Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Koronawirus i śmierć najbliższych – jak sobie z nią radzić?

Utrata bliskiej osoby

Utrata bliskiej osoby jest jednym z najbardziej stresogennych zdarzeń w naszym życiu. Przeżywanie śmierci ważnej dla nas osoby jest bardzo trudne, wymaga wnikliwego rozpoznania własnych uczuć, pracy nad swoimi emocjami oraz zaakceptowania zaistniałej sytuacji. Często członkowie rodziny i znajomi nie wiedzą jak zachować się, co powiedzieć osobie przeżywającej żałobę, żeby jej dodatkowo nie zranić. W tym czasie przeważnie cierpiąca osoba nie oczekuje żadnych rad, ani pocieszeń, ale potrzebuje poświęcenia uwagi, zrozumienia i towarzyszenia.

 

Czym jest żałoba bo utracie bliskiej osoby

Stanem, który jest konieczny do poradzenia sobie z odejściem ważnej dla nas osoby jest żałoba. Jej głębokość i długość zależy od różnych czynników np. od naszych indywidualnych cech, zażyłości relacji jaką mieliśmy ze zmarłą osobą, wsparcia otoczenia oraz specyfiki czasu, w którym nastąpiła śmierć. Żałoba łączy się z trudnymi i bolesnymi doświadczeniami. Jednak nie należy ich unikać tylko za nimi podążać. Unikanie niewygodnych, trudnych myśli nie rozwiązuje problemu, a w przyszłości może wiązać się z wystąpienie wielu nieoczekiwanych i niepożądanych stanów, jak np. nieoczekiwane, niekontrolowane wybuchy płaczu w sytuacjach, które kojarzą się z osobą zmarłą. Z tego względu należy dać sobie czas na przepracowanie tego wszystkiego, co łączy się ze śmiercią bliskiej osoby. 

Etapy żałoby

Mimo tego iż każdy zmierza się ze swoimi uczuciami, lękiem, myślami dotyczącymi śmierci w indywidualny sposób można wyróżnić 4 etapy żałoby, które występują u większości osób.

1. Zaprzeczenia tego, że bliska osoba zmarła

W tym etapie najczęściej z niedowierzaniem podchodzimy do wiadomości o tym, że nie ma już wśród nas pewnej osoby. Pojawia się myślenie, że to nie możliwe, nie dzieje się naprawdę, to sen. Nie wierzymy, że ktoś dla nas ważny odszedł.  

2. Etap złości

Polega na ekspresji buntu w związku zaistniałym stanem rzeczy. Dochodzi wtedy do obwiniania za śmierć lekarzy, Boga, los, świat, samego siebie lub nawet osobę zmarłą. Czasem występuje również poczucie niesprawiedliwości, gdyż zmarły był postrzegany jako osoba zbyt dobra lub zbyt młoda, by umrzeć.

3. Rozpacz

W tym etapie dochodzi do nas co tak naprawdę się stało. Zauważamy jest to bolesne, ale prawdziwe i nie da się tego cofnąć. Podczas tego etapu nasze cierpienie osiąga wartość szczytową. Należy pozwolić sobie na cierpienie, nie wyciszać go. Ważnym jest, aby nasze nagromadzone emocje znalazły gdzieś ujście np. w formie płaczu. 

4. Akceptacja 

Polega na pogodzeniu się ze śmiercią bliskiej osoby. Emocje i myśli które są związane z tą osobą nadal będą nam towarzyszyć, ale już potrafimy sobie z nimi radzić. Powinien też nastąpić stopniowy powrót do codziennego funkcjonowania. 

Żałoba nie ma ona określonego czasu trwania, gdyż każdy przeżywa ją w indywidualny sposób, jednak średnio trwa około roku. Jeśli przez kilka lat nie potrafimy poradzić sobie z utratą bliskiej osoby powinniśmy skorzystać ze wsparcia psychoterapeuty.

Uniwersalne sposoby na poradzenie sobie ze stratą:

 • nie tłumić własnych uczuć jak cierpienie, ból, lęk, strach, poczucie słabości, 

 • pozwolić sobie na smutek, 

 • dać sobie czas na przeżywanie i rozmyślanie o stracie,

 • zdanie sobie sprawy z dotkliwości straty i jak ona na mnie wpływa,

 • mówić o swoich uczuciach i potrzebach, w ten sposób otwieramy się na wsparcie. Inni będą mieli okazję nam pomóc. Czasem możemy otrzymać pomoc od osób, po których byśmy się tego nie spodziewali. 

Koronawirus - psychoterapia

Wsparcie w tych trudnych dla nas chwilach powinniśmy czerpać od naszej rodziny, przyjaciół. Jednak zdarza się, że rozmowa z naszymi najbliższymi nie wystarcza. Czasem żałobie towarzyszą objawy depresyjne, z którymi ciężko sobie samemu poradzić. Ponadto po śmierci bliskiej osoby nasz organizm może być bardzo wyczerpany zarówno fizycznie jak i emocjonalnie, wskutek czego trudniej nam odpowiednio przepracować żałobę. Dlatego warto zastanowić się nad wsparciem psychoterapeutycznym. Warto z niego skorzystać szczególnie w tym czasie, gdy potrzebujemy zrozumienia i przestrzeni do poukładania sobie niektórych spraw, aby móc odzyskać zachwiana równowagę dla dobra naszego funkcjonowania.

Nasi terapeuci

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Wykształcenie   |   Doświadczenie   |   Profesjonalizm

Rozwiązaniem na wszystkie problemy może być wsparcie odpowiednich ludzi wokół nas 

W MindMed współpracujemy wyłącznie z certyfikowanymi, doświadczonymi oraz sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Liczy się dla nas Twoje zaufanie. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci to specjaliści w swojej branży, których kompetencje umożliwiają skutecznie pomagać pacjentom wprowadzać pozytywne zmiany w ich życiu i wspierać w procesie dążenia do dobrostanu. Cechuje nas indywidualne podejście do każdego problemu, dlatego możemy Ci pomóc z wszelkimi trudnościami z jakimi się zmagasz. 

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci dzielą się swoją wiedzą w mediach na temat walki z depresją, nerwicami, lękami oraz innymi problemami natury psychicznej

Twój problem da się rozwiązać

Poradnictwo internetowe czy rozmowa z przyjacielem nie zawsze okazują się wystarczające. W wielu przypadkach rozwiązanie problemu wymaga bezpośredniego kontaktu z osobą z odpowiednimi kwalifikacjami. Istnieją takie trudności, z których rozwiązaniem może pomóc tylko profesjonalista.

Liczy się wsparcie

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w kryzysach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Wartościowy może okazać się kontakt z człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia i motywację, a także pomoże Ci zauważyć zależności przyczynowo-skutkowe związane z mechanizmami myślowymi i behawioralnymi.  Pierwszym krokiem do osiągnięcia dobrostanu może okazać się nawiązanie kontaktu z psychoterapeutą.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą to początek pracy nad samym sobą. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać odpowiedniego specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Relacja psychoterapeutyczna z psychologiem/psychoterapeutą może być źródłem cennych wskazówek i rozwiązań, które wesprą Cię w drodze do samoświadomości. 

W Instytucie MindMed znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami przez okres minimum 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

stosują techniki z różnych nurtów terapeutycznych i specjalizują się w wielu problemach

stale dążą do rozwoju swoich kompetencji, dzięki regularnym superwizjom, konsultacjom oraz współpracy między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, analizę i wspólną pracę nad mechanizmami kierującymi postrzeganiem rzeczywistości oraz naszymi reakcjami.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który dzięki specjalnym kursom przygotowawczym, profesjonalnym szkoleniom oraz uzyskanym certyfikatom, przez wiele lat zdobywa odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Proces uzyskania zawodu psychoterapeuty wymaga ukończenia minimum 5 letnich studiów magisterskich oraz 4 letniego kursu w szkole psychoterapii, wybranej według specyfiki swojej pracy. Podczas długoletniej nauki, przyszli psychoterapeuci zobowiązani są do ukończenia własnej terapii oraz poddawaniu swojej pracy superwizji, które stanowią podstawę ich profesjonalizmu. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym i jest to podstawa dołączenia do naszego zespołu.  

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od zgłoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji z Asystentem Psychoterapii
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i na jej podstawie pomoże Ci wybrać odpowiedniego terapeutę
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy, taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie wybierzecie właściwy nurt psychoterapii oraz jej rodzaj
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań wraz z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii oraz plan działania, po czym zawiążecie kontrakt psychoterapeutyczny, stanowiący podstawę Waszej współpracy
 • Dzięki wstępnym konsultacjom oraz dokładnemu wywiadowi diagostycznemu nasz specjalista wskaże Ci genezę oraz specyfikę problemu, z jakim się zmagasz
 • Podczas trwania procesu terapeutycznego zrozumiesz zależności przyczynowo-skutkowe wpływające na Twoje myślenie i zachowanie, dzięki czemu uda Ci się wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość spróbowania terapii w innym nurcie. Kładziemy nacisk na wartość relacji terapeutycznej, której podstawą jest Twój komfort, także zawsze możesz również spróbować współpracy z innym terapeutą 

Najczęstsze obszary pomocy

Spektrum trudności z jakimi możemy się zmagać na codzień jest bardzo bogate. Zaburzenia nastroju, przewlekły stres, niezrozumiałe lęki, zakłócona higiena snu, bądź degenerujące funkcjonowanie traumatyczne wydarzenia mogą stanowić przyczynę stagnacji oraz poczucia bezradności w obliczu wyzwań życia codziennego.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość swojego życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press