Dlaczego przejście na emeryturę nie jest łatwe?
Przejście na emeryturę to duża zmiana. Człowiek jest zmuszony do przeorganizowania swojego życia i do zagospodarowania wolnego czasu. Zdarza się, że myśl o tym, że trzeba coś zrobić z rozpoczynającym się dniem jest dla wielu osób przerażająca. Wraz ze spadkiem aktywności pojawiają się nierzadko problemy zdrowotne.
Emerytura często kojarzy się także z izolacją społeczną i samotnością. Osobom starszym towarzyszy uczucie przygnębienia oraz poczucie, że są już nieprzydatni. Pojawia się ponadto problem zachowań, które w społecznej percepcji nie przystoją osobom starszym (np. taniec, podróże). Często też ludzie starsi po prostu nie chcą spędzać czasu aktywnie, nie tylko ze względu
- na zasoby finansowe
- problemy zdrowotne
- z wygody.
Jak odnaleźć się w nowej sytuacji?
Ważne, żeby potrafić, ale przede wszystkim chcieć, zaplanować codzienność. Emerytura nie musi oznaczać stagnacji. Starość nie dotyczy tylko ciała. To w znacznej mierze stan umysłu. Nie można więc pozwolić, by przejście na emeryturę zmieniło nas w ludzi niezdolnych do działania. Należy pamiętać o tym jak ważne są relacje z innymi ludźmi. Dobrze jest spędzać w miarę możliwości czas z osobami młodymi, co pozwoli być na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie, a także umożliwi spojrzenie w inny sposób na życie. Istotny jest także czas spędzany z osobami w swoim wieku, dzielenie z nimi przemyśleń i zainteresowań. Nie wolno zapominać, że dużo radości mogą sprawiać nawet proste rzeczy. Wycieczka, spacer z psem, zakupy, gra w szachy. Emerytura to także czas, w którym możemy poświęcić więcej uwagi rodzinie, np. wreszcie ma się czas, żeby pójść na rower z wnukami. Jeżeli jednak ciężko Ci zaadaptować się do nowej sytuacji i nie wiesz co możesz zmienić w swoim życiu- zadzwoń i umów się na konsultację.