Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Depresja poporodowa - objawy i leczenie

Wahania natroju, które przeżywa kobieta po urodzeniu dziecka to naturalny stan. Do sześciu tygodni po porodzie naturalny jest płacz czy śmiech bez przyczyny, emocje w ciągu godziny mogą się skrajnie zmieniać. Kobieta boi się, że nie poradzi sobie jako matka, ma zły nastrój. Jednak jeżeli wahania nastroju są bardzo duże, stan ten może zmienić się w depresję.

Są różne rodzaje i przyczyny depresji.

 

Charakterystyka oraz leczenie zaburzeń depresji poporodowej

 • Depresja w czasie ciąży dotyka około 30% kobiet
 • Przygnębienie poporodowe dotyczy 50-90% matek
 • Depresję poporodową stwierdza się w około 20% przypadków

Depresja poporodowa to zaburzenie nastroju, które może rozwinąć się u kobiety do 30 dni po porodzie. Może utrzymywać się 6 miesięcy, a nawet do 3 lat po narodzinach dziecka. W niektórych przypadkach depresja matki może stanowić zagrożenie dla dziecka. Jeżeli kobieta cierpi, a objawy przygnębienia nie ustępują i utrudniają jej codzienne funkcjonowanie często konieczna jest wizyta u specjalisty, w szczególności psychologa lub psychoterapeuty, udział w grupach wsparcia lub farmakoterapia. Poród jest trudnym przeżyciem dla kobiety. Jeżeli kobieta nie potrafi się cieszyć dzieckiem, jest pozbawiona tak ważnego pozytywnego wzmocnienia po ogromnym wysiłku i bólu.

Młode matki zawsze są przemęczone, ale kontakt z dzieckiem wynagradza im wysiłki. W przypadku depresji poporodowej matka sama może unikać kontaktu z dzieckiem, co powoduje, że okres poporodowy staje się bardzo trudnym doświadczeniem.

Jakie są objawy depresji poporodowej?

Do pierwszych symptomów depresji należą

 • bóle głowy
 • palpitacje serca
 • przyspieszony oddech
 • zaburzenia snu
 • zakłócenia rytmu czuwania
 • nieregularny cykl miesiączkowy
 • zaburzenia hormonalne.

Depresja okołoporodowa objawia się przede wszystkim brakiem zainteresowania dzieckiem po porodzie lub jeszcze w czasie ciąży. Często pojawia się poczucie winy i wewnętrzna pustka. Kobieta nie potrafi się cieszyć z nowo narodzonego dziecka, czuje się niekompetentna. Nie rozumie swoich reakcji i podejmuje próby wywołania w sobie pozytywnych emocji do dziecka, ale bez efektu.

Z czasem pojawiają się kłopoty ze snem i apetytem oraz trudności z podejmowaniem działania. Depresji towarzyszy wzmożona płaczliwość, niska samoocena i stany lękowe. W pierwszej fazie depresji matka nie chce zajmować się dzieckiem, jest smutna, drażliwa i skupiona na sobie. Około 3 do 10 dni po porodzie kobieta zaczyna zwracać uwagę na dziecko oraz próbuje się nim zajmować. Zazwyczaj jednak wszystko robi mechanicznie.

Depresja poporodowa a Baby Blues

Depresję poporodową należy odróżnić od Baby Blues - przygnębienia poporodowego. Objawy przygnębienia są dość łagodne. Kobiecie brakuje energii, jest zmęczona czuje się niepewnie i towarzyszą jej wahania nastroju. Baby Blues może się zacząć zaraz po porodzie i do 2-3 tygodnia po urodzeniu dziecka. Trwa nie dłużej niż 2-6 tygodni i ustępuje samoistnie.

Młode matki bywają przygnębione po porodzie, ponieważ mają często nierealistyczne oczekiwania w stosunku do nowej sytuacji. Uważają, że powinny ciągle się cieszyć dzieckiem i nie dają sobie prawa do wyrażania zmęczenia i niezadowolenia i złości. Przygnębienie wynika też z martwienia się relacją z dzieckiem. Matka osądza siebie i swoje uczucia do dziecka. W takiej sytuacji wizyta u psychologa lub psychoterapeuty nie jest niezbędną, ale można wpłynąć na znaczą poprawę nastroju i skrócić okres niepewności.

Nasi terapeuci

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Licencjonowani   |   Doświadczeni   |   Sprawdzeni Psychoterapeuci

Rozwiązaniem na wszystkie problemy, są odpowiedni ludzie wokół nas

W MindMed współpracujemy jedynie z certyfikowanymi, doświadczonymi i sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci posiadają odpowiednie certyfikaty i doświadczenie umożliwiające skuteczną pomoc w osiąganiu pozytywnej zmiany w życiu, niezależnie od tego, z jakim problemem do nas zadzwonisz.

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci rozmawiają w mediach o radzeniu sobie z depresją, nerwicami, lękami, uzależnieniami i innych problemach.

Twój problem da się rozwiązać

Czytanie internetowych porad czy rozmowa z przyjacielem, może w Twoim przypadku nie wystarczyć. Aby znaleźć rozwiązanie problemu potrzebny jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Są też takie trudności, w których pomóc może tylko profesjonalista.

Każdy potrzebuje kontaktu

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w trudnościach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Kontaktu z drugim człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia, motywację. Kontakt internetowy może pomóc, ale nie jest w stanie zastąpić bezpośredniej relacji psychoterapeutycznej.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą jest pierwszym krokiem do pomocy sobie. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Pomoże Ci wizyta u psychologa-psychoterapeuty, którego możesz być pewien.

W MindMed Instytut znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami co najmniej przez okres 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

pracują w różnych nurtach psychoterapii i specjalizują się różnych problemach

regularnie odbywają superwizje, konsultują się i współpracują między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga trwale poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, rozmowę i pomoc w odkrywaniu siebie. Bez przepisywania leków czy udzielania porad.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który jest specjalnie przygotowany poprzez kursy i certyfikacje do tego, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Aby zostać psychoterapeutą trzeba ukończyć 5-6 letnie studia, często 5 letnią specjalizację kliniczną, a następnie co najmniej 4 letni kurs w wybranej szkole psychoterapeutycznej, przejść własną psychoterapię i stale rozwijać się konsultując w superwizji. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym.

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od złoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i pomoże Ci w wyborze psychoterapeuty
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań razem z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii, który chcesz osiągnąć tzw. kontrakt psychoterapeutyczny
 • W trakcie psychoterapii będziesz mógł lepiej poznać siebie, przyczyny i skutki swoich decyzji, aby finalnie świadomie wpłynąć na pozytywną zmianę w swoim życiu
 • W trakcie pierwszych konsultacji doświadczony psycholog zdiagnozuje przyczynę Twoich problemów
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie z psychologiem wybierzesz właściwy nurt psychoterapii oraz rodzaj np. psychoterapię indywidualną, par, systemową czy grupową
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość sprobowania terapii w innym nurcie lub z terapeutą z którym będziesz się czuć najbardziej komfortowo

Najczęstsze obszary pomocy

Obniżenia nastroju, stres, stany depresyjne, lęki, problemy z zasypianiem, tragiczne i traumatyczne wydarzenia, po których nie łatwo się pozbierać. Spektrum trudności dnia codziennego jest bardzo duże.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press