Czym jest żałoba bo utracie bliskiej osoby
Stanem, który jest konieczny do poradzenia sobie z odejściem ważnej dla nas osoby jest żałoba. Jej głębokość i długość zależy od różnych czynników np. od naszych indywidualnych cech, zażyłości relacji jaką mieliśmy ze zmarłą osobą, wsparcia otoczenia oraz specyfiki czasu, w którym nastąpiła śmierć. Żałoba łączy się z trudnymi i bolesnymi doświadczeniami. Jednak nie należy ich unikać tylko za nimi podążać. Unikanie niewygodnych, trudnych myśli nie rozwiązuje problemu, a w przyszłości może wiązać się z wystąpienie wielu nieoczekiwanych i niepożądanych stanów, jak np. nieoczekiwane, niekontrolowane wybuchy płaczu w sytuacjach, które kojarzą się z osobą zmarłą. Z tego względu należy dać sobie czas na przepracowanie tego wszystkiego, co łączy się ze śmiercią bliskiej osoby.
Etapy żałoby
Mimo tego iż każdy zmierza się ze swoimi uczuciami, lękiem, myślami dotyczącymi śmierci w indywidualny sposób można wyróżnić 4 etapy żałoby, które występują u większości osób.
1. Zaprzeczenia tego, że bliska osoba zmarła
W tym etapie najczęściej z niedowierzaniem podchodzimy do wiadomości o tym, że nie ma już wśród nas pewnej osoby. Pojawia się myślenie, że to nie możliwe, nie dzieje się naprawdę, to sen. Nie wierzymy, że ktoś dla nas ważny odszedł.
2. Etap złości
Polega na ekspresji buntu w związku zaistniałym stanem rzeczy. Dochodzi wtedy do obwiniania za śmierć lekarzy, Boga, los, świat, samego siebie lub nawet osobę zmarłą. Czasem występuje również poczucie niesprawiedliwości, gdyż zmarły był postrzegany jako osoba zbyt dobra lub zbyt młoda, by umrzeć.
3. Rozpacz
W tym etapie dochodzi do nas co tak naprawdę się stało. Zauważamy jest to bolesne, ale prawdziwe i nie da się tego cofnąć. Podczas tego etapu nasze cierpienie osiąga wartość szczytową. Należy pozwolić sobie na cierpienie, nie wyciszać go. Ważnym jest, aby nasze nagromadzone emocje znalazły gdzieś ujście np. w formie płaczu.
4. Akceptacja
Polega na pogodzeniu się ze śmiercią bliskiej osoby. Emocje i myśli które są związane z tą osobą nadal będą nam towarzyszyć, ale już potrafimy sobie z nimi radzić. Powinien też nastąpić stopniowy powrót do codziennego funkcjonowania.
Żałoba nie ma ona określonego czasu trwania, gdyż każdy przeżywa ją w indywidualny sposób, jednak średnio trwa około roku. Jeśli przez kilka lat nie potrafimy poradzić sobie z utratą bliskiej osoby powinniśmy skorzystać ze wsparcia psychoterapeuty.
Uniwersalne sposoby na poradzenie sobie ze stratą:
-
nie tłumić własnych uczuć jak cierpienie, ból, lęk, strach, poczucie słabości,
-
pozwolić sobie na smutek,
-
dać sobie czas na przeżywanie i rozmyślanie o stracie,
-
zdanie sobie sprawy z dotkliwości straty i jak ona na mnie wpływa,
-
mówić o swoich uczuciach i potrzebach, w ten sposób otwieramy się na wsparcie. Inni będą mieli okazję nam pomóc. Czasem możemy otrzymać pomoc od osób, po których byśmy się tego nie spodziewali.
Koronawirus - psychoterapia
Wsparcie w tych trudnych dla nas chwilach powinniśmy czerpać od naszej rodziny, przyjaciół. Jednak zdarza się, że rozmowa z naszymi najbliższymi nie wystarcza. Czasem żałobie towarzyszą objawy depresyjne, z którymi ciężko sobie samemu poradzić. Ponadto po śmierci bliskiej osoby nasz organizm może być bardzo wyczerpany zarówno fizycznie jak i emocjonalnie, wskutek czego trudniej nam odpowiednio przepracować żałobę. Dlatego warto zastanowić się nad wsparciem psychoterapeutycznym. Warto z niego skorzystać szczególnie w tym czasie, gdy potrzebujemy zrozumienia i przestrzeni do poukładania sobie niektórych spraw, aby móc odzyskać zachwiana równowagę dla dobra naszego funkcjonowania.