Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Zaburzenia i stany lękowe, osobowość lękliwa, ataki paniki

Poniżej dowiesz się czym jest stan lękowy i atak paniki. Problemy natury psychologicznej, takie jak lęki, wymagają zrozumienia siebie i przepracowania własnych emocji. Do tego niezbędny jest kontakt z drugim człowiekiem, a najskuteczniejszą pomoc otrzymasz pracując z profesjonalnym psychoterapeutą.

Jeśli chcesz otrzymać pomoc i umówić się na bezpłatną konsultację, na której wspólnie z drugą osobą, psychoterapeutą, postawimy diagnozę i powiemy Ci w jaki sposób poradzić sobie z problemem to wypełnij formularz po prawej. Bedziesz mógł:

 • dowiedziesz się wszystkiego anonimowo
 • otrzymasz diagnozę
 • i omówienie testów 
 • zdecydujesz czy psychoterapią jest najlepszą formą pomocy dla Ciebie.

Jeśli chcesz poznać czym jest psychoterapia, dowiedzieć się kim jest psychoterapeuta i jak pracujemy zapraszamy na dół strony.

Czym są stany lękowe/ataki paniki?

Co wyróżnia zaburzenia i stany lękowe?

Uczucie duszności, zawroty głowy, łomotanie serca, zimny pot – to objawy napadu lęku. Są nawracające, trwają kilka bądź kilkanaście minut i pojawiają się bez żadnego wyraźnego powodu. Mocno utrudniają choremu funkcjonowanie i mogą je nawet uniemożliwiać. Wymagają leczenia. 

Pojęciem tym określa się wszystkie sytuacje, w których osoba doświadcza nieuzasadnionego lęku objawiającego się bardzo mocno wrażeniami somatycznymi (wspominanym wcześniej kołataniem serca, dusznościami, zawrotami głowy, poceniem). Ważne jest to, że napad paniki pojawia się nagle, nie jest możliwy do przewidzenia przez chorego i mimo tego, że trwa dość krótko, jest na tyle dużym szokiem i problemem, że chory zaczyna obawiać się nawrotu napadu.

Utrudnia to codzienne funkcjonowanie, bo osoba z napadami paniki, chcąc zrozumieć co się z nią dzieje, szuka przyczyn pojawiania się lęków i zaczyna przypisywać im konkretne przyczyny, po to, by móc ich uniknąć. Przykładowo, jeśli napad wydarzył się w miejscu pracy, zaczyna bać się, że to praca wywołuje napad i zaczyna unikać przychodzenia do biura.

Zobacz jak wygląda życie osoby z lękami.
Kliknij play poniżej.

Skąd biorą się napady lękowe?

Powstawanie napadów paniki nie jest do końca wyjaśnione. Psychiatria uznaje, że mogą mieć przyczyny biologiczne i psychologiczne. Niestety brak całkowitej pewności co do tego, co je wywołuje sprawia, że leczenie stanów lękowych jest trudne i wymaga łączenia wielu metod (najczęściej psychoterapii i farmakoterapii).

Rodzaje zaburzeń lękowych

Napady paniki zdarzają się w wielu różnych schorzeniach i trudnościach psychologicznych. Trzy najczęstsze sytuacje to:

Zaburzenia lękowe uogólnione

Uogólniony i uporczywy lęk, występujący niezależnie od okoliczności bądź sytuacji. Do najczęstszych objawów należą:

 • drżenie
 • pocenie się
 • zawroty głowy
 • przyśpieszone bicie serca
 • uczucie zdenerwowania.

Pacjent boi się, że jego samego albo kogoś z jego bliskich spotka coś złego (nie jest to jednak jakaś konkretna obawa). Najczęściej osoba doświadczająca ataku boi się, że „coś się stanie” bądź obawia się utraty zdrowia, śmierci).

Najbardziej narażone na to schorzenie są kobiety, które doświadczają długotrwałej sytuacji stresowej. Przebieg schorzenia bywa różny, najczęściej jednak jest przewlekły, a nasilenie objawów zmienne. .

Zaburzenia depresyjno – lękowe

O tym zaburzeniu mówimy wtedy, kiedy obecne są zarówno objawy lęku jak i depresji nasilone w takim samym stopniu.

Osobowość lękliwa (unikająca)

Osoba chora koncentruje się mocno na byciu krytykowanym. Ma niskie poczuciem własnej wartości. Czuje się nieatrakcyjna, mało ważna, ma zaniżoną samoocenę. W sytuacjach społecznych często doświadczana uczucia napięcia i niepokoju. Źle czuje się wśród innych ludzi, nie lubi i nie chce uczestniczyć w spotkaniach z innymi.

Zaburzenie lękowe prowadzi do unikania innych osób oraz niechęci do interakcji a to wiąże się z ograniczeniem funkcjonowania społecznego i zawodowego.

Jak leczyć zaburzenia lękowe?

Przy łagodnych napadach lękowych wystarczająca może być psychoterapia (zwłaszcza nurty psychodynamiczny i psychoanalityczny), która pozwoli dotrzeć do źródeł problemu i je rozwiązać.

W cięższych stanach potrzebne jest leczenie farmakologiczne (lekarz psychiatria), które pozwoli zapanować nad objawami. Aby wyleczyć zaburzenia lękowe stosuje się w tych sytuacjach również psychoterapię.

Nasi terapeuci

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Licencjonowani   |   Doświadczeni   |   Sprawdzeni Psychoterapeuci

Rozwiązaniem na wszystkie problemy, są odpowiedni ludzie wokół nas

W MindMed współpracujemy jedynie z certyfikowanymi, doświadczonymi i sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci posiadają odpowiednie certyfikaty i doświadczenie umożliwiające skuteczną pomoc w osiąganiu pozytywnej zmiany w życiu, niezależnie od tego, z jakim problemem do nas zadzwonisz.

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci rozmawiają w mediach o radzeniu sobie z depresją, nerwicami, lękami, uzależnieniami i innych problemach.

Twój problem da się rozwiązać

Czytanie internetowych porad czy rozmowa z przyjacielem, może w Twoim przypadku nie wystarczyć. Aby znaleźć rozwiązanie problemu potrzebny jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Są też takie trudności, w których pomóc może tylko profesjonalista.

Każdy potrzebuje kontaktu

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w trudnościach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Kontaktu z drugim człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia, motywację. Kontakt internetowy może pomóc, ale nie jest w stanie zastąpić bezpośredniej relacji psychoterapeutycznej.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą jest pierwszym krokiem do pomocy sobie. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Pomoże Ci wizyta u psychologa-psychoterapeuty, którego możesz być pewien.

W MindMed Instytut znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami co najmniej przez okres 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

pracują w różnych nurtach psychoterapii i specjalizują się różnych problemach

regularnie odbywają superwizje, konsultują się i współpracują między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga trwale poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, rozmowę i pomoc w odkrywaniu siebie. Bez przepisywania leków czy udzielania porad.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który jest specjalnie przygotowany poprzez kursy i certyfikacje do tego, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Aby zostać psychoterapeutą trzeba ukończyć 5-6 letnie studia, często 5 letnią specjalizację kliniczną, a następnie co najmniej 4 letni kurs w wybranej szkole psychoterapeutycznej, przejść własną psychoterapię i stale rozwijać się konsultując w superwizji. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym.

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od złoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i pomoże Ci w wyborze psychoterapeuty
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań razem z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii, który chcesz osiągnąć tzw. kontrakt psychoterapeutyczny
 • W trakcie psychoterapii będziesz mógł lepiej poznać siebie, przyczyny i skutki swoich decyzji, aby finalnie świadomie wpłynąć na pozytywną zmianę w swoim życiu
 • W trakcie pierwszych konsultacji doświadczony psycholog zdiagnozuje przyczynę Twoich problemów
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie z psychologiem wybierzesz właściwy nurt psychoterapii oraz rodzaj np. psychoterapię indywidualną, par, systemową czy grupową
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość sprobowania terapii w innym nurcie lub z terapeutą z którym będziesz się czuć najbardziej komfortowo

Najczęstsze obszary pomocy

Obniżenia nastroju, stres, stany depresyjne, lęki, problemy z zasypianiem, tragiczne i traumatyczne wydarzenia, po których nie łatwo się pozbierać. Spektrum trudności dnia codziennego jest bardzo duże.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press