Charakterystyka i leczenie zaburzeń nastroju dwubiegunowych
Jakie są przyczyny zaburzeń nastroju dwubiegunowych?
Liczy się, że u 30-60% chorych początek tych dolegliwości i ich ponowne występowanie są poprzedzane wyjątkowo stresującymi sytuacjami życiowymi pacjenta. Dokładne przyczyny powstawania tego rodzaju objawów nie są znane. Wyodrębniamy czynniki genetyczne, choroba występuje częściej u osób blisko ze sobą spokrewnionych. Czynniki wywołujące zaburzenia mogą być zarówno somatyczne:
- do nich zaliczamy poród
- duże zaburzenia hormonalne
- zakażenia
- urazy głowy
- zażywanie niektórych leków, jak również
mogą to być czynniki psychiczne
- straty i zawody emocjonalne (takie jak śmierć, rozwód)
- zmiany środowiskowe (np. emigracja, migracja, zmiana pracy)
- także zmiany statusu materialnego pacjenta.
Osoby, które mają negatywny wizerunek siebie, niekorzystnie oceniające swoje zachowanie i doświadczenia, ”czarno widzą” swoją przyszłość łatwiej zapadają na zaburzenia nastroju. Brakuje im wiary we własne działanie i z góry skazują się na przegraną pozycję. Takie krytyczne przekonania o sobie i otoczeniu doprowadzają do lęków i depresyjnego samopoczucia osoby.
Co wyróżnia zaburzenia nastroju dwubiegunowego
Osoba zazwyczaj przeżywa okres aktywności i pobudzenia energetycznego (mania), a następnie okres utraty tej energii i jej samopoczucie ulega zdecydowanemu obniżeniu (depresja). Pomiędzy tymi etapami następuje powrót do zdrowia. Charakterystyczna zmienność nastroju równie często dotyka kobiet jak i mężczyzn.
Zwiększona aktywność pojawia się zwykle nagle i obejmuje od 2 do 4-5 miesięcy (średnio 4 miesiące). Spadek nastroju zwykle trwa dłużej, średnio 6 miesięcy, ale raczej nie dłużej niż 1 rok.
Jak leczyć zaburzenia nastroju dwubiegunowe?
Leczenie zaburzeń nastroju jest prowadzone przez wykwalifikowanego psychoterapeutę. Początkowo jest prowadzona psychoterapia indywidualna, następnie można poszerzyć terapię o sesje grupowe.
Najskuteczniejsze nurty psychoterapeutyczne wykorzystywane do leczenia tego zaburzenia to przede wszystkim terapia psychoanalityczna, psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna.