Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Zaburzenia w komunikacji

Problem dla Ciebie i Twojego otoczenia.

Poniżej dowiesz się są zaburzenia w komunikacji. Problemy natury psycholgicznej, takie jak zaburzone komunikowanie się w rodzinie, w pracy wymagaja zrozumienia siebie i przepracowania własnych emocji. Do tego niezbędny jest kontakt z drugim człowiekiem, a najskuteczniejszą pomoc otrzymasz pracując z profesjonalnym psychoterapautą.

Jeśli chcesz otrzymać pomoc, wypełnić test online i umówić się na konsultajcę, na której wspólnie z drugą osobą, psychoterapeutą, postawimy diagnozę i powiemy Ci w jaki sposób poradzić sobie z problemem to wypełnij formularz po prawej. Bedziesz mógł:

 • dowiedzieć się wszystkiego anonimowo
 • otrzymasz diagnozę
 • omówienie testów i
 • zdecydujesz czy psychoterapią jest najlepszą formą pomocy dla Ciebie.

Jeśli chcesz poznać czym jest psychoterapia, dowiedzieć się kim jest psychoterapeuta i jak pracujemy zapraszamy na dół strony.

Problemy w komunikacji najczęściej dotyczą:

Czym są trudności i problemy w komunikacji?

Mówiąc potocznie, zaburzenia w komunikacji to sytuacja, w której pojawiają się trudności w porozumiewaniu się z innymi (bliskimi, partnerem, dziećmi, pracownikami, szefem).

 • Nieumiejętnego wyrażania własnych potrzeb (brak mówienia o tym, czego się potrzebuje lub wymuszanie na innych tego by robili to czego chcemy krzykiem bądź manipulacją),
 • Braku komunikowania własnych emocji (ukrywanie, tłumienie i nieprzyznawanie się do własnych emocji. Udawanie, że się ich nie ma, samooszukiwanie),
 • Trudności w asertywnej komunikacji (nieumiejętność odmowy, stosowanie w rozmowie płaczu, krzyku jako metod nacisku, nieakceptowanie odmowy ze strony innych, brak pokazywania własnych granic i pozwalanie innym osobom, by wychodziły nam na głowę).

Problemy te, mogą dotyczyć wszystkich sfer życia lub być jedynie skoncentrowane na jednym obszarze (np. w domu wszystko jest w porządku, ale w pracy pojawiają się problemy z asertywnością, zaznaczaniem własnych granic, jasnym komunikowaniem swoich potrzeb).

Zaburzenia komunikacji – dwie najczęstsze formy:

 • Agresja werbalna (krzyk, podnoszeniu głosu, negatywne ocenianie rozmówcy, obrażanie go, przeklinanie, wyzywanie osoby, na którą kierowana jest złość). Taka forma agresji powiązana zazwyczaj jest z celem poniżenia osoby, do której jest kierowana,
 • Brak komunikacji (przyjmowanie biernej postawy). Polega na tłumieniu emocji, nie wyrażaniu ich. Osoba taka często milczy, obraża się, okazuje chłód emocjonalny, przestaje utrzymywać kontakt z drugą osobą, Udaje, że zapomniała o czymś co dla drugiej osoby było bardzo ważne.

Osoby, które mają problemy z komunikacją nie dają sobie prawa do wyrażania siebie, swoich potrzeb, opinii, uczuć lub robią to, ale w taki sposób, że ranią innych. 

Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń w komunikacji?

Nie ma jednej przyczyny pojawienia się trudności w komunikacji. To złożony proces, związany z osobistymi doświadczeniami każdego i jego strukturą charakteru, osobowością. Z tego powodu, nie ma jednej metody „wyleczenia” trudności w komunikacji, a to co pomaga jednej osobie, nie zawsze pomoże drugiej (dlatego czytanie porad w internecie najczęściej nie pomaga – trzeba zgłosić się na psychoterapię).

Najczęściej, trudności i problemy w komunikacji wiążą się z brakiem dojrzałości emocjonalnej, zablokowaniem emocji czy potrzeb, niskim poczuciem własnej wartości, brakiem szacunku do siebie bądź innych.

Często, powodem trudności są niewłaściwe schematy, które wynieśliśmy z domu (np. w domu rodzinnym wszystko rozwiązywano krzykiem, więc my też krzyczymy na innych, bo nie umiemy poprosić bądź wierzymy, że proszenie jest nieskuteczne bądź „da słabych”).

Trudności w komunikacji wiążą się również z odczuwaniem całego szeregu emocji negatywnych. Najczęstsze to żal, bezradność, chłód, cierpienie, wściekłość, zdenerwowanie, zażenowanie, upokorzenie, obawa, których nagromadzenie, ponieważ nie zostały w sposób asertywny wypowiedziane, może powodować zachowania agresji słownej.

Jak wyleczyć zaburzenia w komunikacji?

Problemy w komunikacji rozwiązuje się podczas psychoterapii. W czasie jej trwania pracuje się nad przyczynami trudności w komunikowaniu się i ćwiczy zachowania asertywne. W bezpiecznych warunkach testuje się nowe sposoby komunikacji, schematy zachowań, które są później wykorzystywane w realnym życiu. W trakcie psychoterapii uczymy się jak komunikować się prawidłowo, z poszanowaniem siebie i innych.

Bardzo dobrą formą uczenia się asertywnego zachowania i poprawiania umiejętności komunikacji jest uczestnictwo w grupie terapeutycznej. Wśród osób z podobnymi problemami można ćwiczyć zdobywane umiejętności prawidłowej komunikacji – mówienia wprost o swoich uczuciach i potrzebach oraz słuchania o potrzebach innych i reagowania na nie. 

Nasi terapeuci

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Wykształcenie   |   Doświadczenie   |   Profesjonalizm

Rozwiązaniem na wszystkie problemy może być wsparcie odpowiednich ludzi wokół nas 

W MindMed współpracujemy wyłącznie z certyfikowanymi, doświadczonymi oraz sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Liczy się dla nas Twoje zaufanie. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci to specjaliści w swojej branży, których kompetencje umożliwiają skutecznie pomagać pacjentom wprowadzać pozytywne zmiany w ich życiu i wspierać w procesie dążenia do dobrostanu. Cechuje nas indywidualne podejście do każdego problemu, dlatego możemy Ci pomóc z wszelkimi trudnościami z jakimi się zmagasz. 

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci dzielą się swoją wiedzą w mediach na temat walki z depresją, nerwicami, lękami oraz innymi problemami natury psychicznej

Twój problem da się rozwiązać

Poradnictwo internetowe czy rozmowa z przyjacielem nie zawsze okazują się wystarczające. W wielu przypadkach rozwiązanie problemu wymaga bezpośredniego kontaktu z osobą z odpowiednimi kwalifikacjami. Istnieją takie trudności, z których rozwiązaniem może pomóc tylko profesjonalista.

Liczy się wsparcie

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w kryzysach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Wartościowy może okazać się kontakt z człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia i motywację, a także pomoże Ci zauważyć zależności przyczynowo-skutkowe związane z mechanizmami myślowymi i behawioralnymi.  Pierwszym krokiem do osiągnięcia dobrostanu może okazać się nawiązanie kontaktu z psychoterapeutą.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą to początek pracy nad samym sobą. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać odpowiedniego specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Relacja psychoterapeutyczna z psychologiem/psychoterapeutą może być źródłem cennych wskazówek i rozwiązań, które wesprą Cię w drodze do samoświadomości. 

W Instytucie MindMed znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami przez okres minimum 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

stosują techniki z różnych nurtów terapeutycznych i specjalizują się w wielu problemach

stale dążą do rozwoju swoich kompetencji, dzięki regularnym superwizjom, konsultacjom oraz współpracy między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, analizę i wspólną pracę nad mechanizmami kierującymi postrzeganiem rzeczywistości oraz naszymi reakcjami.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który dzięki specjalnym kursom przygotowawczym, profesjonalnym szkoleniom oraz uzyskanym certyfikatom, przez wiele lat zdobywa odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Proces uzyskania zawodu psychoterapeuty wymaga ukończenia minimum 5 letnich studiów magisterskich oraz 4 letniego kursu w szkole psychoterapii, wybranej według specyfiki swojej pracy. Podczas długoletniej nauki, przyszli psychoterapeuci zobowiązani są do ukończenia własnej terapii oraz poddawaniu swojej pracy superwizji, które stanowią podstawę ich profesjonalizmu. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym i jest to podstawa dołączenia do naszego zespołu.  

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od zgłoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji z Asystentem Psychoterapii
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i na jej podstawie pomoże Ci wybrać odpowiedniego terapeutę
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy, taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie wybierzecie właściwy nurt psychoterapii oraz jej rodzaj
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań wraz z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii oraz plan działania, po czym zawiążecie kontrakt psychoterapeutyczny, stanowiący podstawę Waszej współpracy
 • Dzięki wstępnym konsultacjom oraz dokładnemu wywiadowi diagostycznemu nasz specjalista wskaże Ci genezę oraz specyfikę problemu, z jakim się zmagasz
 • Podczas trwania procesu terapeutycznego zrozumiesz zależności przyczynowo-skutkowe wpływające na Twoje myślenie i zachowanie, dzięki czemu uda Ci się wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość spróbowania terapii w innym nurcie. Kładziemy nacisk na wartość relacji terapeutycznej, której podstawą jest Twój komfort, także zawsze możesz również spróbować współpracy z innym terapeutą 

Najczęstsze obszary pomocy

Spektrum trudności z jakimi możemy się zmagać na codzień jest bardzo bogate. Zaburzenia nastroju, przewlekły stres, niezrozumiałe lęki, zakłócona higiena snu, bądź degenerujące funkcjonowanie traumatyczne wydarzenia mogą stanowić przyczynę stagnacji oraz poczucia bezradności w obliczu wyzwań życia codziennego.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość swojego życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press