Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Zaburzenia nerwicowe, nerwica - przyczyny, objawy, leczenie

Nerwicę da się wyleczyć. Zapisz się na bezpłatną wizytę.

Poniżej dowiesz się, czym jest i jak wygląda skuteczne leczenie nerwicy. Problemy natury psychologicznej, takie jak nerwice, wymagają zrozumienia siebie i przepracowania własnych emocji. Do tego niezbędny jest kontakt z drugim człowiekiem, a najskuteczniejszą pomoc otrzymasz pracując z profesjonalnym psychoterapeutą, który w odpowiedni sposób pomoże uporać się z Twoimi trudnościami.

Jeśli chcesz otrzymać pomoc i umówić się na bezpłatną konsultację, na której wspólnie z wykwalifikowanym psychoterapeutą, postawimy diagnozę i powiemy Ci, w jaki sposób poradzić sobie z problemem to wypełnij formularz po prawej stronie ekranu. Dzięki temu będziesz mógł:

 • dowiedzieć się wszystkiego anonimowo
 • otrzymać diagnozę
 • omówić testy
 • zdecydować czy psychoterapia jest najlepszą formą pomocy dla Ciebie.

Jeśli chcesz poznać, czym jest psychoterapia, dowiedzieć się, kim jest psychoterapeuta i jak wygląda leczenie nerwic?- zapraszamy na dół strony.

Czym są nerwice?

 

Nerwice czyli zaburzenia nerwicowe, inaczej nazywane zaburzeniami lękowymi to zaburzenia natury psychologicznej, które mają bardzo różne symptomy. Osoba chora zdaje sobie zazwyczaj sprawę ze swoich objawów, ale przeżywa przed nimi lęk.

Nerwica to cały zespół zaburzeń, w których główną rolę odgrywają czynniki psychologiczne.  Mogą mieć bardzo różne symptomy i przebieg. Przeczytaj, jakie są rodzaje zaburzeń nerwicowych.

Jak często występują zaburzenia nerwicowe (nerwice)?

Nerwica jest przykładem choroby cywilizacyjnej. Rozpowszechnienie nerwic narasta. Niektóre źródła podają, że objawy nerwicy przejawia około 20% populacji.

Przyczyny zaburzeń nerwicowych (lękowych)

 

Nerwica przyczyny:

 • czynniki biologiczne: stan fizyczny, stan układu nerwowego, wrodzone cechy temperamentalne, zaburzenia neurotransmiterów,
 • czynniki społeczne: rodzina i praca,
 • przeżycia traumatyczne: urazy psychiczne i stres przewlekły,
 • stres ,
 • czynniki sytuacyjne (nadmiar obowiązków, zbyt wiele zmian w krótkim okresie czasu).

Rodzaje nerwic i ich charakterystyka

Zaburzenia lękowe w postaci fobii

Lęk wywołany przez określone sytuacje czy przedmioty, które obiektywnie nie są niebezpieczne. Osoba w charakterystyczny sposób unika tych sytuacji lub z przerażeniem przeżywa ich pojawienie się. Lęk fobiczny często współistnieje z depresją. Do fobii należy np. agorafobia związana z lękiem przed otwartą przestrzenią, przed obecnością tłumu, strachem przed wyjściem z domu. Fobie społeczne koncentrują się wokół obawy przed oceną przez innych ludzi skupionych w małych grupach, często związane są z niską samooceną i strachem przed krytyką. Specyficzne postacie fobii - lęk ograniczony do specyficznych sytuacji jak np. bliskość zwierząt, wysokość, ciemność. Kontakt z taką sytuacją może wywołać panikę.

Zaburzenia lękowe z napadami lęku panicznego

Charakterystyczną cechą są nawracające napady lęku, które nie są ograniczone do konkretnej sytuacji i których nie można przewidzieć. Do powszechnych objawów należy:

 • przyspieszone bicie serca
 • ból w klatce piersiowej
 • duszności
 • zawroty głowy
 • mdłości.

Osoba chora przeżywa narastające uczucie strachu bez wyraźnej przyczyny. Napady trwają kilka minut.

Lęk uogólniony

Długotrwale występujące napięcie i zaniepokojenie. Często bez żadnej wyraźnej przyczyny, bądź dotyczące ogólnych, życiowych spraw. Osoby te często martwią się na zapas, bądź przejmują mało istotnymi sprawami. Utrudnia to codzienne funkcjonowanie i odbiera radość życia

Zaburzenia depresyjne i lękowe mieszane

Zaburzenie, w którym obecne są zarówno objawy lęku jak i depresji. Oba pojawiają się w umiarkowanym stopniu i powodują obniżenie poziomu życia osoby chorej.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw)

Do charakterystycznych cech tego zaburzenia należą nawracające myśli lub natrętne czynności. Często towarzyszy im uczucie przykrości. Osoba chora próbuje się im bezskutecznie opierać, budzą w niej sprzeciw, a ich wykonanie przynosi chwilową ulgę. Są to często rytuały, które mają zmniejszyć lęk i napięcie, mimo że postrzegane są jako bezsensowne i nieefektywne. Często natręctwom towarzyszy depresja.

Zaburzenia stresowe pourazowe (PTSD)

Występują po sytuacjach zagrażających życiu własnemu lub innej osoby, katastrofach, np. klęskach żywiołowych, wojnach, wypadkach komunikacyjnych, gwałtach, torturach, aktach terroryzmu oraz w efekcie narażenia na bycie świadkiem zdarzeń traumatycznych. Typowe objawy to:

 • ciągłe powracania do przykrych wydarzeń we wspomnieniach lub snach
 • utrata zainteresowań
 • unikanie ludzi
 • odrętwienie
 • unikanie sytuacji lub miejsc przypominających zdarzenie
 • uczucie strachu, paniki.

Zaburzenia somatyczne

Chory odczuwa ból, źle się czuje ma wyraźne objawy fizyczne, ale badania nie wykazują zmian chorobowych. Może przejść w stan hipochondryczny, kiedy chory domaga się badań i leczenia, mimo braku stanu chorobowego. Warto pamiętać o tym, że zaburzenia somatyczne nie są symulacją. Osoba realnie i faktycznie odczuwa ból i dyskomfort. Leczenie nerwicy skutkuje osłabieniem dolegliwości somatycznych.

Neurastenia

Cechą charakterystyczną neurastenii jest zmęczenie. Może być fizyczne (nadmierne zmęczenie po małym wysiłku, uczucie wyczerpania, nadmierna senność) lub psychologiczne (umysłowe – brak umiejętności skupienia się, szybka utrata zdolności koncentracji, wyczerpanie po krótkotrwałym wysiłku).

Prowadzi do obniżenia nastroju oraz obniżenia efektywności. Chora osoba często ma problem z odpoczynkiem, który nie przynosi oczekiwanej regeneracji. Osoba bywa nadwrażliwa na bodźce (wszystko ją denerwuje, przeszkadza), staje się płaczliwa, rozdrażniona. Takie zachowanie często powoduje irytację otoczenia i wzmaga samotność i obniżenie nastroju chorego.

Zespół depersonalizacji-derealizacji

Pacjent skarży się, że aktywność psychiczna, ciało, otoczenie, ulegają zmianie, stają się nierealne, odległe. Niekiedy pacjent ma wrażenie, że patrzy na siebie z zewnątrz. Objawy tego zespołu mogę występować w stanach przemęczenia u osób zdrowych.

Jak leczyć nerwicę?

Metodą leczenia nerwic z wyboru jest psychoterapia. Psychoterapia ma na celu zmianę zachowania i zrozumienie własnych objawów. Ich prawidłowa interpretacja pozwala przerwać mechanizm błędnego koła (lęk nasila objawy, które nasilają lęk). Często stosuje się terapię poznawczo-behawioralną. Skuteczna jest także terapia psychodynamiczna, która pozwala dotrzeć do przyczyn objawów, rozwiązać konflikty intrapsychiczne i w konsekwencji wyleczyć nerwicę. Czasem, w przypadku dużego nasilenia objawów, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, stosuje się również farmakoterapię. Leczenie nerwicy ma przynieść poprawę w postaci całkowitego ustąpienia objawów lub wzrostu poziomu umiejętności reagowania na ich występowanie i naukę radzenia sobie z nimi w sposób korzystny dla pacjenta.

 

Nasi terapeuci

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Wykształcenie   |   Doświadczenie   |   Profesjonalizm

Rozwiązaniem na wszystkie problemy może być wsparcie odpowiednich ludzi wokół nas 

W MindMed współpracujemy wyłącznie z certyfikowanymi, doświadczonymi oraz sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Liczy się dla nas Twoje zaufanie. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci to specjaliści w swojej branży, których kompetencje umożliwiają skutecznie pomagać pacjentom wprowadzać pozytywne zmiany w ich życiu i wspierać w procesie dążenia do dobrostanu. Cechuje nas indywidualne podejście do każdego problemu, dlatego możemy Ci pomóc z wszelkimi trudnościami z jakimi się zmagasz. 

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci dzielą się swoją wiedzą w mediach na temat walki z depresją, nerwicami, lękami oraz innymi problemami natury psychicznej

Twój problem da się rozwiązać

Poradnictwo internetowe czy rozmowa z przyjacielem nie zawsze okazują się wystarczające. W wielu przypadkach rozwiązanie problemu wymaga bezpośredniego kontaktu z osobą z odpowiednimi kwalifikacjami. Istnieją takie trudności, z których rozwiązaniem może pomóc tylko profesjonalista.

Liczy się wsparcie

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w kryzysach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Wartościowy może okazać się kontakt z człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia i motywację, a także pomoże Ci zauważyć zależności przyczynowo-skutkowe związane z mechanizmami myślowymi i behawioralnymi.  Pierwszym krokiem do osiągnięcia dobrostanu może okazać się nawiązanie kontaktu z psychoterapeutą.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą to początek pracy nad samym sobą. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać odpowiedniego specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Relacja psychoterapeutyczna z psychologiem/psychoterapeutą może być źródłem cennych wskazówek i rozwiązań, które wesprą Cię w drodze do samoświadomości. 

W Instytucie MindMed znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami przez okres minimum 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

stosują techniki z różnych nurtów terapeutycznych i specjalizują się w wielu problemach

stale dążą do rozwoju swoich kompetencji, dzięki regularnym superwizjom, konsultacjom oraz współpracy między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, analizę i wspólną pracę nad mechanizmami kierującymi postrzeganiem rzeczywistości oraz naszymi reakcjami.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który dzięki specjalnym kursom przygotowawczym, profesjonalnym szkoleniom oraz uzyskanym certyfikatom, przez wiele lat zdobywa odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Proces uzyskania zawodu psychoterapeuty wymaga ukończenia minimum 5 letnich studiów magisterskich oraz 4 letniego kursu w szkole psychoterapii, wybranej według specyfiki swojej pracy. Podczas długoletniej nauki, przyszli psychoterapeuci zobowiązani są do ukończenia własnej terapii oraz poddawaniu swojej pracy superwizji, które stanowią podstawę ich profesjonalizmu. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym i jest to podstawa dołączenia do naszego zespołu.  

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od zgłoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji z Asystentem Psychoterapii
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i na jej podstawie pomoże Ci wybrać odpowiedniego terapeutę
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy, taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie wybierzecie właściwy nurt psychoterapii oraz jej rodzaj
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań wraz z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii oraz plan działania, po czym zawiążecie kontrakt psychoterapeutyczny, stanowiący podstawę Waszej współpracy
 • Dzięki wstępnym konsultacjom oraz dokładnemu wywiadowi diagostycznemu nasz specjalista wskaże Ci genezę oraz specyfikę problemu, z jakim się zmagasz
 • Podczas trwania procesu terapeutycznego zrozumiesz zależności przyczynowo-skutkowe wpływające na Twoje myślenie i zachowanie, dzięki czemu uda Ci się wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość spróbowania terapii w innym nurcie. Kładziemy nacisk na wartość relacji terapeutycznej, której podstawą jest Twój komfort, także zawsze możesz również spróbować współpracy z innym terapeutą 

Najczęstsze obszary pomocy

Spektrum trudności z jakimi możemy się zmagać na codzień jest bardzo bogate. Zaburzenia nastroju, przewlekły stres, niezrozumiałe lęki, zakłócona higiena snu, bądź degenerujące funkcjonowanie traumatyczne wydarzenia mogą stanowić przyczynę stagnacji oraz poczucia bezradności w obliczu wyzwań życia codziennego.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość swojego życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press