Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Terapia psychodynamiczna

Szkoła psychodynamiczna

Jedna z głównych szkół psychologicznych, która kładzie nacisk na dynamiczne siły rządzące osobowością, wskazuje możliwości występowania, konfliktów między nimi oraz przedstawia propozycję ich leczenia. Podejście to uznaje, że głównym źródłem psychologicznych problemów zdrowotnych jest konflikt między sprzecznymi dążeniami różnych warstw osobowości, co skutkuje lękiem, złym samopoczuciem, oraz innymi niekorzystnymi objawami.

Twórcą podejścia psychodynamicznego jest Z. Freud, który jako pierwszy wprowadził do psychologii pojęcie nieświadomości i stworzył teorię psychologiczną wraz z oryginalną metodą terapeutyczną. Kontynuatorzy Freuda dodawali do jego myśli swoje własne rozważania i ujmowali z nie fragmenty, z którymi się nie zgadzali. C.G. Jung kładł większy nacisk na pojęcie nieświadomości, wprowadzając termin nieświadomości kolektywnej. A. Adler umniejszył rolę potrzeb seksualnych na rzez potrzeby wyrażenia siebie, wpływania na innych ludzi. K. Horney uważała, że źródłem lęku jest niemożność realizacji potrzeb społecznych. Współcześni przedstawiciele podejścia psychodynamicznego różnią się od Freuda w pojmowaniu rozwoju psychoseksualnego i psychodynamicznego, kładą również większy nacisk na fakt, że człowiek jest istotą społeczną.

Osobowość człowieka składa się z trzech elementów: id, ego i super ego.

Id jest nieświadome i obejmuje tę część nieświadomości, której celem jest zaspokajanie podstawowych potrzeb kierując się tzw. „zasadą przyjemności”, polegającą na tym, że ludzie z zasady szukają przyjemności unikając przy tym wszelkiego rodzaju bólu.

Ego jest świadomą częścią psychiki, hamuje nieposkromiony hedonizm id, stara się zapewnić długofalowe korzyści, niweluje ryzyko negatywnych doznań związanych ze zbyt silnym uleganiem pierwotnym popędom. Ego obejmuje świadomą część osobowości, lecz nie wszystkie jego funkcje są świadome. Wytwarza mechanizmy obronne na ataki np. ze strony superego: zaprzeczenie, przemieszczenie, fantazję, projekcję, sublimacje.

Superego pełni rolę czegoś, co można by przyrównać do terminu sumienia, gdyż cenzoruje ono działalność id oraz stara się osiągnąć perfekcję. Super ego działa w zaprzeczeniu id, ponieważ zachowuje się w akceptowany w społeczeństwie sposób i kontroluje rozróżnianie dobrego i złego w jednostce.

Czym charakteryzuje się psychoterapia psychodynamiczna?

Psychoterapia psychodynamiczna szczególnie opiera się o relację terapeutyczną. Ważny jest także dialog terapeutyczny. Te dwa aspekty mają za zadanie pomóc pacjentowi zrozumieć jego sposób odbierania i kreowania rzeczywistości wewnętrznej i zewnętrznej.

Podstawowym narzędziem terapii jest rozmowa.

Terapeuta psychodynamiczny poprzez oddziaływania werbalne pomaga pacjentowi spojrzeć na jego dotychczasowe doświadczenia z innej perspektywy.

 

W jakich przypadkach warto skorzystać z terapii psychodynamicznej?

Terapię psychodynamiczną można zastosować przy wielu problemach psychicznych. Najczęściej pacjentami terapeutów psychodynamicznych są osoby, które zmagają się z:

•             zaburzeniami nastroju,

•             zaburzeniami odżywiania,

•             zaburzeniami lękowymi,

•             zaburzeniami osobowości,

•             zaburzeniem stresowym pourazowym (PTSD),

•             problemami w relacjach z innymi ludźmi.

 

Terapia psychodynamiczna: jak przebiega?

Współcześnie sesja z terapeutą pracującym w nurcie psychodynamicznym odbywa się „twarzą w twarz”. Pacjent jest zachęcany do dzielenia się swoimi myślami, fantazjami, skojarzeniami, uzyskuje przyzwolenie na wprowadzenie treści wstydliwych. Terapeuta dostosowuje swoją aktywność do potrzeb i możliwości pacjenta, podążając za dynamiką jego przeżyć psychicznych, poszukuje z pacjentem nowego rozumienia, nie doradza.

Dając poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny towarzyszy pacjentowi w rozwiązaniu nieświadomych konfliktów, w przepracowaniu trudnych wątków jego życia. Korzystając z mechanizmu przeniesienia (w trakcie procesu terapeutycznego, pacjent zaczyna przenosić na terapeutę swoje uczucia, które w przeszłości czuł wobec ważnej dla niego osoby, będącej w centrum emocjonalnego konfliktu) terapeuta umożliwia pacjentowi przeżycie doświadczenia emocjonalnego, które warunkuje zmiany w jego osobowości i staje się bazą do wprowadzenia korzystnych zmian w funkcjonowaniu.

 

Terapia psychodynamiczna: jak długo trwa?

Czas trwania terapii psychodynamicznej jest określany indywidulanie. Ilość sesji terapeutycznych jaka jest potrzebna aby osiągnąć poprawę stanu psychicznego pacjenta jest zależna mi.in od problemu z jakim zmaga się pacjent, a także od czasu w jakim pojawiają się pierwsze efekty psychoterapii. Należy zwrócić uwagę również na postawę pacjenta w czasie terapii – pacjent powinien być otwarty i szczery w stosunku do swojego terapeuty.

Terapia psychodynamiczna: jakie przynosi efekty?

 • złagodzenie objawów
 • zwiększenie zasobów psychologicznych czyli, wzbogacenie o coś np.:
  • poprawę komunikacji interpersonalnej,
  • budowanie satysfakcjonujących związków,
  • zwiększenie pewności siebie,
  • lepsze radzenie sobie z trudnościami w życiu codziennym,
  • samoświadomość.

Zobacz wszystkie nurty psychoterapeutyczne: psychoanalityczny, systemowy, poznawczo-behawioralny, zobacz wszystkie

 

Terapeuci psychodynamiczni w naszych gabinetach

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Licencjonowani   |   Doświadczeni   |   Sprawdzeni Psychoterapeuci

Rozwiązaniem na wszystkie problemy, są odpowiedni ludzie wokół nas

W MindMed współpracujemy jedynie z certyfikowanymi, doświadczonymi i sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci posiadają odpowiednie certyfikaty i doświadczenie umożliwiające skuteczną pomoc w osiąganiu pozytywnej zmiany w życiu, niezależnie od tego, z jakim problemem do nas zadzwonisz.

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci rozmawiają w mediach o radzeniu sobie z depresją, nerwicami, lękami, uzależnieniami i innych problemach.

Twój problem da się rozwiązać

Czytanie internetowych porad czy rozmowa z przyjacielem, może w Twoim przypadku nie wystarczyć. Aby znaleźć rozwiązanie problemu potrzebny jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Są też takie trudności, w których pomóc może tylko profesjonalista.

Każdy potrzebuje kontaktu

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w trudnościach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Kontaktu z drugim człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia, motywację. Kontakt internetowy może pomóc, ale nie jest w stanie zastąpić bezpośredniej relacji psychoterapeutycznej.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą jest pierwszym krokiem do pomocy sobie. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Pomoże Ci wizyta u psychologa-psychoterapeuty, którego możesz być pewien.

W MindMed Instytut znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami co najmniej przez okres 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

pracują w różnych nurtach psychoterapii i specjalizują się różnych problemach

regularnie odbywają superwizje, konsultują się i współpracują między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga trwale poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, rozmowę i pomoc w odkrywaniu siebie. Bez przepisywania leków czy udzielania porad.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który jest specjalnie przygotowany poprzez kursy i certyfikacje do tego, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Aby zostać psychoterapeutą trzeba ukończyć 5-6 letnie studia, często 5 letnią specjalizację kliniczną, a następnie co najmniej 4 letni kurs w wybranej szkole psychoterapeutycznej, przejść własną psychoterapię i stale rozwijać się konsultując w superwizji. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym.

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od złoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i pomoże Ci w wyborze psychoterapeuty
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań razem z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii, który chcesz osiągnąć tzw. kontrakt psychoterapeutyczny
 • W trakcie psychoterapii będziesz mógł lepiej poznać siebie, przyczyny i skutki swoich decyzji, aby finalnie świadomie wpłynąć na pozytywną zmianę w swoim życiu
 • W trakcie pierwszych konsultacji doświadczony psycholog zdiagnozuje przyczynę Twoich problemów
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie z psychologiem wybierzesz właściwy nurt psychoterapii oraz rodzaj np. psychoterapię indywidualną, par, systemową czy grupową
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość sprobowania terapii w innym nurcie lub z terapeutą z którym będziesz się czuć najbardziej komfortowo

Najczęstsze obszary pomocy

Obniżenia nastroju, stres, stany depresyjne, lęki, problemy z zasypianiem, tragiczne i traumatyczne wydarzenia, po których nie łatwo się pozbierać. Spektrum trudności dnia codziennego jest bardzo duże.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press