Możliwość zarażenia SARS-CoV-2
Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową z tego względu najbardziej zagrożone zarażeniem są osoby, które mają bezpośredni kontakt z osobami chorymi. Patogeny są wydzielane przez chorego podczas kaszlu, kichania ale także oddychania. Z tego względu specjaliści zalecają zachowanie 1,5 – 2 metrów odległości przy kontakcie z innymi. O ile można te wytyczne wcielić w życie w miejscach publicznych, w warunkach domowych jest to niemal niemożliwe. Zarazić możemy się także przez przedmioty, które były w otoczeni chorego, ale tylko wtedy, gdy na tym przedmiocie będą patogeny wirusa, a my ich dotkniemy i przeniesiemy w okolice oczu, nosa lub ust.
Wyzwanie dla osób, u których ktoś bliski jest zarażony
W naszym kraju przybywa osób chorych na koronawirusa. Ta sytuacja jest nie lada wyzwaniem dla nich, ale także dla ich bliskich. W dobie epidemii każdy w pierwszej kolejności troszczy się o zapewnienie bezpieczeństwa najbliższym i jest to naturalne.
Epidemia pojawiła się dość nieoczekiwanie i niewielu jest na nią przygotowanych. Z tego powodu rodzą się różne trudności natury nie tylko materialnej, ale i psychologicznej. W tej nowej dla nas sytuacji, pełnej niepewności, zamartwiania się, strachu łatwo doznać uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Ciężko czerpać radość z życia, gdy wiemy, że ktoś z naszej rodziny, pracy, szkoły przechodzi tę groźną w skutkach chorobę. Często nie wiemy jak sobie z tym poradzić, przytłacza nas wiele myśli, ogarnia nas poczucie bezradności. W międzyczasie pojawiają się inne problemy jak np. problemy z pracą. W sytuacji przebodźcowania negatywnymi informacjami, uczuciami łatwo doznać zaburzenia psychicznego. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy w procesie psychoterapii wspomagają w indywidualny sposób każdego zainteresowanego. Psychoterapeuci wychodzą naprzeciw aktualnym zagrożeniom i udzielają pomocy w formie wizyt online lub telefonicznych.
Mieszkanie z potencjalnymi chorymi na COVID-19
Jeżeli ktoś miał kontakt z osobami chorymi lub przebywającymi w kwarantannie, czyli takimi, które nie mają objawów choroby, ale były narażone na działanie SARS-CoV-2 (np. współlokatorzy) powinien skontaktować się z inspektoratem sanitarnym. Należy pamiętać, że najbardziej zagrożone infekcją są osoby po 60 roku życia, z obniżoną odpornością i chorobami przewlekłymi, więc o nie powinniśmy w szczególności zadbać. Ważne jest również stosowanie zalecanych czynności profilaktycznych, jak np. częste mycie rąk w ciepłej wodzie, stosowanie środków do dezynfekcji, nie dzielenie się przedmiotami codziennego użytku, unikanie kontaktu z innymi. W czasie wzmożonej profilaktyki przed SARS-CoV-2 nie zapominajmy o naszym zdrowiu psychicznym.
Wsparcie psychoterapeutyczne
Niebagatelną pomoc w utrzymaniu naszej dobrej kondycji psychicznej zapewnia psychoterapia. Podczas konsultacji z wykwalifikowanym psychoterapeutą mamy możliwość zweryfikowania prawdziwości naszych obaw, rozpoznania trudności oraz identyfikacje ich przyczyn, a następnie zaplanowanie odpowiednich zmian, interwencji. Te wszystkie zabiegi zmierzają do jednego celu – polepszenia naszego funkcjonowania, które w dobie pandemii jest szczególnie narażone szwank. W realizacji tego celu specjaliści mogą udzielić nam potrzebnego, konkretnego wsparcia.