Twórcą terapii Gestalt był Frederick S. Gestalt, który twierdził, że należy koncentrować się na teraźniejszości „tu i teraz”, bo przyszłość i przeszłość odczuwamy w teraźniejszości. Celem terapii jest udzielenie pomocy sobie w osiąganiu większej niezależności, w jej codziennym życiu oraz w pokonaniu wszystkich blokad, które ograniczają naturalny rozwój jednostki.
Terapia Gestalt ma stworzyć warunki do pełnego doświadczenia siebie. Pacjentowi proponuje się ćwiczenia do samoobserwacji myśli, odczuć i doznań zmysłowych. Pełne doświadczenie siebie to warunek szczerej komunikacji z innymi, rezygnacji z odgrywania fałszywych ról i odpowiedniego dokonywania życiowych wyborów, zgodnych z autentycznymi pragnieniami.
W psychoterapii Gestalt uważa się, że człowiek składa się z duszy i ciała. Dlatego należy pracować zarówno nad psychiką, jak i nad ciałem. Oba aspekty są powiązane ze sobą, często bowiem nasze emocje są odzwierciedlone w naszej postawie. Zycie tu i teraz zaczyna się wtedy, kiedy jednostka jest świadoma wieloaspektowości swojej osoby.
Techniki terapii Gestalt są czasem wykorzystywane w terapii indywidualnej i małżeńskiej, ale jej podstawową formą jest terapia grupowa. Terapeuta tworzy w grupie bezpieczną atmosferę, nie radzi, nie poucz, nie popycha nikogo, nie naciska, przez co we właściwym dla siebie momencie pacjent sam podejmuje ryzyko dzielenia się z innymi swoimi problemami.
Psychoterapia Gestalt ma na celu pomóc człowiekowi, który czuje się zagubiony, nie do końca jest zadowolony ze swojego życia, ma problemy z osobowością. Jeśli pacjent zaufa swojemu terapeucie i jest chętny do współpracy psychoterapia może rozwiązać wiele problemów. Z terapii mogą korzystać również ci, którzy dążą do lepszego poznania siebie, do samorozwoju, do lepszego radzenia sobie w życiu. Terapia nie kończy się w momencie wygaśnięcia relacji terapeutycznej, pacjent kontynuuje ją sam, poza gabinetem terapeuty.