Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Koronawirus i śmierć najbliższych – jak sobie z nią radzić?

Utrata bliskiej osoby

Utrata bliskiej osoby jest jednym z najbardziej stresogennych zdarzeń w naszym życiu. Przeżywanie śmierci ważnej dla nas osoby jest bardzo trudne, wymaga wnikliwego rozpoznania własnych uczuć, pracy nad swoimi emocjami oraz zaakceptowania zaistniałej sytuacji. Często członkowie rodziny i znajomi nie wiedzą jak zachować się, co powiedzieć osobie przeżywającej żałobę, żeby jej dodatkowo nie zranić. W tym czasie przeważnie cierpiąca osoba nie oczekuje żadnych rad, ani pocieszeń, ale potrzebuje poświęcenia uwagi, zrozumienia i towarzyszenia.

 

Czym jest żałoba bo utracie bliskiej osoby

Stanem, który jest konieczny do poradzenia sobie z odejściem ważnej dla nas osoby jest żałoba. Jej głębokość i długość zależy od różnych czynników np. od naszych indywidualnych cech, zażyłości relacji jaką mieliśmy ze zmarłą osobą, wsparcia otoczenia oraz specyfiki czasu, w którym nastąpiła śmierć. Żałoba łączy się z trudnymi i bolesnymi doświadczeniami. Jednak nie należy ich unikać tylko za nimi podążać. Unikanie niewygodnych, trudnych myśli nie rozwiązuje problemu, a w przyszłości może wiązać się z wystąpienie wielu nieoczekiwanych i niepożądanych stanów, jak np. nieoczekiwane, niekontrolowane wybuchy płaczu w sytuacjach, które kojarzą się z osobą zmarłą. Z tego względu należy dać sobie czas na przepracowanie tego wszystkiego, co łączy się ze śmiercią bliskiej osoby. 

Etapy żałoby

Mimo tego iż każdy zmierza się ze swoimi uczuciami, lękiem, myślami dotyczącymi śmierci w indywidualny sposób można wyróżnić 4 etapy żałoby, które występują u większości osób.

1. Zaprzeczenia tego, że bliska osoba zmarła

W tym etapie najczęściej z niedowierzaniem podchodzimy do wiadomości o tym, że nie ma już wśród nas pewnej osoby. Pojawia się myślenie, że to nie możliwe, nie dzieje się naprawdę, to sen. Nie wierzymy, że ktoś dla nas ważny odszedł.  

2. Etap złości

Polega na ekspresji buntu w związku zaistniałym stanem rzeczy. Dochodzi wtedy do obwiniania za śmierć lekarzy, Boga, los, świat, samego siebie lub nawet osobę zmarłą. Czasem występuje również poczucie niesprawiedliwości, gdyż zmarły był postrzegany jako osoba zbyt dobra lub zbyt młoda, by umrzeć.

3. Rozpacz

W tym etapie dochodzi do nas co tak naprawdę się stało. Zauważamy jest to bolesne, ale prawdziwe i nie da się tego cofnąć. Podczas tego etapu nasze cierpienie osiąga wartość szczytową. Należy pozwolić sobie na cierpienie, nie wyciszać go. Ważnym jest, aby nasze nagromadzone emocje znalazły gdzieś ujście np. w formie płaczu. 

4. Akceptacja 

Polega na pogodzeniu się ze śmiercią bliskiej osoby. Emocje i myśli które są związane z tą osobą nadal będą nam towarzyszyć, ale już potrafimy sobie z nimi radzić. Powinien też nastąpić stopniowy powrót do codziennego funkcjonowania. 

Żałoba nie ma ona określonego czasu trwania, gdyż każdy przeżywa ją w indywidualny sposób, jednak średnio trwa około roku. Jeśli przez kilka lat nie potrafimy poradzić sobie z utratą bliskiej osoby powinniśmy skorzystać ze wsparcia psychoterapeuty.

Uniwersalne sposoby na poradzenie sobie ze stratą:

 • nie tłumić własnych uczuć jak cierpienie, ból, lęk, strach, poczucie słabości, 

 • pozwolić sobie na smutek, 

 • dać sobie czas na przeżywanie i rozmyślanie o stracie,

 • zdanie sobie sprawy z dotkliwości straty i jak ona na mnie wpływa,

 • mówić o swoich uczuciach i potrzebach, w ten sposób otwieramy się na wsparcie. Inni będą mieli okazję nam pomóc. Czasem możemy otrzymać pomoc od osób, po których byśmy się tego nie spodziewali. 

Koronawirus - psychoterapia

Wsparcie w tych trudnych dla nas chwilach powinniśmy czerpać od naszej rodziny, przyjaciół. Jednak zdarza się, że rozmowa z naszymi najbliższymi nie wystarcza. Czasem żałobie towarzyszą objawy depresyjne, z którymi ciężko sobie samemu poradzić. Ponadto po śmierci bliskiej osoby nasz organizm może być bardzo wyczerpany zarówno fizycznie jak i emocjonalnie, wskutek czego trudniej nam odpowiednio przepracować żałobę. Dlatego warto zastanowić się nad wsparciem psychoterapeutycznym. Warto z niego skorzystać szczególnie w tym czasie, gdy potrzebujemy zrozumienia i przestrzeni do poukładania sobie niektórych spraw, aby móc odzyskać zachwiana równowagę dla dobra naszego funkcjonowania.

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Licencjonowani   |   Doświadczeni   |   Sprawdzeni Psychoterapeuci

Rozwiązaniem na wszystkie problemy, są odpowiedni ludzie wokół nas

W MindMed współpracujemy jedynie z certyfikowanymi, doświadczonymi i sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci posiadają odpowiednie certyfikaty i doświadczenie umożliwiające skuteczną pomoc w osiąganiu pozytywnej zmiany w życiu, niezależnie od tego, z jakim problemem do nas zadzwonisz.

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci rozmawiają w mediach o radzeniu sobie z depresją, nerwicami, lękami, uzależnieniami i innych problemach.

Twój problem da się rozwiązać

Czytanie internetowych porad czy rozmowa z przyjacielem, może w Twoim przypadku nie wystarczyć. Aby znaleźć rozwiązanie problemu potrzebny jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Są też takie trudności, w których pomóc może tylko profesjonalista.

Każdy potrzebuje kontaktu

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w trudnościach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Kontaktu z drugim człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia, motywację. Kontakt internetowy może pomóc, ale nie jest w stanie zastąpić bezpośredniej relacji psychoterapeutycznej.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą jest pierwszym krokiem do pomocy sobie. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Pomoże Ci wizyta u psychologa-psychoterapeuty, którego możesz być pewien.

W MindMed Instytut znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami co najmniej przez okres 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

pracują w różnych nurtach psychoterapii i specjalizują się różnych problemach

regularnie odbywają superwizje, konsultują się i współpracują między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga trwale poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, rozmowę i pomoc w odkrywaniu siebie. Bez przepisywania leków czy udzielania porad.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który jest specjalnie przygotowany poprzez kursy i certyfikacje do tego, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Aby zostać psychoterapeutą trzeba ukończyć 5-6 letnie studia, często 5 letnią specjalizację kliniczną, a następnie co najmniej 4 letni kurs w wybranej szkole psychoterapeutycznej, przejść własną psychoterapię i stale rozwijać się konsultując w superwizji. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym.

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od złoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i pomoże Ci w wyborze psychoterapeuty
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań razem z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii, który chcesz osiągnąć tzw. kontrakt psychoterapeutyczny
 • W trakcie psychoterapii będziesz mógł lepiej poznać siebie, przyczyny i skutki swoich decyzji, aby finalnie świadomie wpłynąć na pozytywną zmianę w swoim życiu
 • W trakcie pierwszych konsultacji doświadczony psycholog zdiagnozuje przyczynę Twoich problemów
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie z psychologiem wybierzesz właściwy nurt psychoterapii oraz rodzaj np. psychoterapię indywidualną, par, systemową czy grupową
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość sprobowania terapii w innym nurcie lub z terapeutą z którym będziesz się czuć najbardziej komfortowo

Najczęstsze obszary pomocy

Obniżenia nastroju, stres, stany depresyjne, lęki, problemy z zasypianiem, tragiczne i traumatyczne wydarzenia, po których nie łatwo się pozbierać. Spektrum trudności dnia codziennego jest bardzo duże.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press