Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Moczenie nocne dzieci, młodzieży i dorosłych

Jak pomóc dziecku, które się moczy?

Problem z siusianiem przez sen dotyczy 7-10% chłopców i 3-5% dziewczynek powyżej 5 roku życia. Jak możesz rozpoznać czy problem z moczeniem dotyczy twojego dziecka? Z czego może wynikać moczenie nocne i co zrobić kiedy podejrzewasz, że dziecko ma problem z kontrolą pęcherza nocą?

Moczenie nocne – na czym polega?

Kiedy dziecko się moczy?

Choć nazwa zaburzenia to moczenie nocne, to dziecko może również moczyć się jedynie w dzień (moczenie dzienne dotyczy 3-4% dzieci w wieku 4-12 lat), albo przemiennie - czasem w dzień, czasem w nocy. W każdym z tych przypadków mamy do czynienia z podobnym problemem.

Kiedy dziecko zaczęło się moczyć?

To ważna informacja, bo wyróżnia się dwa rodzaje moczenia:

 • Pierwotne  (w rozwoju dziecka nie pojawił się okres, w którym nie było moczenia)
 • Wtórne (u dziecka pojawił się dłuższy okres, w którym kontrolowało oddawanie moczu). Ten rodzaj moczenia się jest częstszy.

Dlaczego dziecko się moczy? 

Przyczyn moczenia nocnego może być wiele, ale warto wiedzieć, że zaledwie  15-20% wszystkich przypadków moczenia mimowolnego, to moczenie, w którym istotną rolę odgrywają czynniki psychiczne.

Jakie są najczęstsze przyczyny moczenia nocnego dzieci?

Do najczęstszych przyczyn pierwotnego moczenia nocnego zalicza się m.in.:

 • nieprawidłowe nawyki (picie dużej ilości płynów przed snem, brak regularnych wypróżnień),
 • opóźnioną naukę higieny,
 • przedłużone używanie pampersów,
 • zbyt głęboki sen lub problemy z wyburzeniem się ze snu,
 • zaburzenia emocjonalne. 
 • częste zaparcia
 • zaburzone czynności pęcherza,
 • choroby mogące powodować moczenie,
 • zmiany organiczne w drogach moczowych, takie jak kamica, zakażenia układu moczowego
 • wady anatomiczne dróg moczowych.

Bardzo często, przyczyny moczenia nocnego to kwestie fizjologiczne:

Moczenie nocne może również wystąpić na skutek stresujących bądź ważnych wydarzeń w życiu dziecka. Na przykład takich jak:

 • narodziny nowego dziecka,
 • hospitalizacja,
 • molestowanie seksualne,
 • rozwód rodziców,
 • śmierć rodzica. 

Leczenie moczenia mocnego – dlaczego jest tak ważne? 

Moczenia nocnego nie należy bagatelizować ze względu na negatywne skutki w rozwoju emocjonalnym dziecka. Taka sytuacja może również spowodować to, że dziecko zostanie odrzucone przez rówieśników i domowników. To zaś wpłynie negatywnie na jego samoocenę i umiejętności budowania relacji.

Pierwotne izolowane moczenie nocne

Występuje, gdy moczenie jest tylko w nocy, utrzymuje się od urodzenia, nie jest objawem żadnego stanu chorobowego. Granicą wiekową rozpoznania jest piąty rok życia, w którym to oddawanie moczy powinno być kontrolowane podczas snu. Charakterystycznymi cechami są obficie zmoczone łóżko, nieprzerywanie snu pomimo mokrego łóżka, prawidłowe oddawanie moczu w trakcie dnia, prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych oraz niewystępowanie odchyleń w badaniu fizykalnym, częste występowanie moczenia nocnego w rodzinie. Występuje ono 7-10% chłopców pięciolatków oraz 3-5% dziewczynek, w tym samym wieku. W wieku 18 lat moczenie utrzymuje się u 2% chłopców, natomiast u dziewczyn wyjątkowo.

Jak wyleczyć moczenie u dziecka?

Koniecznie trzeba zgłosić się po pomoc aby podjąć leczenie moczenia nocnego. Leczenie moczenia nocnego warto najpierw skonsultować z lekarzem dziecięcym, który pozwoli wykluczyć przyczyny fizjologiczne moczenia nocnego. Jeśli okaże się, że dziecko moczy się ze względu na zaburzenia emocjonalne, konieczna będzie podjęcie leczenia nocnego poprzez psychoterapię.

Niezależnie od przyczyn moczenia warto też udać się na konsultację psychologiczną. Moczenie nocne to choroba, która wpływa mocno na psychikę i stan emocjonalny dziecka i może owocować wieloma dodatkowymi trudnościami. Leczenie moczenia nocnego może być dla dziecka trudnym procesem, dlatego też potrzebuje wsparcia i pomocy.  

Nasi terapeuci

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Licencjonowani   |   Doświadczeni   |   Sprawdzeni Psychoterapeuci

Rozwiązaniem na wszystkie problemy, są odpowiedni ludzie wokół nas

W MindMed współpracujemy jedynie z certyfikowanymi, doświadczonymi i sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci posiadają odpowiednie certyfikaty i doświadczenie umożliwiające skuteczną pomoc w osiąganiu pozytywnej zmiany w życiu, niezależnie od tego, z jakim problemem do nas zadzwonisz.

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci rozmawiają w mediach o radzeniu sobie z depresją, nerwicami, lękami, uzależnieniami i innych problemach.

Twój problem da się rozwiązać

Czytanie internetowych porad czy rozmowa z przyjacielem, może w Twoim przypadku nie wystarczyć. Aby znaleźć rozwiązanie problemu potrzebny jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Są też takie trudności, w których pomóc może tylko profesjonalista.

Każdy potrzebuje kontaktu

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w trudnościach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Kontaktu z drugim człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia, motywację. Kontakt internetowy może pomóc, ale nie jest w stanie zastąpić bezpośredniej relacji psychoterapeutycznej.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą jest pierwszym krokiem do pomocy sobie. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Pomoże Ci wizyta u psychologa-psychoterapeuty, którego możesz być pewien.

W MindMed Instytut znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami co najmniej przez okres 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

pracują w różnych nurtach psychoterapii i specjalizują się różnych problemach

regularnie odbywają superwizje, konsultują się i współpracują między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga trwale poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, rozmowę i pomoc w odkrywaniu siebie. Bez przepisywania leków czy udzielania porad.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który jest specjalnie przygotowany poprzez kursy i certyfikacje do tego, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Aby zostać psychoterapeutą trzeba ukończyć 5-6 letnie studia, często 5 letnią specjalizację kliniczną, a następnie co najmniej 4 letni kurs w wybranej szkole psychoterapeutycznej, przejść własną psychoterapię i stale rozwijać się konsultując w superwizji. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym.

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od złoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i pomoże Ci w wyborze psychoterapeuty
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań razem z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii, który chcesz osiągnąć tzw. kontrakt psychoterapeutyczny
 • W trakcie psychoterapii będziesz mógł lepiej poznać siebie, przyczyny i skutki swoich decyzji, aby finalnie świadomie wpłynąć na pozytywną zmianę w swoim życiu
 • W trakcie pierwszych konsultacji doświadczony psycholog zdiagnozuje przyczynę Twoich problemów
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie z psychologiem wybierzesz właściwy nurt psychoterapii oraz rodzaj np. psychoterapię indywidualną, par, systemową czy grupową
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość sprobowania terapii w innym nurcie lub z terapeutą z którym będziesz się czuć najbardziej komfortowo

Najczęstsze obszary pomocy

Obniżenia nastroju, stres, stany depresyjne, lęki, problemy z zasypianiem, tragiczne i traumatyczne wydarzenia, po których nie łatwo się pozbierać. Spektrum trudności dnia codziennego jest bardzo duże.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press