Iwona Żybura Polesiak | Lublin
Nurty psychoterapeutyczne: nurt psychodynamiczny, systemowy, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
Certyfikat Psychoterapeuty nr 989
Z jakimi pacjentami pracuje:
Osoby dorosłe doświadczające zaburzeń osobowości, leków i nerwicy, zaburzeń odżywiania, depresji
Edukacja:
- Dwu i pół letnie szkolenie podyplomowe „ Systemowe rozumienie rodziny podejście systemowe w terapii rodzin” atestowane przez Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
- Czteroletni kurs psychoterapii pod kierownictwem prof. dr hab. Jerzego W. Aleksandrowicza atestowany przez Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
Doświadczenie w zawodzie:
Od 11 lat pracuję jako psychoterapeuta w Ośrodku Psychoterapii
Terapeuta o sobie i o swojej pracy
Jaka była Twoja droga do zastania terapeutą?
Szkoła średnia była czasem gdy zastanawiałam się czym chciałabym zajmować się w życiu. Psychologia była tym co mnie ciekawiło. Wydawała się to nie tylko być interesująca ale też pomyślałam że to nie tylko wiedza sama w sobie. Dawała realne przełożenie na życie, dawała rozumienie świata. Dlatego też zdecydowałam się na jednolite studia magisterskie na lubelskim UMCS-ie. Specjalność kliniczna tylko podsyciła moją ciekawość pokazując złożoność ludzkiej natury.
Po obronie pracy magisterskiej pracowałam przez krótki czas w Warsztatach Terapii Zajęciowej i Domu Pomocy Społecznej. Zaczęłam 2,5 letni kurs "Systemowe rozumienie rodziny; podejście systemowe w terapii rodzin” , którego organizatorem była Sekcja Naukowa Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego - Krakowska Fundacja Rozwoju Psychoterapii. Wtedy również rozpoczęłam pracę w Ośrodku Psychoterapii w Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie. Praca z pacjentami okazała się być wymagającą, inspirującą, wzruszająca. Dlatego aby móc lepiej leczyć ukończyłam czteroletni Kurs w Zakresie Teorii i Podstawowych umiejętności w Psychoterapii organizowany przez Katedrę Psychoterapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Jako psychoterapeuta pracuję od 2009 roku i mam przywilej towarzyszyć wielu ludziom w jakimś kawałku ich życia, a także być świadkiem jak zmieniają sobie to życie na lepsze.
Co pacjent powinien wiedzieć o pracy z Tobą?
Celem mojej pracy szeroko rozumiana pomoc w poprawie jakości życia. Może to być wyleczenie objawów takich jak lęk czy obniżony nastrój, może to być przyglądanie się relacjom z ludźmi aby zmienić je na bliższe, lub samorozwój jak większa skuteczność w realizacji celów. Sesje odbywają się regularnie raz w tygodniu, zwykle tego samego dnia o tej samej godzinie. Rozmawiamy szeroko o całym życiu, ponieważ rozumiem, że to co trudnością jest obecnie jest osadzone w kontekście całego życia. Kontakt terapeutyczny pozwala zobaczyć różne doświadczenia z innej perspektywy, zabliźnić dawne rany a także przygotować na nowe wyzwania.
Gdyby była jedna rzecz którą chciałabyś aby osoby wahające się wiedziały o terapii, co by to było?
Trudno wymienić jedną rzecz. Ludzie z którymi się spotykam mówią, że decyzja o rozpoczęciu terapii jest trudna z wielu powodów: lęk przed powrotem do trudnych doświadczeń, wstyd, obawy, że to nie pomoże a wtedy okaże się że już nie ma ratunku przed uciążliwymi objawami, obawa, że kontakt będzie dyskomfortem.
Myślę, że terapia jest przede wszystkim inwestycją w siebie, zrobieniem czegoś bardzo dobrego dla siebie, a to przekłada się na poprawę w każdej dziedzinie życia.