Zamawiam bezpłatną konsultację










Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Jak się bronić przed koronawirusem ?

O koronawirusie słychać dzisiaj w wielu miejscach, gdyż dotyka on coraz większe rzesze ludzi. Dlatego warto przyjrzeć się temu, czym on jest, jak się rozprzestrzenia, kto może być nim zakażony, jakie są objawy i jak się przed nim zabezpieczyć.

Czym jest koronwairus?

 Koronawirus czyli SARS-CoV-2 to wirus, który wywołuje zapalenie płuc zwane COVID-19.  Objawy wirusa mogą pojawić się od jednego do 14 dni od dnia zakażenia, jednak średnio okres ten wynosi 5-7dni. Stosunkowo szybko się rozprzestrzenia, co sprawia że w niektórych miejscach na świecie powstały jego epicentra. Mimo iż epidemia tego wirusa wybuchła kilka miesięcy temu w Chinach COVID-19 jest już w każdym pastwie na świecie.

Jak się przenosi SARS-CoV-2?

SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Zarazić się można podczas kontaktu z osobą chorą, gdy ona mówi, kicha, kaszle a nawet oddycha. Cząsteczki wirusa przelatują około dwóch metrów od nosiciela. Poza tym jeśli dotkniemy przedmiotu, który miał kontakt ze śliną zakażonego a później tą samą dłonią będziemy dotykać oczu, uszu, ust, nosa również możemy się zarazić. Jeśli chodzi o występowania wirusa na różnych powierzchniach to najkrócej bo kilka godzin utrzymuje się w powietrzu, nawet 24 godziny na kartonach i najdłużej, bo nawet kilka dni, na powierzchniach plastikowych i stalowych.  Dlatego jeśli otrzymamy przesyłkę lub mamy jakikolwiek inny kontakt z przedmiotami poza naszym mieszkaniem powinniśmy się powstrzymać od późniejszego dotykania twarzy bez wcześniejszego umycia lub dezynfekcji rąk. 

Jakie są objawy występowania koronawirusa?

Należy pamiętać, że u części społeczeństwa zakażenie występuje bezobjawowo. Przejawy SARS-CoV-2  u każdego chorego mogą być inne i mieć różny stopień nasilenia. Jednak do zazwyczaj występujących symptomów zaliczamy:

  • gorączkę,

  • duszności 

  • kaszel suchy

Rzadziej występujące objawy:

  • niewydolność oddechową,

  • kaszel mokry,

  • bóle mięśni,

  • biegunkę,

  • krwawienie z nosa,

  • zaburzenia żołądkowo – jelitowe,

  • ból gardła,

  • ogólne zmęczenie.

Kto może się zarazić COVID-19?

Każdy może zarazić się koronawirusem. Jednak jak podają statystyki około 15-20% ludzi zakażonych może mieć ciężki przebieg choroby i wymagać hospitalizacji. Do tej grupy należą głównie osoby po 60 roku życia, u których występuje obniżona odporność lub choroby przewlekłe. Reszta przechodzi zakażenie w sposób łagodny i wymaga jedynie kwarantanny w domu.. Mimo łagodnego przechodzenia choroby osoby te również mogą zarażać innych. 

 

Jak się zabezpieczać przed zakażeniem.

1. Mycie rąk 

Według naukowców jest to najskuteczniejszy sposób na profilaktykę przed wirusem. Zmniejsza on ryzyko zachorowania od 30-50%. Aby ta praktyka była skuteczna należy myć dłonie mydłem przez 20-40 sekund pod ciepłą wodą używaj. Badania pokazały, że szanse przeżycia SARS-CoV-2 znacznie  maleją w temperaturze 30-40°C w połączeniu ze środkami dezynfekującymi. Ponadto ręce należy myć dokładnie, aby wyeliminować wszelkie możliwe siedliska wirusa. Sposób w jaki to robić przedstawia infografika z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

 

gis.png

2. Unikanie kontaktu z innymi

Niezwykle ważną kwestia jest ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi. Jeśli nie spotkamy się z nosicielem wirusa to o 99% zmniejsza się prawdopodobieństwo naszego zachorowania.  Postarajmy się ograniczyć aktywność międzyludzką do zaspokojenia najpoważniejszych potrzeb. Inne, które są mniej priorytetowe, można spróbować odłożyć na później lub zrealizować drogą elektroniczną. W czasie rozmów należy zachować około półtorametrową odległość, gdyż wirus unosi się w powietrzu wokół nosiciela. Bliższa odległość zwiększa ryzyko zarażenia. Powinniśmy szczególnie unikać kontaktu z osobami które kichają, kaszlą lub mają inne infekcje układu oddechowego. Ważne jest również unikanie zatłoczonych miejsc jak np. środki komunikacji miejskiej.

3. Dezynfekcja

Jak podają szacunkowe dane koronawirus utrzymuje się na powierzchniach (w zależności od ich rodzaju) od kilku godzin do nawet 9 dni. W zdecydowanej większości przypadków patogeny nie przeżywają kontaktu z detergentami i środkami do dezynfekcji na bazie alkoholu. Z tego powodu eksperci zalecają, aby dezynfekować miejsca przebywania i przedmioty codziennego użytku jak np. telefony, klamki, biurka, blaty, klawiatury. 

4. Inne formy powitania

Należy pamiętać, że najwięcej patogenów znajduje się na dłoniach. Z tego względu w czasie trwania epidemii rekomendowana jest rezygnacja z podawania ręki, przytulenia, całusa. Powitanie można wykonać na wiele innych sposobów np. przez obdarzenie kogoś uśmiechem. 

5. Nie dotykaj twarzy

Właśnie za pomocą rąk przenosimy wiele zarazków i patogenów. Również nimi często dotykamy takich miejsc jak oczy, uszy, nos, usta  oraz innych miejsc naszej twarzy. Dlatego należy ten kontakt ograniczać, gdyż zwiększa on ryzyko przedostania się wirusa do dróg oddechowych. Ponadto jeżeli korzystamy w miejscach publicznych z rękawiczek, czy to bawełnianych czy lateksowych (które trzeba po przyjściu do domu wyprać lub zdezynfekować) nie powinniśmy w nich dotykać twarzy.

6. Chusteczki

Należy zrezygnować z użytkowania chusteczek materiałowych. Chusteczki jednorazowe w sytuacji epidemii są lepszą alternatywą pod warunkiem, że od razu po użyciu wyrzucimy je do kosza, aby nie rozprzestrzeniać zarazków.

7. Kaszlenie i kichanie

Nie należy kichać i kaszleć w dłonie, gdyż za ich pomocą dotykamy wielu powierzchni i części własnego ciała. Jak zatem realizować te potrzeby fizjologiczne? Należy kaszleć i kichać w jednorazową chusteczkę albo w łokieć lub rękaw, tak zasłaniając twarz, by zarazki się nie rozprzestrzeniały. 

8. Troska o innych

Nikt z nas nie wie czy jest zarażony czy nie. Nawet osoby, które wczoraj miały robione testy i ich wynik był negatywny dzisiaj już mogą być zarażone. Jeżeli nie zauważamy u siebie objawów COVID-19 nie oznacza to, że nie jesteśmy nosicielami, gdyż możemy przechodzić zarażenie w sposób bezobjawowy. Dlatego należy ograniczyć kontakty, żeby nie zarazić innych, szczególnie osób starszych, które statystycznie gorzej przechodzą zakażenie.

 

Będąc, jako ludzie, istotami społecznym praktycznie nie możemy w 100% odizolować się od kontaktów z innymi, niektórzy chodzą do pracy, każdy robi zakupy spożywcze. Jednak stosowanie tych środków profilaktyki znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem. Ważne, abyśmy motywowani dobrem własnym i wspólnym zatroszczyli się o zdrowie swoje, najbliższych oraz całego społeczeństwa.

 

Nasi terapeuci

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

  • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

  • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

  • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Wykształcenie   |   Doświadczenie   |   Profesjonalizm

Rozwiązaniem na wszystkie problemy może być wsparcie odpowiednich ludzi wokół nas 

W MindMed współpracujemy wyłącznie z certyfikowanymi, doświadczonymi oraz sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Liczy się dla nas Twoje zaufanie. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci to specjaliści w swojej branży, których kompetencje umożliwiają skutecznie pomagać pacjentom wprowadzać pozytywne zmiany w ich życiu i wspierać w procesie dążenia do dobrostanu. Cechuje nas indywidualne podejście do każdego problemu, dlatego możemy Ci pomóc z wszelkimi trudnościami z jakimi się zmagasz. 

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci dzielą się swoją wiedzą w mediach na temat walki z depresją, nerwicami, lękami oraz innymi problemami natury psychicznej

Twój problem da się rozwiązać

Poradnictwo internetowe czy rozmowa z przyjacielem nie zawsze okazują się wystarczające. W wielu przypadkach rozwiązanie problemu wymaga bezpośredniego kontaktu z osobą z odpowiednimi kwalifikacjami. Istnieją takie trudności, z których rozwiązaniem może pomóc tylko profesjonalista.

Liczy się wsparcie

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w kryzysach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Wartościowy może okazać się kontakt z człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia i motywację, a także pomoże Ci zauważyć zależności przyczynowo-skutkowe związane z mechanizmami myślowymi i behawioralnymi.  Pierwszym krokiem do osiągnięcia dobrostanu może okazać się nawiązanie kontaktu z psychoterapeutą.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą to początek pracy nad samym sobą. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać odpowiedniego specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Relacja psychoterapeutyczna z psychologiem/psychoterapeutą może być źródłem cennych wskazówek i rozwiązań, które wesprą Cię w drodze do samoświadomości. 

W Instytucie MindMed znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami przez okres minimum 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

stosują techniki z różnych nurtów terapeutycznych i specjalizują się w wielu problemach

stale dążą do rozwoju swoich kompetencji, dzięki regularnym superwizjom, konsultacjom oraz współpracy między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, analizę i wspólną pracę nad mechanizmami kierującymi postrzeganiem rzeczywistości oraz naszymi reakcjami.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który dzięki specjalnym kursom przygotowawczym, profesjonalnym szkoleniom oraz uzyskanym certyfikatom, przez wiele lat zdobywa odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Proces uzyskania zawodu psychoterapeuty wymaga ukończenia minimum 5 letnich studiów magisterskich oraz 4 letniego kursu w szkole psychoterapii, wybranej według specyfiki swojej pracy. Podczas długoletniej nauki, przyszli psychoterapeuci zobowiązani są do ukończenia własnej terapii oraz poddawaniu swojej pracy superwizji, które stanowią podstawę ich profesjonalizmu. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym i jest to podstawa dołączenia do naszego zespołu.  

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

  • Zacznij od zgłoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji z Asystentem Psychoterapii
  • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i na jej podstawie pomoże Ci wybrać odpowiedniego terapeutę
  • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy, taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
  • Wspólnie wybierzecie właściwy nurt psychoterapii oraz jej rodzaj
  • W trakcie pierwszych trzech spotkań wraz z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii oraz plan działania, po czym zawiążecie kontrakt psychoterapeutyczny, stanowiący podstawę Waszej współpracy
  • Dzięki wstępnym konsultacjom oraz dokładnemu wywiadowi diagostycznemu nasz specjalista wskaże Ci genezę oraz specyfikę problemu, z jakim się zmagasz
  • Podczas trwania procesu terapeutycznego zrozumiesz zależności przyczynowo-skutkowe wpływające na Twoje myślenie i zachowanie, dzięki czemu uda Ci się wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu
  • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość spróbowania terapii w innym nurcie. Kładziemy nacisk na wartość relacji terapeutycznej, której podstawą jest Twój komfort, także zawsze możesz również spróbować współpracy z innym terapeutą 

Najczęstsze obszary pomocy

Spektrum trudności z jakimi możemy się zmagać na codzień jest bardzo bogate. Zaburzenia nastroju, przewlekły stres, niezrozumiałe lęki, zakłócona higiena snu, bądź degenerujące funkcjonowanie traumatyczne wydarzenia mogą stanowić przyczynę stagnacji oraz poczucia bezradności w obliczu wyzwań życia codziennego.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość swojego życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press