Charakterystyka oraz leczenie zaburzeń somatycznych
Czym są zaburzenia somatyczne?
Specyficzną cechą tego rodzaju zaburzeń jest ciągłe uskarżanie się pacjenta na dolegliwości fizyczne (somatyczne) oraz nieustępliwe żądanie przez niego następnych badań, mimo iż badania wykonane wcześniej nie wykazały podstaw do występowania zgłaszanych dolegliwości.
Pacjent zazwyczaj jest przeciwny jakimkolwiek sugestiom dotyczącym psychologicznego podłoża występujących dolegliwości, nawet gdy owe objawy rozpoczęły się i mają miejsce w tym samym czasie co trudne wydarzenia lub konflikty w życiu pacjenta. Bardzo często pacjentowi trudno jest zrozumieć gdzie leży źródło jego objawów, dlatego wykonuje coraz to nowe badania, które w rezultacie nie ukazują prawdziwych przyczyn.
Objawy somatyczne - Charakterystyka zaburzeń somatycznych
Najczęściej występujące dolegliwości fizyczne u pacjentów z zaburzeniami występującymi pod postacią somatyczną to
- bóle somatyczne brzucha
- nudności
- zaparcia
- bóle somatyczne głowy
- bóle somatyczne kręgosłupa
- zespół jelita drażliwego
- bóle somatyczne stawów.
Zaburzenia somatyczne występujące pod postacią somatyczną są bardzo uciążliwe dla pacjentów. Ze względu na fizyczne dolegliwości pacjent nie może w pełni realizować swoich ról pracownika, rodzica, partnera czy ucznia. Brak odnalezienia źródła choroby przy badaniach lekarskich wzmaga frustrację i bezradność pacjenta.
Jak leczyć zaburzenia występujące pod postacią somatyczną?
Skuteczna psychoterapia prowadzona przez wyspecjalizowanych psychoterapeutów umożliwia odkrycie prawdziwej przyczyny dolegliwości fizycznych pacjenta, następnie przepracowanie wraz z pacjentem tego problemu psychologicznego, co w następstwie skutkuje ustąpieniem objawów cielesnych. Długość trwania takiej terapii zależy od współpracy pacjenta z psychoterapeutą oraz siły i głębokości problemu psychologicznego.
Psychoterapią stosowaną przy tego rodzaju zaburzeniu jest głównie nurt psychoanalityczny i psychodynamiczny.