Są różne rodzaje i przyczyny depresji.
- Teraz czytasz o depresji poporodowej
- Przeczytaj o depresji, która związna jest ze zmianami nastroju
- Przeczytaj o depresji związanej ze stałym obniżeniem nastroju
Charakterystyka oraz leczenie zaburzeń depresji poporodowej
- Depresja w czasie ciąży dotyka około 30% kobiet
- Przygnębienie poporodowe dotyczy 50-90% matek
- Depresję poporodową stwierdza się w około 20% przypadków
Depresja poporodowa to zaburzenie nastroju, które może rozwinąć się u kobiety do 30 dni po porodzie. Może utrzymywać się 6 miesięcy, a nawet do 3 lat po narodzinach dziecka. W niektórych przypadkach depresja matki może stanowić zagrożenie dla dziecka. Jeżeli kobieta cierpi, a objawy przygnębienia nie ustępują i utrudniają jej codzienne funkcjonowanie często konieczna jest wizyta u specjalisty, w szczególności psychologa lub psychoterapeuty, udział w grupach wsparcia lub farmakoterapia. Poród jest trudnym przeżyciem dla kobiety. Jeżeli kobieta nie potrafi się cieszyć dzieckiem, jest pozbawiona tak ważnego pozytywnego wzmocnienia po ogromnym wysiłku i bólu.
Młode matki zawsze są przemęczone, ale kontakt z dzieckiem wynagradza im wysiłki. W przypadku depresji poporodowej matka sama może unikać kontaktu z dzieckiem, co powoduje, że okres poporodowy staje się bardzo trudnym doświadczeniem.
Jakie są objawy depresji poporodowej?
Do pierwszych symptomów depresji należą
- bóle głowy
- palpitacje serca
- przyspieszony oddech
- zaburzenia snu
- zakłócenia rytmu czuwania
- nieregularny cykl miesiączkowy
- zaburzenia hormonalne.
Depresja okołoporodowa objawia się przede wszystkim brakiem zainteresowania dzieckiem po porodzie lub jeszcze w czasie ciąży. Często pojawia się poczucie winy i wewnętrzna pustka. Kobieta nie potrafi się cieszyć z nowo narodzonego dziecka, czuje się niekompetentna. Nie rozumie swoich reakcji i podejmuje próby wywołania w sobie pozytywnych emocji do dziecka, ale bez efektu.
Z czasem pojawiają się kłopoty ze snem i apetytem oraz trudności z podejmowaniem działania. Depresji towarzyszy wzmożona płaczliwość, niska samoocena i stany lękowe. W pierwszej fazie depresji matka nie chce zajmować się dzieckiem, jest smutna, drażliwa i skupiona na sobie. Około 3 do 10 dni po porodzie kobieta zaczyna zwracać uwagę na dziecko oraz próbuje się nim zajmować. Zazwyczaj jednak wszystko robi mechanicznie.
Depresja poporodowa a Baby Blues
Depresję poporodową należy odróżnić od Baby Blues - przygnębienia poporodowego. Objawy przygnębienia są dość łagodne. Kobiecie brakuje energii, jest zmęczona czuje się niepewnie i towarzyszą jej wahania nastroju. Baby Blues może się zacząć zaraz po porodzie i do 2-3 tygodnia po urodzeniu dziecka. Trwa nie dłużej niż 2-6 tygodni i ustępuje samoistnie.
Młode matki bywają przygnębione po porodzie, ponieważ mają często nierealistyczne oczekiwania w stosunku do nowej sytuacji. Uważają, że powinny ciągle się cieszyć dzieckiem i nie dają sobie prawa do wyrażania zmęczenia i niezadowolenia i złości. Przygnębienie wynika też z martwienia się relacją z dzieckiem. Matka osądza siebie i swoje uczucia do dziecka. W takiej sytuacji wizyta u psychologa lub psychoterapeuty nie jest niezbędną, ale można wpłynąć na znaczą poprawę nastroju i skrócić okres niepewności.