Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Zaburzenia i stany lękowe, osobowość lękliwa, ataki paniki

Poniżej dowiesz się czym jest stan lękowy i atak paniki. Problemy natury psychologicznej, takie jak lęki, wymagają zrozumienia siebie i przepracowania własnych emocji. Do tego niezbędny jest kontakt z drugim człowiekiem, a najskuteczniejszą pomoc otrzymasz pracując z profesjonalnym psychoterapeutą.

Jeśli chcesz otrzymać pomoc i umówić się na bezpłatną konsultację, na której wspólnie z drugą osobą, psychoterapeutą, postawimy diagnozę i powiemy Ci w jaki sposób poradzić sobie z problemem to wypełnij formularz po prawej. Bedziesz mógł:

 • dowiedziesz się wszystkiego anonimowo
 • otrzymasz diagnozę
 • i omówienie testów 
 • zdecydujesz czy psychoterapią jest najlepszą formą pomocy dla Ciebie.

Jeśli chcesz poznać czym jest psychoterapia, dowiedzieć się kim jest psychoterapeuta i jak pracujemy zapraszamy na dół strony.

Czym są stany lękowe/ataki paniki?

Co wyróżnia zaburzenia i stany lękowe?

Uczucie duszności, zawroty głowy, łomotanie serca, zimny pot – to objawy napadu lęku. Są nawracające, trwają kilka bądź kilkanaście minut i pojawiają się bez żadnego wyraźnego powodu. Mocno utrudniają choremu funkcjonowanie i mogą je nawet uniemożliwiać. Wymagają leczenia. 

Pojęciem tym określa się wszystkie sytuacje, w których osoba doświadcza nieuzasadnionego lęku objawiającego się bardzo mocno wrażeniami somatycznymi (wspominanym wcześniej kołataniem serca, dusznościami, zawrotami głowy, poceniem). Ważne jest to, że napad paniki pojawia się nagle, nie jest możliwy do przewidzenia przez chorego i mimo tego, że trwa dość krótko, jest na tyle dużym szokiem i problemem, że chory zaczyna obawiać się nawrotu napadu.

Utrudnia to codzienne funkcjonowanie, bo osoba z napadami paniki, chcąc zrozumieć co się z nią dzieje, szuka przyczyn pojawiania się lęków i zaczyna przypisywać im konkretne przyczyny, po to, by móc ich uniknąć. Przykładowo, jeśli napad wydarzył się w miejscu pracy, zaczyna bać się, że to praca wywołuje napad i zaczyna unikać przychodzenia do biura.

Zobacz jak wygląda życie osoby z lękami.
Kliknij play poniżej.

Skąd biorą się napady lękowe?

Powstawanie napadów paniki nie jest do końca wyjaśnione. Psychiatria uznaje, że mogą mieć przyczyny biologiczne i psychologiczne. Niestety brak całkowitej pewności co do tego, co je wywołuje sprawia, że leczenie stanów lękowych jest trudne i wymaga łączenia wielu metod (najczęściej psychoterapii i farmakoterapii).

Rodzaje zaburzeń lękowych

Napady paniki zdarzają się w wielu różnych schorzeniach i trudnościach psychologicznych. Trzy najczęstsze sytuacje to:

Zaburzenia lękowe uogólnione

Uogólniony i uporczywy lęk, występujący niezależnie od okoliczności bądź sytuacji. Do najczęstszych objawów należą:

 • drżenie
 • pocenie się
 • zawroty głowy
 • przyśpieszone bicie serca
 • uczucie zdenerwowania.

Pacjent boi się, że jego samego albo kogoś z jego bliskich spotka coś złego (nie jest to jednak jakaś konkretna obawa). Najczęściej osoba doświadczająca ataku boi się, że „coś się stanie” bądź obawia się utraty zdrowia, śmierci).

Najbardziej narażone na to schorzenie są kobiety, które doświadczają długotrwałej sytuacji stresowej. Przebieg schorzenia bywa różny, najczęściej jednak jest przewlekły, a nasilenie objawów zmienne. .

Zaburzenia depresyjno – lękowe

O tym zaburzeniu mówimy wtedy, kiedy obecne są zarówno objawy lęku jak i depresji nasilone w takim samym stopniu.

Osobowość lękliwa (unikająca)

Osoba chora koncentruje się mocno na byciu krytykowanym. Ma niskie poczuciem własnej wartości. Czuje się nieatrakcyjna, mało ważna, ma zaniżoną samoocenę. W sytuacjach społecznych często doświadczana uczucia napięcia i niepokoju. Źle czuje się wśród innych ludzi, nie lubi i nie chce uczestniczyć w spotkaniach z innymi.

Zaburzenie lękowe prowadzi do unikania innych osób oraz niechęci do interakcji a to wiąże się z ograniczeniem funkcjonowania społecznego i zawodowego.

Jak leczyć zaburzenia lękowe?

Przy łagodnych napadach lękowych wystarczająca może być psychoterapia (zwłaszcza nurty psychodynamiczny i psychoanalityczny), która pozwoli dotrzeć do źródeł problemu i je rozwiązać.

W cięższych stanach potrzebne jest leczenie farmakologiczne (lekarz psychiatria), które pozwoli zapanować nad objawami. Aby wyleczyć zaburzenia lękowe stosuje się w tych sytuacjach również psychoterapię.

Nasi terapeuci

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Wykształcenie   |   Doświadczenie   |   Profesjonalizm

Rozwiązaniem na wszystkie problemy może być wsparcie odpowiednich ludzi wokół nas 

W MindMed współpracujemy wyłącznie z certyfikowanymi, doświadczonymi oraz sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Liczy się dla nas Twoje zaufanie. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci to specjaliści w swojej branży, których kompetencje umożliwiają skutecznie pomagać pacjentom wprowadzać pozytywne zmiany w ich życiu i wspierać w procesie dążenia do dobrostanu. Cechuje nas indywidualne podejście do każdego problemu, dlatego możemy Ci pomóc z wszelkimi trudnościami z jakimi się zmagasz. 

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci dzielą się swoją wiedzą w mediach na temat walki z depresją, nerwicami, lękami oraz innymi problemami natury psychicznej

Twój problem da się rozwiązać

Poradnictwo internetowe czy rozmowa z przyjacielem nie zawsze okazują się wystarczające. W wielu przypadkach rozwiązanie problemu wymaga bezpośredniego kontaktu z osobą z odpowiednimi kwalifikacjami. Istnieją takie trudności, z których rozwiązaniem może pomóc tylko profesjonalista.

Liczy się wsparcie

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w kryzysach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Wartościowy może okazać się kontakt z człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia i motywację, a także pomoże Ci zauważyć zależności przyczynowo-skutkowe związane z mechanizmami myślowymi i behawioralnymi.  Pierwszym krokiem do osiągnięcia dobrostanu może okazać się nawiązanie kontaktu z psychoterapeutą.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą to początek pracy nad samym sobą. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać odpowiedniego specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Relacja psychoterapeutyczna z psychologiem/psychoterapeutą może być źródłem cennych wskazówek i rozwiązań, które wesprą Cię w drodze do samoświadomości. 

W Instytucie MindMed znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami przez okres minimum 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

stosują techniki z różnych nurtów terapeutycznych i specjalizują się w wielu problemach

stale dążą do rozwoju swoich kompetencji, dzięki regularnym superwizjom, konsultacjom oraz współpracy między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, analizę i wspólną pracę nad mechanizmami kierującymi postrzeganiem rzeczywistości oraz naszymi reakcjami.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który dzięki specjalnym kursom przygotowawczym, profesjonalnym szkoleniom oraz uzyskanym certyfikatom, przez wiele lat zdobywa odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Proces uzyskania zawodu psychoterapeuty wymaga ukończenia minimum 5 letnich studiów magisterskich oraz 4 letniego kursu w szkole psychoterapii, wybranej według specyfiki swojej pracy. Podczas długoletniej nauki, przyszli psychoterapeuci zobowiązani są do ukończenia własnej terapii oraz poddawaniu swojej pracy superwizji, które stanowią podstawę ich profesjonalizmu. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym i jest to podstawa dołączenia do naszego zespołu.  

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od zgłoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji z Asystentem Psychoterapii
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i na jej podstawie pomoże Ci wybrać odpowiedniego terapeutę
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy, taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie wybierzecie właściwy nurt psychoterapii oraz jej rodzaj
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań wraz z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii oraz plan działania, po czym zawiążecie kontrakt psychoterapeutyczny, stanowiący podstawę Waszej współpracy
 • Dzięki wstępnym konsultacjom oraz dokładnemu wywiadowi diagostycznemu nasz specjalista wskaże Ci genezę oraz specyfikę problemu, z jakim się zmagasz
 • Podczas trwania procesu terapeutycznego zrozumiesz zależności przyczynowo-skutkowe wpływające na Twoje myślenie i zachowanie, dzięki czemu uda Ci się wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość spróbowania terapii w innym nurcie. Kładziemy nacisk na wartość relacji terapeutycznej, której podstawą jest Twój komfort, także zawsze możesz również spróbować współpracy z innym terapeutą 

Najczęstsze obszary pomocy

Spektrum trudności z jakimi możemy się zmagać na codzień jest bardzo bogate. Zaburzenia nastroju, przewlekły stres, niezrozumiałe lęki, zakłócona higiena snu, bądź degenerujące funkcjonowanie traumatyczne wydarzenia mogą stanowić przyczynę stagnacji oraz poczucia bezradności w obliczu wyzwań życia codziennego.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość swojego życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press