Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Zaburzenia odżywiania - anoreksja, bulimia

Odżywianie jest podstawową potrzebą człowieka, dającą mu możliwość przeżycia. Kiedy zachodzą zmiany psychiczne, emocjonalne u pacjenta może on reagować zaburzając dotychczasowy sposób i potrzebę jedzenia.

Jakie są przyczyny zaburzeń odżywiania?

Przyczyny zaburzeń odżywiania to szereg powiązanych ze sobą czynników takich jak: społeczno-kulturowe czyli kult szczupłej sylwetki, promowany przez mass media, często niemożliwy do osiągnięcia dla normalnie funkcjonującego organizmu, zachowującego zdrowie fizyczne i psychiczne. Zyskanie akceptacji i podobanie się innym jest istotne dla młodzieży w okresie dojrzewania. Czynnikami biologicznymi występującymi przy tego rodzaju zaburzaniach mogą być predyspozycje genetyczne, zaburzenia w odbieraniu informacji organizmu o stanie sytości bądź głodu lub występowanie zaburzeń nastroju np. depresji. Kolejna grupa to indywidualne cechy osobowości człowieka np. niska samoocena, podatność na krytykę, perfekcjonizm, problemy w radzeniu sobie z okolicznościami stresującymi. Równie ważnym czynnikiem jest sytuacja rodzinna w jakiej znajduje się osoba (brak samodzielności, ciągłe konflikty i wciąganie dzieci w problemy małżeńskie rodziców). Każdy człowiek jest inny dlatego podane czynniki stanowią przekrój typowych źródeł zaburzenia odżywiania, najczęściej występuje ich kilka.

Czym charakteryzują się zaburzenia odżywiania

Jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa)

Polega na umyślnej utracie wagi przez osobę. W tym celu pacjent unika „tuczących pokarmów”, wykonuje intensywne ćwiczenia fizyczne, używa środków moczopędnych, przeczyszczających i znoszących uczucie głodu. Osoba z zaburzeniem bardzo boi się przytyć i narzuca sobie bardzo niski pułap wagi ciała dążąc do niego wykonuje wyżej wymienione czynności.

Żarłoczność psychiczna (bulimia nervosa)

Podobnie jak przy anoreksji osoba bardzo boi się przytyć. Jednak przy tym zaburzeniu pacjent miewa naprzemiennie okresy nadmiernego jedzenia, wręcz obżarstwa (jedzenia olbrzymich porcji jedzenia w bardzo krótkim odstępie czasu), a następnie chcąc uniknąć wzrostu wagi prowokuje wymioty, stosuje głodówki, środki przeczyszczające, moczopędne, eliminujące poczucie głodu.

Skutki oraz leczenie zaburzeń odżywiania

Jakie mogą być następstwa zaburzenia odżywiania?

Organizm u kobiet reaguje zaburzeniami hormonalnymi- zahamowanie miesiączkowania, a u mężczyzn może powodować spadek zainteresowania seksualnego i potencji. Jeśli zaburzenie występuje przed okresem dojrzewania może doprowadzić do zatrzymania rozwoju narządów płciowych u mężczyzn, a u kobiet mogą nie wykształcić się piersi oraz nie wystąpi pierwsza miesiączka. Nie wolno lekceważyć tego typu zaburzeń, gdyż nie leczone mogą prowadzić do wycieńczenia organizmu, a nawet do śmierci człowieka.

Jak leczyć zaburzenia odżywiania?

Terapia prowadzona przez wyspecjalizowanego psychoterapeutę daje możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania osoby z zaburzeniem. Przy tego rodzaju zaburzeniach stosuje się terapię systemową, terapię psychoanalityczną, coraz częściej wykorzystuje się także terapię poznawczo-behawioralną, terapię indywidualną oraz terapię prowadzoną w grupie.

Nasi terapeuci

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Licencjonowani   |   Doświadczeni   |   Sprawdzeni Psychoterapeuci

Rozwiązaniem na wszystkie problemy, są odpowiedni ludzie wokół nas

W MindMed współpracujemy jedynie z certyfikowanymi, doświadczonymi i sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci posiadają odpowiednie certyfikaty i doświadczenie umożliwiające skuteczną pomoc w osiąganiu pozytywnej zmiany w życiu, niezależnie od tego, z jakim problemem do nas zadzwonisz.

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci rozmawiają w mediach o radzeniu sobie z depresją, nerwicami, lękami, uzależnieniami i innych problemach.

Twój problem da się rozwiązać

Czytanie internetowych porad czy rozmowa z przyjacielem, może w Twoim przypadku nie wystarczyć. Aby znaleźć rozwiązanie problemu potrzebny jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Są też takie trudności, w których pomóc może tylko profesjonalista.

Każdy potrzebuje kontaktu

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w trudnościach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Kontaktu z drugim człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia, motywację. Kontakt internetowy może pomóc, ale nie jest w stanie zastąpić bezpośredniej relacji psychoterapeutycznej.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą jest pierwszym krokiem do pomocy sobie. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Pomoże Ci wizyta u psychologa-psychoterapeuty, którego możesz być pewien.

W MindMed Instytut znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami co najmniej przez okres 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

pracują w różnych nurtach psychoterapii i specjalizują się różnych problemach

regularnie odbywają superwizje, konsultują się i współpracują między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga trwale poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, rozmowę i pomoc w odkrywaniu siebie. Bez przepisywania leków czy udzielania porad.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który jest specjalnie przygotowany poprzez kursy i certyfikacje do tego, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Aby zostać psychoterapeutą trzeba ukończyć 5-6 letnie studia, często 5 letnią specjalizację kliniczną, a następnie co najmniej 4 letni kurs w wybranej szkole psychoterapeutycznej, przejść własną psychoterapię i stale rozwijać się konsultując w superwizji. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym.

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od złoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i pomoże Ci w wyborze psychoterapeuty
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań razem z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii, który chcesz osiągnąć tzw. kontrakt psychoterapeutyczny
 • W trakcie psychoterapii będziesz mógł lepiej poznać siebie, przyczyny i skutki swoich decyzji, aby finalnie świadomie wpłynąć na pozytywną zmianę w swoim życiu
 • W trakcie pierwszych konsultacji doświadczony psycholog zdiagnozuje przyczynę Twoich problemów
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie z psychologiem wybierzesz właściwy nurt psychoterapii oraz rodzaj np. psychoterapię indywidualną, par, systemową czy grupową
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość sprobowania terapii w innym nurcie lub z terapeutą z którym będziesz się czuć najbardziej komfortowo

Najczęstsze obszary pomocy

Obniżenia nastroju, stres, stany depresyjne, lęki, problemy z zasypianiem, tragiczne i traumatyczne wydarzenia, po których nie łatwo się pozbierać. Spektrum trudności dnia codziennego jest bardzo duże.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press