Jak się przenosi SARS-CoV-2?
SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Zarazić się można podczas kontaktu z osobą chorą, gdy ona mówi, kicha, kaszle a nawet oddycha. Cząsteczki wirusa przelatują około dwóch metrów od nosiciela. Poza tym jeśli dotkniemy przedmiotu, który miał kontakt ze śliną zakażonego a później tą samą dłonią będziemy dotykać oczu, uszu, ust, nosa również możemy się zarazić. Jeśli chodzi o występowania wirusa na różnych powierzchniach to najkrócej bo kilka godzin utrzymuje się w powietrzu, nawet 24 godziny na kartonach i najdłużej, bo nawet kilka dni, na powierzchniach plastikowych i stalowych. Dlatego jeśli otrzymamy przesyłkę lub mamy jakikolwiek inny kontakt z przedmiotami poza naszym mieszkaniem powinniśmy się powstrzymać od późniejszego dotykania twarzy bez wcześniejszego umycia lub dezynfekcji rąk.
Jakie są objawy występowania koronawirusa?
Należy pamiętać, że u części społeczeństwa zakażenie występuje bezobjawowo. Przejawy SARS-CoV-2 u każdego chorego mogą być inne i mieć różny stopień nasilenia. Jednak do zazwyczaj występujących symptomów zaliczamy:
-
gorączkę,
-
duszności
-
kaszel suchy
Rzadziej występujące objawy:
-
niewydolność oddechową,
-
kaszel mokry,
-
bóle mięśni,
-
biegunkę,
-
krwawienie z nosa,
-
zaburzenia żołądkowo – jelitowe,
-
ból gardła,
-
ogólne zmęczenie.
Kto może się zarazić COVID-19?
Każdy może zarazić się koronawirusem. Jednak jak podają statystyki około 15-20% ludzi zakażonych może mieć ciężki przebieg choroby i wymagać hospitalizacji. Do tej grupy należą głównie osoby po 60 roku życia, u których występuje obniżona odporność lub choroby przewlekłe. Reszta przechodzi zakażenie w sposób łagodny i wymaga jedynie kwarantanny w domu.. Mimo łagodnego przechodzenia choroby osoby te również mogą zarażać innych.
Jak się zabezpieczać przed zakażeniem.
1. Mycie rąk
Według naukowców jest to najskuteczniejszy sposób na profilaktykę przed wirusem. Zmniejsza on ryzyko zachorowania od 30-50%. Aby ta praktyka była skuteczna należy myć dłonie mydłem przez 20-40 sekund pod ciepłą wodą używaj. Badania pokazały, że szanse przeżycia SARS-CoV-2 znacznie maleją w temperaturze 30-40°C w połączeniu ze środkami dezynfekującymi. Ponadto ręce należy myć dokładnie, aby wyeliminować wszelkie możliwe siedliska wirusa. Sposób w jaki to robić przedstawia infografika z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
2. Unikanie kontaktu z innymi
Niezwykle ważną kwestia jest ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi. Jeśli nie spotkamy się z nosicielem wirusa to o 99% zmniejsza się prawdopodobieństwo naszego zachorowania. Postarajmy się ograniczyć aktywność międzyludzką do zaspokojenia najpoważniejszych potrzeb. Inne, które są mniej priorytetowe, można spróbować odłożyć na później lub zrealizować drogą elektroniczną. W czasie rozmów należy zachować około półtorametrową odległość, gdyż wirus unosi się w powietrzu wokół nosiciela. Bliższa odległość zwiększa ryzyko zarażenia. Powinniśmy szczególnie unikać kontaktu z osobami które kichają, kaszlą lub mają inne infekcje układu oddechowego. Ważne jest również unikanie zatłoczonych miejsc jak np. środki komunikacji miejskiej.
3. Dezynfekcja
Jak podają szacunkowe dane koronawirus utrzymuje się na powierzchniach (w zależności od ich rodzaju) od kilku godzin do nawet 9 dni. W zdecydowanej większości przypadków patogeny nie przeżywają kontaktu z detergentami i środkami do dezynfekcji na bazie alkoholu. Z tego powodu eksperci zalecają, aby dezynfekować miejsca przebywania i przedmioty codziennego użytku jak np. telefony, klamki, biurka, blaty, klawiatury.
4. Inne formy powitania
Należy pamiętać, że najwięcej patogenów znajduje się na dłoniach. Z tego względu w czasie trwania epidemii rekomendowana jest rezygnacja z podawania ręki, przytulenia, całusa. Powitanie można wykonać na wiele innych sposobów np. przez obdarzenie kogoś uśmiechem.
5. Nie dotykaj twarzy
Właśnie za pomocą rąk przenosimy wiele zarazków i patogenów. Również nimi często dotykamy takich miejsc jak oczy, uszy, nos, usta oraz innych miejsc naszej twarzy. Dlatego należy ten kontakt ograniczać, gdyż zwiększa on ryzyko przedostania się wirusa do dróg oddechowych. Ponadto jeżeli korzystamy w miejscach publicznych z rękawiczek, czy to bawełnianych czy lateksowych (które trzeba po przyjściu do domu wyprać lub zdezynfekować) nie powinniśmy w nich dotykać twarzy.
6. Chusteczki
Należy zrezygnować z użytkowania chusteczek materiałowych. Chusteczki jednorazowe w sytuacji epidemii są lepszą alternatywą pod warunkiem, że od razu po użyciu wyrzucimy je do kosza, aby nie rozprzestrzeniać zarazków.
7. Kaszlenie i kichanie
Nie należy kichać i kaszleć w dłonie, gdyż za ich pomocą dotykamy wielu powierzchni i części własnego ciała. Jak zatem realizować te potrzeby fizjologiczne? Należy kaszleć i kichać w jednorazową chusteczkę albo w łokieć lub rękaw, tak zasłaniając twarz, by zarazki się nie rozprzestrzeniały.
8. Troska o innych
Nikt z nas nie wie czy jest zarażony czy nie. Nawet osoby, które wczoraj miały robione testy i ich wynik był negatywny dzisiaj już mogą być zarażone. Jeżeli nie zauważamy u siebie objawów COVID-19 nie oznacza to, że nie jesteśmy nosicielami, gdyż możemy przechodzić zarażenie w sposób bezobjawowy. Dlatego należy ograniczyć kontakty, żeby nie zarazić innych, szczególnie osób starszych, które statystycznie gorzej przechodzą zakażenie.
Będąc, jako ludzie, istotami społecznym praktycznie nie możemy w 100% odizolować się od kontaktów z innymi, niektórzy chodzą do pracy, każdy robi zakupy spożywcze. Jednak stosowanie tych środków profilaktyki znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem. Ważne, abyśmy motywowani dobrem własnym i wspólnym zatroszczyli się o zdrowie swoje, najbliższych oraz całego społeczeństwa.