Na czym polega konsultacja z psychiatrą?
By odbyć spotkanie z lekarzem-psychiatrą, nie potrzebujemy żadnego skierowania – możemy zapisać się w dowolnym momencie, bez wcześniejszych konsultacji np. z lekarzem pierwszego kontaktu.
Pierwsze spotkanie w głównej mierze składa na się na rozmowę – podstawowym założeniem jest zebranie wywiadu, pozwalającego stworzyć obraz Pacjenta oraz trudności, z którą się zgłasza – dzięki temu lekarz będzie mógł postawić diagnozę i zalecić leki.
Pod koniec konsultacji psychiatra zazwyczaj umawia się z nami na kolejne spotkanie, mniej więcej w odstępie miesiąca-półtora – celem sprawdzenia, jak czuje się Pacjent oraz skoordynowania odpowiedniej dawki leku.
W dalszych etapach leczenia wizyty u psychiatry mają charakter kontrolowania stanu zdrowia psychicznego Pacjenta.
Czym jest połączenie psychoterapii i farmakoterapii?
Leczenie może przybrać dwojaką formę – rozdzielną lub zintegrowaną.
Pierwsza opcja uwzględnia pracę z jednym klinicystą (psychiatra lub psychoterapeuta), natomiast druga opcja łączy w sobie pracę przynajmniej dwóch klinicystów (psychoterapeuty i psychiatry). W zależności od potrzeb oraz trudności, z jaką zmaga się osoba zgłaszająca się po pomoc, proces leczenia jest indywidualnie dostosowywany.
Jakie mogą być oczekiwane efekty?
Badania wykazują, że sam proces terapeutyczny jest co najmniej równie skuteczny jak samodzielne stosowane leków, jednak łączenie farmakoterapii z psychoterapią - przynajmniej u części Pacjentów zmagających się z kryzysem - zapewnia lepsze długoterminowe wyniki leczenia. Właściwe i odpowiedzialne łączenie tych dwóch sposobów postępowania stanowi optymalną drogę ku zdrowiu psychicznemu.