielu problemach

stale dążą do rozwoju swoich kompetencji, dzięki regularnym superwizjom, konsultacjom oraz współpracy między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, analizę i wspólną pracę nad mechanizmami kierującymi postrzeganiem rzeczywistości oraz naszymi reakcjami.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który dzięki specjalnym kursom przygotowawczym, profesjonalnym szkoleniom oraz uzyskanym certyfikatom, przez wiele lat zdobywa odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Proces uzyskania zawodu psychoterapeuty wymaga ukończenia minimum 5 letnich studiów magisterskich oraz 4 letniego kursu w szkole psychoterapii, wybranej według specyfiki swojej pracy. Podczas długoletniej nauki, przyszli psychoterapeuci zobowiązani są do ukończenia własnej terapii oraz poddawaniu swojej pracy superwizji, które stanowią podstawę ich profesjonalizmu. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym i jest to podstawa dołączenia do naszego zespołu.  

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od zgłoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji z Asystentem Psychoterapii
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i na jej podstawie pomoże Ci wybrać odpowiedniego terapeutę
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy, taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie wybierzecie właściwy nurt psychoterapii oraz jej rodzaj
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań wraz z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii oraz plan działania, po czym zawiążecie kontrakt psychoterapeutyczny, stanowiący podstawę Waszej współpracy
 • Dzięki wstępnym konsultacjom oraz dokładnemu wywiadowi diagostycznemu nasz specjalista wskaże Ci genezę oraz specyfikę problemu, z jakim się zmagasz
 • Podczas trwania procesu terapeutycznego zrozumiesz zależności przyczynowo-skutkowe wpływające na Twoje myślenie i zachowanie, dzięki czemu uda Ci się wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość spróbowania terapii w innym nurcie. Kładziemy nacisk na wartość relacji terapeutycznej, której podstawą jest Twój komfort, także zawsze możesz również spróbować współpracy z innym terapeutą 

Najczęstsze obszary pomocy

Spektrum trudności z jakimi możemy się zmagać na codzień jest bardzo bogate. Zaburzenia nastroju, przewlekły stres, niezrozumiałe lęki, zakłócona higiena snu, bądź degenerujące funkcjonowanie traumatyczne wydarzenia mogą stanowić przyczynę stagnacji oraz poczucia bezradności w obliczu wyzwań życia codziennego.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość swojego życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press