Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Wypalenie zawodowe - objawy i leczenie

Praca wypełnia człowiekowi ponad połowę życia jest źródłem jego sensu, zapewnia materialne warunki realizacji i decyduje o jego rozwoju i ukierunkowaniu w życiu. Pracę można traktować jako powołanie, źródło zarobkowania i szansę samorealizacji. Jednak w pewnych warunkach może prowadzić do negatywnego stanu wyczerpania emocjonalnego, psychicznego i fizycznego, który jest końcowym efektem stopniowego procesu wypalenia zawodowego.

Wypalenie zawodowe - przyczyny

Wypalenie zawodowe dotyczy przede wszystkim osób, które początkowo były silnie zmotywowane i zaangażowane w swoją pracę i spodziewały się czerpać z niej poczucie sensu swojej egzystencji.
Postawy typowe dla osób zagrożonych wypaleniem zawodowym to:

 • angażowanie się w pracę całym sercem,
 • duże oczekiwania względem własnej osoby,
 • negowanie własnych granic obciążenia,
 • spychanie na dalszy plan osobistych potrzeb i interesów,
 • dobrowolne i chętne przejmowanie nowych obowiązków i zadań.

Kluczowym czynnikiem dla rozwoju wypalenia zawodowego jest chroniczne doświadczanie niepowodzenia w zmaganiu się ze stresem i powstanie przekonania o niemożności skutecznego poradzenia sobie trudnościami i frustracjami związanymi z pracą zawodową. Zjawisko to często związane jest z doświadczeniem rozbieżności między oczekiwaniami zawodowymi, a realiami zawodu. Konfrontacja idealistycznych założeń i rzeczywistości prowadzić może do bolesnego rozczarowania i utraty złudzeń. Jeżeli jednostka nie wykaże się elastycznością i nie uruchomi mechanizmów adaptacyjnych istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie umacniać się w przekonaniu o swoich niskich kompetencjach i niemożliwości realizacji ideałów, a to prowadzi do utraty poczucia sensu pracy.
Wypaleniem zawodowym bardziej zagrożeni są tzw. perfekcjoniści, osoby zbyt mało racjonalne i mało refleksyjnie, sztywno trzymające się utartych sposobów myślenia i działania oraz nieakceptujące siebie. Szczególnie te osoby mogą rozwijać irracjonalne, skrajne przekonania takie jak:

 • trzeba być lubianym i szanowanym przez wszystkich za wszelkie poczynania,
 • powinno się być maksymalnie kompetentnym we wszystkich sferach działalności,
 • ludzie są niedoskonali, słabi i zasługują na karę,
 • katastrofalne jest, gdy rzeczywistość nie zgada się i oczekiwaniami,
 • ludzkie niepowodzenia mają swoją historię i zewnętrzne przyczyny,
 • nie znany jest jedyny i doskonały sposób rozwiązywania wszystkich trudności i to jest straszne,
 • powinno się bardzo silnie przeżywać problemy innych ludzi, gdy działamy na rzecz ich dobra,
 • lepiej jest unikać trudności niż zmierzyć się z nimi.

Do wypalenia zawodowego przyczynić się może brak wiedzy na temat tego zjawiska oraz mała świadomość własnych ograniczeń. To prowadzi do unikania poszukiwania w wsparcia wśród współpracowników, izolowaniem się, z obawy przed niekorzystnymi porównaniami. Brak wsparcia społecznego to kolejny czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia zespołu wypalenia. 
Przyczyny wypalenia tkwiące w środowisku pracy to:

 • nadmierny zakres obowiązków,
 • przeciążenie,
 • ciężar ważnych decyzji w zbyt krótkim czasie,
 • naciski środowiskowe,
 • naciski biurokratyczne- ograniczają wolność w pracy i zmuszają do poświęcania czasu i wysiłku na sprawy drugorzędne,
 • kłopoty administracyjne,
 • nadmierne obciążenie obowiązkami społecznymi,
 • sprzeczne wymagania.

Niewspierające warunki pracy i brak skutecznych strategii radzenia sobie ze stresem, nazbyt wyniosłe, „romantyczne” wyobrażenie o pracy to główne źródła wypalenia zawodowego.

Wypalenie zawodowe - Objawy

Pierwsze sygnały mogą być niedostrzegane lub bagatelizowane – napięcie, zmęczenie, drażliwość, wzmożona aktywność na zmianę z oznakami wyczerpania psychicznego i fizycznego. Utrata energii, zniechęcenie a nawet objawy depresji ale ograniczone do sytuacji zawodowej. Własne potrzeby zostają zaniedbywane ale tez coraz trudniej znieść wymagania klientów czy przełożonych, pojawia się coraz więcej narzekań. Dochodzi do dystansowania się w kontaktach z innymi, zobojętnienia, spadku zaangażowania. Mimo że dana osoba pracuje dużo, jest mało efektywna. Nasilają się objawy fizyczne takie jak zaburzenia snu, apetytu, podatność na infekcje, skłonność do przyjmowania leków uspokajających czy nasennych i używki. W kontaktach z innymi brakuje empatii a zachowania otoczenia spostrzegane są jako wrogie, wymagające i nadmiernie obciążające. Postępuje izolowania się i wycofywania z życia. Jeżeli napięcie jest bardzo wysokie do jego rozładowania nie wystarczy praca więc zostaje przeniesione na relacje rodzinne i przyjacielskie. Może to prowadzić do nasilania konfliktów osobistych i rodzinnych a nawet myśli samobójczych.

Kiedy to chwilowe załamanie, a kiedy wypalenie.

Stres i zmęczenie zdarzają się każdemu. Nie każdy kryzys zawodowy musi oznaczać wypalenie. Zwykle po kryzysie dość szybko dochodzimy do siebie. Nawet jeżeli czujemy się zmęczeni czy zestresowani to może temu towarzyszyć poczucie spełnienia. Wypoczynek wystarcza żeby dojść do siebie.

Wypalenie zawodowe - Kiedy zacząć coś z tym robić

Wypaleniu zawodowemu można przeciwdziałać poprzez adaptację do nowego stanowiska pracy, warsztaty motywacyjne, radzenia sobie ze stresem, asertywności czy zarządzania czasem. W pierwszych etapach wypalenia pomocny może być coach, który pomaga urealniać oczekiwania, odkrywać i wykorzystywać swoje kompetencję, wspomagać motywację i inspirować do rozwijania elastycznych sposobów radzenia sobie z trudnościami i obciążeniem emocjonalnym. 
Im więcej objawów wypalenia takich jak rozdrażnienie, izolowanie się, chroniczne zmęczenie, poczucie pustki wewnętrznej i bezsensu, zaburzenia somatyczne, konflikty w środowisku pracy i rodzinnym tym większe prawdopodobieństwo, że niezbędna będzie pomoc psychoterapeuty.

Leczenie wypalenia zawodowego -  metody walki bez potrzeby zmiany pracy.

 • rozwój poczucia własnych kompetencji, zaradności,
 • higiena psychiczna, aktywność fizyczna, stosowanie technik relaksacyjnych,
 • wsparcie społeczne,
 • bardziej efektywne strategie radzenia sobie nastawione na rozwiązanie problemu niż na emocje i mechanizmy obronne unikania,
 • dobra organizacja pracy – zarządzanie czasem,
 • asertywność,
 • równowaga między życiem zawodowym i osobistym, zróżnicowane źródła satysfakcji życiowej,
 • świadomość swoich zasobów i ograniczeń,
 • realistyczne oczekiwania wobec pracy,
 • szkolenia, wsparcie w środowisku pracy, coaching, psychoterapia,

Wypalenie zawodowe w korporacji

W wielu firmach, korporacjach pracownic dostrzegają rozbieżność miedzy deklarowanymi przez organizację wartościami a rzeczywistością. W korporacji, w której czujemy się jak trybiki w maszynie, musi my radzić sobie z absurdami biurokracji, sztywnych procedur. Slogany mówiące: „Ludzie są naszym najcenniejszym zasobem” trudno traktować poważnie. Dochodzi do rozczarowania. Przeciętny dzień pracy w wielu korporacjach nie stwarza warunków do twórczego myślenia, budzenia zainteresowań i przeżywania radości. Namiar zadań, pośpiech, presja osiągnięć powoduje wyczerpanie i rezygnację.

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Licencjonowani   |   Doświadczeni   |   Sprawdzeni Psychoterapeuci

Rozwiązaniem na wszystkie problemy, są odpowiedni ludzie wokół nas

W MindMed współpracujemy jedynie z certyfikowanymi, doświadczonymi i sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci posiadają odpowiednie certyfikaty i doświadczenie umożliwiające skuteczną pomoc w osiąganiu pozytywnej zmiany w życiu, niezależnie od tego, z jakim problemem do nas zadzwonisz.

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci rozmawiają w mediach o radzeniu sobie z depresją, nerwicami, lękami, uzależnieniami i innych problemach.

Twój problem da się rozwiązać

Czytanie internetowych porad czy rozmowa z przyjacielem, może w Twoim przypadku nie wystarczyć. Aby znaleźć rozwiązanie problemu potrzebny jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Są też takie trudności, w których pomóc może tylko profesjonalista.

Każdy potrzebuje kontaktu

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w trudnościach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Kontaktu z drugim człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia, motywację. Kontakt internetowy może pomóc, ale nie jest w stanie zastąpić bezpośredniej relacji psychoterapeutycznej.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą jest pierwszym krokiem do pomocy sobie. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Pomoże Ci wizyta u psychologa-psychoterapeuty, którego możesz być pewien.

W MindMed Instytut znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami co najmniej przez okres 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

pracują w różnych nurtach psychoterapii i specjalizują się różnych problemach

regularnie odbywają superwizje, konsultują się i współpracują między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga trwale poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, rozmowę i pomoc w odkrywaniu siebie. Bez przepisywania leków czy udzielania porad.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który jest specjalnie przygotowany poprzez kursy i certyfikacje do tego, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Aby zostać psychoterapeutą trzeba ukończyć 5-6 letnie studia, często 5 letnią specjalizację kliniczną, a następnie co najmniej 4 letni kurs w wybranej szkole psychoterapeutycznej, przejść własną psychoterapię i stale rozwijać się konsultując w superwizji. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym.

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od złoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i pomoże Ci w wyborze psychoterapeuty
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań razem z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii, który chcesz osiągnąć tzw. kontrakt psychoterapeutyczny
 • W trakcie psychoterapii będziesz mógł lepiej poznać siebie, przyczyny i skutki swoich decyzji, aby finalnie świadomie wpłynąć na pozytywną zmianę w swoim życiu
 • W trakcie pierwszych konsultacji doświadczony psycholog zdiagnozuje przyczynę Twoich problemów
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie z psychologiem wybierzesz właściwy nurt psychoterapii oraz rodzaj np. psychoterapię indywidualną, par, systemową czy grupową
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość sprobowania terapii w innym nurcie lub z terapeutą z którym będziesz się czuć najbardziej komfortowo

Najczęstsze obszary pomocy

Obniżenia nastroju, stres, stany depresyjne, lęki, problemy z zasypianiem, tragiczne i traumatyczne wydarzenia, po których nie łatwo się pozbierać. Spektrum trudności dnia codziennego jest bardzo duże.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press