Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Zaburzenia w komunikacji

Problem dla Ciebie i Twojego otoczenia.

Poniżej dowiesz się są zaburzenia w komunikacji. Problemy natury psycholgicznej, takie jak zaburzone komunikowanie się w rodzinie, w pracy wymagaja zrozumienia siebie i przepracowania własnych emocji. Do tego niezbędny jest kontakt z drugim człowiekiem, a najskuteczniejszą pomoc otrzymasz pracując z profesjonalnym psychoterapautą.

Jeśli chcesz otrzymać pomoc, wypełnić test online i umówić się na konsultajcę, na której wspólnie z drugą osobą, psychoterapeutą, postawimy diagnozę i powiemy Ci w jaki sposób poradzić sobie z problemem to wypełnij formularz po prawej. Bedziesz mógł:

 • dowiedzieć się wszystkiego anonimowo
 • otrzymasz diagnozę
 • omówienie testów i
 • zdecydujesz czy psychoterapią jest najlepszą formą pomocy dla Ciebie.

Jeśli chcesz poznać czym jest psychoterapia, dowiedzieć się kim jest psychoterapeuta i jak pracujemy zapraszamy na dół strony.

Problemy w komunikacji najczęściej dotyczą:

Czym są trudności i problemy w komunikacji?

Mówiąc potocznie, zaburzenia w komunikacji to sytuacja, w której pojawiają się trudności w porozumiewaniu się z innymi (bliskimi, partnerem, dziećmi, pracownikami, szefem).

 • Nieumiejętnego wyrażania własnych potrzeb (brak mówienia o tym, czego się potrzebuje lub wymuszanie na innych tego by robili to czego chcemy krzykiem bądź manipulacją),
 • Braku komunikowania własnych emocji (ukrywanie, tłumienie i nieprzyznawanie się do własnych emocji. Udawanie, że się ich nie ma, samooszukiwanie),
 • Trudności w asertywnej komunikacji (nieumiejętność odmowy, stosowanie w rozmowie płaczu, krzyku jako metod nacisku, nieakceptowanie odmowy ze strony innych, brak pokazywania własnych granic i pozwalanie innym osobom, by wychodziły nam na głowę).

Problemy te, mogą dotyczyć wszystkich sfer życia lub być jedynie skoncentrowane na jednym obszarze (np. w domu wszystko jest w porządku, ale w pracy pojawiają się problemy z asertywnością, zaznaczaniem własnych granic, jasnym komunikowaniem swoich potrzeb).

Zaburzenia komunikacji – dwie najczęstsze formy:

 • Agresja werbalna (krzyk, podnoszeniu głosu, negatywne ocenianie rozmówcy, obrażanie go, przeklinanie, wyzywanie osoby, na którą kierowana jest złość). Taka forma agresji powiązana zazwyczaj jest z celem poniżenia osoby, do której jest kierowana,
 • Brak komunikacji (przyjmowanie biernej postawy). Polega na tłumieniu emocji, nie wyrażaniu ich. Osoba taka często milczy, obraża się, okazuje chłód emocjonalny, przestaje utrzymywać kontakt z drugą osobą, Udaje, że zapomniała o czymś co dla drugiej osoby było bardzo ważne.

Osoby, które mają problemy z komunikacją nie dają sobie prawa do wyrażania siebie, swoich potrzeb, opinii, uczuć lub robią to, ale w taki sposób, że ranią innych. 

Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń w komunikacji?

Nie ma jednej przyczyny pojawienia się trudności w komunikacji. To złożony proces, związany z osobistymi doświadczeniami każdego i jego strukturą charakteru, osobowością. Z tego powodu, nie ma jednej metody „wyleczenia” trudności w komunikacji, a to co pomaga jednej osobie, nie zawsze pomoże drugiej (dlatego czytanie porad w internecie najczęściej nie pomaga – trzeba zgłosić się na psychoterapię).

Najczęściej, trudności i problemy w komunikacji wiążą się z brakiem dojrzałości emocjonalnej, zablokowaniem emocji czy potrzeb, niskim poczuciem własnej wartości, brakiem szacunku do siebie bądź innych.

Często, powodem trudności są niewłaściwe schematy, które wynieśliśmy z domu (np. w domu rodzinnym wszystko rozwiązywano krzykiem, więc my też krzyczymy na innych, bo nie umiemy poprosić bądź wierzymy, że proszenie jest nieskuteczne bądź „da słabych”).

Trudności w komunikacji wiążą się również z odczuwaniem całego szeregu emocji negatywnych. Najczęstsze to żal, bezradność, chłód, cierpienie, wściekłość, zdenerwowanie, zażenowanie, upokorzenie, obawa, których nagromadzenie, ponieważ nie zostały w sposób asertywny wypowiedziane, może powodować zachowania agresji słownej.

Jak wyleczyć zaburzenia w komunikacji?

Problemy w komunikacji rozwiązuje się podczas psychoterapii. W czasie jej trwania pracuje się nad przyczynami trudności w komunikowaniu się i ćwiczy zachowania asertywne. W bezpiecznych warunkach testuje się nowe sposoby komunikacji, schematy zachowań, które są później wykorzystywane w realnym życiu. W trakcie psychoterapii uczymy się jak komunikować się prawidłowo, z poszanowaniem siebie i innych.

Bardzo dobrą formą uczenia się asertywnego zachowania i poprawiania umiejętności komunikacji jest uczestnictwo w grupie terapeutycznej. Wśród osób z podobnymi problemami można ćwiczyć zdobywane umiejętności prawidłowej komunikacji – mówienia wprost o swoich uczuciach i potrzebach oraz słuchania o potrzebach innych i reagowania na nie. 

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Licencjonowani   |   Doświadczeni   |   Sprawdzeni Psychoterapeuci

Rozwiązaniem na wszystkie problemy, są odpowiedni ludzie wokół nas

W MindMed współpracujemy jedynie z certyfikowanymi, doświadczonymi i sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci posiadają odpowiednie certyfikaty i doświadczenie umożliwiające skuteczną pomoc w osiąganiu pozytywnej zmiany w życiu, niezależnie od tego, z jakim problemem do nas zadzwonisz.

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci rozmawiają w mediach o radzeniu sobie z depresją, nerwicami, lękami, uzależnieniami i innych problemach.

Twój problem da się rozwiązać

Czytanie internetowych porad czy rozmowa z przyjacielem, może w Twoim przypadku nie wystarczyć. Aby znaleźć rozwiązanie problemu potrzebny jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Są też takie trudności, w których pomóc może tylko profesjonalista.

Każdy potrzebuje kontaktu

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w trudnościach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Kontaktu z drugim człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia, motywację. Kontakt internetowy może pomóc, ale nie jest w stanie zastąpić bezpośredniej relacji psychoterapeutycznej.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą jest pierwszym krokiem do pomocy sobie. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Pomoże Ci wizyta u psychologa-psychoterapeuty, którego możesz być pewien.

W MindMed Instytut znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami co najmniej przez okres 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

pracują w różnych nurtach psychoterapii i specjalizują się różnych problemach

regularnie odbywają superwizje, konsultują się i współpracują między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga trwale poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, rozmowę i pomoc w odkrywaniu siebie. Bez przepisywania leków czy udzielania porad.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który jest specjalnie przygotowany poprzez kursy i certyfikacje do tego, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Aby zostać psychoterapeutą trzeba ukończyć 5-6 letnie studia, często 5 letnią specjalizację kliniczną, a następnie co najmniej 4 letni kurs w wybranej szkole psychoterapeutycznej, przejść własną psychoterapię i stale rozwijać się konsultując w superwizji. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym.

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od złoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i pomoże Ci w wyborze psychoterapeuty
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań razem z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii, który chcesz osiągnąć tzw. kontrakt psychoterapeutyczny
 • W trakcie psychoterapii będziesz mógł lepiej poznać siebie, przyczyny i skutki swoich decyzji, aby finalnie świadomie wpłynąć na pozytywną zmianę w swoim życiu
 • W trakcie pierwszych konsultacji doświadczony psycholog zdiagnozuje przyczynę Twoich problemów
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie z psychologiem wybierzesz właściwy nurt psychoterapii oraz rodzaj np. psychoterapię indywidualną, par, systemową czy grupową
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość sprobowania terapii w innym nurcie lub z terapeutą z którym będziesz się czuć najbardziej komfortowo

Najczęstsze obszary pomocy

Obniżenia nastroju, stres, stany depresyjne, lęki, problemy z zasypianiem, tragiczne i traumatyczne wydarzenia, po których nie łatwo się pozbierać. Spektrum trudności dnia codziennego jest bardzo duże.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press