Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Tiki, jąkanie - leczenie

Czym są tiki?

Tiki ruchowe to spontaniczne i krótkotrwałe skurcze mięśni. Mają postać mimowolnych ruchów i dotyczą jednej lub kilku części ciała. Zazwyczaj obejmują okolice twarzy i kończyn górnych. Skurcze pojawiają się nagle lub mogą być poprzedzone uczuciem dyskomfortu i napięcia. Często występują u dzieci i nie wymagają leczenia, ale z czasem mogą się utrwalić i stać się uciążliwe. Tiki mogą nasilać się w stanach pobudzenia emocjonalnego. Podczas odpoczynku, snu i czynności nie wymagających koncentracji nasilenie objawów się zmniejsza. Często tikom towarzyszą takie problemy jak duża impulsywność i trudności ze skupieniem uwagi. Mogą one w znacznym stopniu zaburzać codzienne funkcjonowanie.

Czym jest jąkanie?

Jąkanie to przypadłość, która charakteryzuje się częstym powtarzaniem sylab lub słów, przeciąganiem dźwięków, pauzami, które zaburzają płynność wypowiedzi. Objawy mogą być ledwo zauważalne, albo nasilać się do stanu znacznie utrudniającego komunikację werbalną. Zaburzenie to może wywoływać stres, lęk, wstyd a nawet prowadzić do izolacji społecznej. Jąkanie jest zaburzeniem komunikacji, czyli pojawia się podczas interakcji z innymi ludźmi. Dziecko nie jąka się gdy mówi do siebie, gdy nikt go nie widzi. Jąkanie to problem najczęściej występujący u dzieci, ale może dotyczyć także młodzieży i osób dorosłych. Ważne jest to, ze przypadłość sama nie minie, można i powinno się ją leczyć.

Charakterystyka tików oraz jąkania

Wśród tików ruchowych wyróżniamy tiki proste i złożone. Dotyczą one z reguły twarzy, głowy i szyi. Tiki wokalne polegają na mimowolnym wydawaniu dźwięków lub wypowiadaniu słów. Cechują się krótkim czasem trwania, nagłym i spontanicznym występowaniem oraz zmiennym nasileniem objawów. Wśród tików wokalnych wyróżniamy tiki wokalne proste, które polegają na wydawaniu nic nie znaczących dźwięków (chrząkanie, pociąganie nosem) oraz tiki złożone, polegające na naśladowaniu zasłyszanych sylab lub słów lub wykrzykiwaniu obscenicznych treści. Tiki czuciowe są to krótkotrwałe i powtarzające się doznania odczuwane na skórze, zlokalizowane w konkretnej części ciała. Tiki przejściowe, czyli tiki przemijające, jest to najczęstsza postać zaburzeń tikowych trwająca nie dłużej niż 12 miesięcy. Tiki przejściowe charakteryzują się występowaniem jednego lub kilku tików wokalnych lub ruchowych o bardzo zmiennym charakterze. Występują także tiki przewlekłe, które charakteryzują się większym nasileniem objawów niż tiki przejściowe. Mogą również występować u dorosłych.

Zespół Tourette’a, czyli zespół tików głosowych i ruchowych: Pierwsze symptomy choroby pojawiają się około 7 roku życia. Do najczęstszych objawów należy mruganie, potrząsanie głową, grymasy twarzy. Następnie tiki przenoszą się w inne miejsce albo pojawiają się nowe. Po 10 latach od pierwszych objawów stwierdza się największe nasilenie choroby. Rodzaje i umiejscowienie tików wtedy zmieniają się z tygodnia na tydzień.

Leczenie tików oraz jąkania

Obok leczenia farmakologicznego (neuroleptyków) i technik behawioralnych bardzo ważna jest również psychoterapia. Mimo że próbując powstrzymać tiki odczuwamy niepokój i napięcie, to tiki można kontrolować. Ponieważ jednak stres spowodowany próbą kontroli może nasilić objawy, należy najpierw nauczyć się rozpoznawać sytuacje i momenty, w których tiki się pojawiają. Ważne jest aby następnie nauczyć się ograniczać stres pojawiający się w danych sytuacjach. Między innymi właśnie w tym może nam pomoc terapia. Przy jąkaniu ważna jest natomiast terapia logopedyczna poprawiająca płynność mowy. Istotna jest także psychoterapia, która pozwala dotrzeć do przyczyn problemu oraz wyeliminować komponenty lękowe, które zwiększają nasilenie objawów.

Nasi terapeuci

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Licencjonowani   |   Doświadczeni   |   Sprawdzeni Psychoterapeuci

Rozwiązaniem na wszystkie problemy, są odpowiedni ludzie wokół nas

W MindMed współpracujemy jedynie z certyfikowanymi, doświadczonymi i sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci posiadają odpowiednie certyfikaty i doświadczenie umożliwiające skuteczną pomoc w osiąganiu pozytywnej zmiany w życiu, niezależnie od tego, z jakim problemem do nas zadzwonisz.

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci rozmawiają w mediach o radzeniu sobie z depresją, nerwicami, lękami, uzależnieniami i innych problemach.

Twój problem da się rozwiązać

Czytanie internetowych porad czy rozmowa z przyjacielem, może w Twoim przypadku nie wystarczyć. Aby znaleźć rozwiązanie problemu potrzebny jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Są też takie trudności, w których pomóc może tylko profesjonalista.

Każdy potrzebuje kontaktu

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w trudnościach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Kontaktu z drugim człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia, motywację. Kontakt internetowy może pomóc, ale nie jest w stanie zastąpić bezpośredniej relacji psychoterapeutycznej.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą jest pierwszym krokiem do pomocy sobie. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Pomoże Ci wizyta u psychologa-psychoterapeuty, którego możesz być pewien.

W MindMed Instytut znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami co najmniej przez okres 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

pracują w różnych nurtach psychoterapii i specjalizują się różnych problemach

regularnie odbywają superwizje, konsultują się i współpracują między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga trwale poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, rozmowę i pomoc w odkrywaniu siebie. Bez przepisywania leków czy udzielania porad.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który jest specjalnie przygotowany poprzez kursy i certyfikacje do tego, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Aby zostać psychoterapeutą trzeba ukończyć 5-6 letnie studia, często 5 letnią specjalizację kliniczną, a następnie co najmniej 4 letni kurs w wybranej szkole psychoterapeutycznej, przejść własną psychoterapię i stale rozwijać się konsultując w superwizji. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym.

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od złoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i pomoże Ci w wyborze psychoterapeuty
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań razem z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii, który chcesz osiągnąć tzw. kontrakt psychoterapeutyczny
 • W trakcie psychoterapii będziesz mógł lepiej poznać siebie, przyczyny i skutki swoich decyzji, aby finalnie świadomie wpłynąć na pozytywną zmianę w swoim życiu
 • W trakcie pierwszych konsultacji doświadczony psycholog zdiagnozuje przyczynę Twoich problemów
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie z psychologiem wybierzesz właściwy nurt psychoterapii oraz rodzaj np. psychoterapię indywidualną, par, systemową czy grupową
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość sprobowania terapii w innym nurcie lub z terapeutą z którym będziesz się czuć najbardziej komfortowo

Najczęstsze obszary pomocy

Obniżenia nastroju, stres, stany depresyjne, lęki, problemy z zasypianiem, tragiczne i traumatyczne wydarzenia, po których nie łatwo się pozbierać. Spektrum trudności dnia codziennego jest bardzo duże.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press