Czego dotyczą ograniczenia związane z SARS-CoV-2
Ograniczenia przemieszczania dotyczą także korzystania ze środków komunikacji miejskiej, spacerowania, czy uczestnictwa w nabożeństwach. Celem tych zabiegów jest ograniczenie ilości ludzi przebywających w jednym czasie w danym miejscu. Wyeliminowanie tych skupisk ma powstrzymać w naszym kraju rozwój COVID-19. Dotyczy to także przedsiębiorstw, które z uwagi na specyfikę pracy często skupiają ludzi w jednym pomieszczeniu. Narażone na zakażenie są szczególnie te zawody, w których konieczny jest kontakt z innymi ludźmi.
Niektóre przedsiębiorstwa i organizacje o znaczeniu strategicznym dla funkcjonowania państwa jak m.in. przemysł petrochemiczny, elektryczny, spożywczy, banki, służba medyczna muszą pracować. Jednak wielu przedsiębiorców z pozostałych dziedzin musiało zawiesić lub ograniczyć swoją działalność. W związku z utrzymaniem pracowników, szczególnie u małych i średnich przedsiębiorców rząd 31.03 przyjął tarczę antykryzysową. Jest to ustawa, która ma ona na celu zabezpieczyć interesy zarówno pracodawców jak i pracowników w czasie pandemii.
Kryzys psychiczny
W dobie światowej pandemii właściciele firm stoją przed nowymi trudnościami, często innymi niż dotychczas. Należy podjąć wszelkie możliwe kroki, by kryzys ekonomiczny nie przelał się na kryzys psychiczny. Jeśli załamie się funkcjonowanie psychiczne nie będziemy w stanie w pełni rozwiązać stojących przed nami trudności. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zapewniając odpowiednie wsparcie.
Prawa pracowników w warunkach kwarantanny
Aby móc sprawnie zarządzać swoim przedsiębiorstwem, pracodawcy powinni również zapoznać się z prawami, które w w stanie epidemii przysługują pracobiorcom. Ministerstwo Zdrowia w warunkach pracy rekomenduje przede wszystkim dbałość o zdrowie własne i innych. Z tego względu pracownik może odmówić pracodawcy np. wyjazdu w delegację. Ponadto pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikom w miejscu pracy odpowiednich środków dezynfekcji. Kierownik ma prawo wydać pracobiorcy polecenie służbowe o konieczności pracy zdalnej, jednak pracownik może się od tej decyzji odwoływać, np. gdy nie ma w domu warunków do wykonywania swoich powinności. W przypadku kwarantanny pracownik może również skorzystać ze zwolnienia L4, jak również zasiłku chorobowego. Pracodawca wypłaca pracobiorcy wynagrodzenie po okazaniu przez niego dokumentu z placówki sanitarno-epidemiologicznej, która decyduje o stanie kwarantanny.
W czasie epidemii należy pamiętać, że najważniejsze jest zdrowie nasze, naszych współpracowników oraz wszystkich, z którymi mamy kontakt. Dlatego warto mieć na uwadze przestrzeganie zalecanej profilaktyki jak np. częste mycie rąk w ciepłej wodzie, zachowanie 2 metrów odległości od innych, unikanie kontaktu z potencjalnymi zarażonymi. Przedsiębiorcy są w szczególnie trudnej sytuacji, gdyż muszą zmagać się z wieloma niewiadomymi, które trzeba w pewnym stopniu prognozować i planować do nich stosowne interwencje. W takich okolicznościach nawarstwiające się problemy mogą przyczynić się do wystąpienia zaburzeń psychicznych. Każda osoba może skorzystać ze spotkania z psychologiem lub psychoterapeutą. Z uwagi na panujące warunki, w trosce o dobro klientów wielu specjalistów rozpoczęło konsultacje online. Dzięki wykorzystaniu technologii każdy może skorzystać z wizyty w bezpiecznej dla zdrowia formie. Należy pamiętać, że zachowanie dobrostanu psychicznego jest podstawą dla satysfakcjonującego funkcjonowania, szczególnie w niepewnych, trudnych czasach.